Solární kolektory – zdroj energie s budoucností

Společnost Bramac nabízí solární kolektory, které jsou integrovány do střešního pláště, již od roku 2006. Vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu zákazníků rozšířila v loňském roce nabídku o nadstřešní solární kolektory.

Využíváním sluneční energie pro ohřev teplé užitkové vody lze dosáhnout až 70% snížení spotřeby energie potřebné na přípravu TUV za celý rok. S pomocí kvalitního solárního zařízení je možné ohřívat užitkovou vodu v domě i v bazénu nebo podpořit vytápění domu.

Vysokou kvalitu solárních kolektorů Bramac zaručuje nejen certifikační značka vystavená Výzkumným ústavem pozemních staveb – Certifikační společností s.r.o., ale také spokojenost jejich uživatelů.

Integrované kolektory

Solární kolektory Bramac integrované do střešního pláště jsou zároveň součástí střešního systému Bramac. Rozměry kolektorů jsou přizpůsobeny krytině, odpadá řezání tašek a dodatečné oplechování. Lze je samozřejmě aplikovat do střech se všemi druhy krytiny. Patnáctiletá záruka na funkčnost střešního systému se vztahuje také na solární kolektory.

Optimální velikost kolektorové plochy závisí na lokalitě, v níž se objekt nachází, orientaci střešní roviny ke světovým stranám, střešním sklonu a požadovaném stupni pokrytí potřeby energie solární energií. Podrobné informace o solárních kolektorech najdete ve Stavebnictví a interiér č. 3/2006. str. 14–15, www.stavebnictvi3000.cz/c1829.

V případě zájmu nabízí Bramac vypracování předběžného návrhu solárního systému a stanovení pokrytí potřeby energie navrženým solárním systémem.

Nadstřešní solární kolektory

V případě malých střešních sklonů nebo při nevhodné orientaci střechy je vhodné použít Bramac solární kolektory nadstřešní. Kolektory se na střechu upevňují do speciální hliníkové konstrukce, lze je nastavit do optimálního sklonu a zvýšit tak jejich účinnost. Použití nadstřešních kolektorů se doporučuje především při sklonu střechy do 30°.

Nadstřešní solární kolektory mohou být v horizontální i vertikální variantě. Horizontálního zapojení lze využít i při nevhodné orientaci střešních rovin (např. sedlová střecha s orientací na východ nebo západ), kdy se kolektor na střechu připevní kolmo k okapní hraně a docílí se tak optimální orientace.

Rozšíření nabídky o nadstřešní solární kolektory je jistě vítaným zpestřením i pro stavebníky, jejichž konstrukce střech neumožňovala použití dosud nabízených solárních panelů.

Autor: Romana Lásková
Foto: Archiv firmy