Současné trendy interiérového osvětlení v české designové tvorbě
Lustry, lampy, závěsná svítidla i další osvětlení nám v porovnání s jiným vybavením nemusí během rozhodování o výsledném vzhledu našeho obydlí připadat tolik důležitými. Avšak odborníci dobře vědí, že toto zdání klame. Správný výběr vnitřního osvětlení bývá tou podstatnou pomyslnou třešničkou na dortu.
Světelné prvky je nutno zohledňovat již od samého počátku plánování vnitřního zařízení. Správný výběr svítidel nejen ovlivňuje momentální atmosféru například napodobením denního světla nebo naopak intimních večerních stínů, ale také často velmi úspěšně doplňuje celkový dojem z designu konkrétního pokoje. Svítidla rozjasňují místnost, ozvláštňují tmavá nevýrazná zákoutí, opticky zvětšují prostor a tím někdy až velkolepě zvyšují celkovou atraktivitu objektu. V současnosti velmi oblíbené směřování interiérů do neutrálních tónin přímo vyzývá k použití výraznějších tvarů a barev v oblasti osvětlení.
Stejně jako ostatní interiérové vybavení, tak i design svítidel spoluvytváří aktuální moderní proudy. A jaké jsou ty soudobé? Rozhodli jsme se ukázat Vám je na příkladech produktů českých výrobců, jejichž věhlas je v mnohých případech celosvětový a kvalita často v mnohém předčí svítidla zahraniční produkce.
Mezi ty největší trendy současnosti je nutno zařadit PRŮMYSLOVÝ DESIGN spojený s využitím robustních materiálů jako je například černé potrubí či beton. Ten je považován za ikonickou součást mnohých architektonických děl. Nadšenci však průmyslový design úspěšně přenesli z exteriérů a skladů i do našich domácností. Industriální elementy jsou využívány jak za účelem doplnění již hotového prostoru navrženého kompletně v průmyslovém stylu, tak jako kontrastní prvek v interiérech zcela jiného pojetí. Tento trend je pak často rozvíjen dalšími, méně masivními a různorodými materiály, například smaltem, sádrou, keramikou, a také výraznějšími barevnými akordy či návrhy čerpajícími z období poloviny 20. století. Například společnost Gravelli představuje beton jako praktický a estetický materiál. Jejich projekty nalézají uplatnění v architektonických i designérských projektech po celém světě. Velmi povedené produkty industriálního proudu vyrábí také česká firma Compolux, která zpracovává vlastní ohýbané sklo, ale i další materiály a produkuje svítidla odpovídající všem aktuálním moderním nárokům.
Do průmyslových interiérů zapadá i trend, který pro účely tohoto článků nazvěme stylem „EDISONOVÝCH ŽÁROVEK“. Zařadíme zde v současnosti velmi běžné využití strohých žárovek bez stínidel. Hodí se do jakéhokoliv moderně navrženého prostoru, ale také do tradičně vybavených domácností. Jako naprosto ideální je pak jejich využití nad kuchyňským „ostrůvkem“ či jídelním stolem, často jsou tyto kusy zavěšeny ve shluku a vedle sebe (stejně jako další typy svítidel v průmyslovém designu), případně v různých výškových úrovních, čímž okamžitě vizuálně upoutají pozornost. Kupříkladu světoznámá značka LASVIT je jako česká špička v designu a výrobě světel jednou z těch společností, která naslouchá tomuto trendu.
Industriální vzhled bývá velmi často spojován se současnou vlnou RETRO a VINTAGE. Je však potřeba rozlišovat mezi starými z půdy snesenými svítidly po babičce a moderními retro a vintage produkty. Minulost se totiž sice stává současností a ovlivnění tehdejší dobou je očividné, ale ve skutečnosti se jedná o moderní retro s dotekem uhlazeného průmyslového stylu. Kovy jsou tvarovány do abstraktních tvarů, hojné je také užití sytých barevných odstínů (včetně ultrafialové – barvy letošního roku). Povrchové úpravy jsou navíc skutečně různorodé (od broušených, matných exemplářů až po vysoce leštěné blyštivé kusy).
Jak svítidla v čistě průmyslovém designu, tak osvětlení retro a vintage, jsou vhodné do prakticky jakéhokoliv prostoru v domácnosti. A nebojte se kontrastu tradičně laděných interiérů ve spojení s moderním osvětlením!
S výše uvedenými moderními osvětlovacími proudy také souvisí VYUŽITÍ KOVOVÝCH MATERIÁLŮ či jejich napodobenin. Ať už se jedná o závěsná svítidla v kuchyni či kupříkladu stojací lampy, tlumené odstíny měděných, zlatých či chromovaných stínidel jsou bohatě využívány především v domácnostech s interiéry navrženými v tónech převážně béžové, krémové a bílé barvy. Také se hodí do koutů místností, do nichž přitahují požadovanou pozornost. Co se struktury povrchu týče, upřednostňovány jsou spíše broušené kovy s matným povrchem.
