SOLÁRA – speciality a novinky ve střešním prosklení
V tomto článku přinášíme souhrn novinek a specialit firmy SOLARA s.r.o., tradičního českého výrobce střešních prosklení od střešních oken až k velkoplošným odsuvným ateliérovým prosklením. Realizace, které přibližují doprovodné fotografie, byly téměř všechny dokončeny během posledního půl roku. Můžete se sami přesvědčit, že v SOLÁŘE nespíme na vavřínech.
Nad názvem střešního prvku, který je ilustrován na prvních dvou fotografiích, by se dalo polemizovat. Je více střešním oknem, balkonovými dveřmi nebo prosklením fasády? V každém případě toto lomené posuvné prosklení umožňuje komfortní výstup na romanticky zarostlý balkon uprostřed Prahy, a to i za ztížených podmínek zalomené šikmé střechy. Toto unikátní technické řešení posunuje prosklení střechy do dalšího rozměru.
U zalomeného tvaru střešního prosklení ještě zůstaneme. Na obr. 3 vidíme vyřešení prosklení podkroví se svislou podezdívkou. Takové prosklení nemá jen estetickou výhodu, ale oproti klasickým střešním oknům poskytuje obyvatelům podkroví nesrovnatelně příjemnější výhled do okolí. Tím, že je i při zavřených oknech umožněn pohled dolů na ulici, se vyvarujeme „akváriovému" pocitu, který někteří lidé v uzavřeném prostoru podkroví pociťují.
Jako v tomto případě některé konstrukce ateliérových prosklení neumožňují pohodlné (u pevného prosklení dokonce žádné) mytí skel z vnější strany. V nedávné době byla na trh uvedena samočistící vrstva na vnější stranu skel, kterou firma SOLARA již standardně používá pro výrobu všech svých ateliérových prosklení. Tato vrstva kombinuje dvě funkce:
- působením slunečního svitu dochází k rozkladu organických nečistot usazených na skle,
- povrchová vrstva na zasklení zamezuje tvoření kapek a sražení nečistot do skvrn, voda při dešti stéká stejnoměrnou vrstvou a odnáší rozležené nečistoty z povrchu pryč.
Možná by Vás to na první pohled nenapadlo, ale i fotografie na obr. 5 spadá do kategorie střešních oken. Toto prosklení do nízké pyramidy, které jako observatoř zdobí špičku jedné pražské rodinné vilky, vyrobili truhláři a klempíři v SOLÁŘE procesem pospojování mnoha různých úhlů. Dvě lichoběžníkové části prosklení jsou kyvně otevíravá střešní okna. Uznejte, že jsme si tento výrobek právem interně nazvali ”čestným doktorátem" truhlářského řemesla.
Další zajímavé řešení si můžete prohlédnout na obr. 6. Jedná se o odsuvné prosklení světlíku nad kampskou restaurací. Nejzajímavější částí této zakázky bylo vymyslet systém posuvu prosklení. Dvorek nad restaurací totiž nenabízí možnost odsuvu po střešní krytině do strany – celé prosklení o rozměru zhruba 5×2 m se musí odsouvat do podhledu. Konstrukci posuvu jsme obrátili vzhůru nohama a prosklení tak jezdí po zavěšených kolejnicích a odsouvá se pod jednu fixně prosklenou část a podhled. Dodávku jsme zakončili expresní montáží a sestavením z jednotlivých dílů přímo ve dvoře. Považte: v 8 hodin ráno jsme začínali se zasklíváním a ve 14 hodin zasedali první hosté ke stolu v uklizeném a zprovozněném interiéru.
Pokud Vás tyto obrázky zaujaly, mnohem více můžete shlédnout a dozvědět se na www.solara.cz.