MINIMALISMUS je dalším vysoce oceňovaným vyžadovaným vzhledem v moderních interiérech. Interiéroví architekti a produktoví designéři zde velmi často využívají zlatých barevných tónů a hojně aplikují kovové materiály. Také se znovu a znovu vrací k černobílé kombinaci (například doplněné leštěnou mosazí či mědí), která snad nikdy nevyjde z módy. Stěžejními body minimalistické vlny jsou však samozřejmě čisté linie, elegance a co nejméně ozdob. Nelze pak nezmínit použití všech možných geometrických tvarů včetně kruhů. To je v současném designu považováno za novodobý ukazatel luxusu. Aby navíc vše mohlo vkusně a decentně vyniknout, nedoporučujeme minimalistické osvětlení umisťovat poblíž jiných svítidel (nevylučujeme však realizovat minimalistický element v místech jinak výrazněji zdobených, právě naopak - v takovýchto prostorech se jedná o vítaný prvek).
Velký comeback v současnosti zaznamenávají i STOJACÍ LAMPY, a to v nejrůznějších designových úpravách (retro, minimalismus, mosaz…). Jedná se o velmi flexibilní prvek pro každou domácnost s otevřeným půdorysem, či jako doplněk do rohů tmavých místností jako praktický osvětlovací prvek a silný poutač pozornosti každého návštěvníka. Prohlédněte si například originální lampu Mona s možností libovolné změny teploty zabarvení světla od významné návrhářky Lucie Koldové, která dlouhodobě působí pod značkou Brokis (česká ruční výroba unikátní osvětlovací techniky).
Za zdobný trend jako kontrast k výše uvedeným střízlivějším designovým přístupům v dnešní době jsou považována svítidla s INSPIRACÍ V PŘÍRODĚ, často napodobující různé rostlinné prvky (může se jednat i o svítidlo v kombinaci s naaranžovanými čerstvými květinami), oblaky, ledové útvary či déšť a využívající přírodní barvy (hlavně zelenou). K tomuto účelu se mimo jiné velmi hodí sklo a kupříkladu česká společnost Wranovsky specializující se na ruční výrobu nadčasových křišťálových lustrů se s tímto materiálem vypořádala velmi umně.
Již pár let se opět setkáváme s NADROZMĚRNÝMI A BOHATĚ ZDOBENÝMI LUSTRY, které jsme v historii vídali převážně jen ve velmi luxusních interiérech, historických budovách či hotelech. Obzvláště v České republice, kde je materiál na lustry hojně využívaný – sklo - běžně dostupný, je tento trend obzvláště markantní. Široká česká tradice broušeného a foukaného skla a řemeslné schopnosti českých sklářských mistrů dovolují návrhářům tvorbu neuvěřitelného množství variací svítidel a rozvíjet tak tento současný populární proud. Zářným příkladem tohoto trendu je tvorba talentovaného designéra Filipa Houdka, jehož díla tvoří mnohé luxusní hotely či jachty po celém světě, dále produkty významné české společnosti Preciosa, a v neposlední řadě designových mágů značky LASVIT. Závěsná svítidla tohoto typu jsou v neutrálních interiérech skvělým úderným prvkem, který dodává půvab a třpytivou auru celé místnosti.
Jako poslední trend v osvětlení, který ne tolik souvisí s interiérovým designem, ale není možné jej nezmínit, je samozřejmě tlak na úsporu energií související s celkovým směřováním společnosti k ochraně životního prostředí. Daný trend se projevil i ve směřování výroby producentů svítidel. Četné ekologické kampaně nepochybně ovlivnily i vývoj LED diod, které ač se z počátku těžko vyrovnávaly s podstatně levnější konkurencí ostatních světelných zdrojů, nakonec na trhu obstály. V současnosti jejich cena natolik poklesla, že umožnila jejich mnohem širší užití. LED světelné zdroje jsou vyráběny v různých tvarech i velikostech, barvách a s rozsáhlým výběrem napájecích možností. Je možné je ovládat také chytrými telefony s možností vzdáleně měnit barvu a intenzitu světla (což úzce souvisí s dalším současným technologickým trendem – CHYTRÉHO OSVĚTLENÍ). Tyto moderní technologie úspěšně využívá i česká výrobní rodinná společnost BLAŽEK GLASS. Pod značkou LEC – Light Emitting Crystal vyvinula umělecky a ručně zpracované skleněné lampy s moderní technologií LED světelných pásků a nedávno byla na trh ve spolupráci s Tesla Lighting uvedena i křišťálové LED svítidlo.
Zdroje:
https://www.gravelli.com/cs
https://www.preciosalighting.com/
https://www.lasvit.com/
https://www.blazek-glass.cz/zarovky
http://www.filiphoudek.com/
https://wranovsky.com/
http://www.brokis.cz
https://www.compolux.cz/
http://www.tesla-lighting.cz/tesla-led-zarovky-posiluji/
https://www.rendl.cz/