Soutěž Bramac GRAND PRIX 2001 zná vítěze
Oficiální vyhlášení výsledků architektonické soutěže BRAMAC GRAND PRIX 2001 v kategoriích rodinné domky a společenské budovy, vyhlášení vítězů studentské soutěže BRAMAC PRIX - STUDENT 2001 a vyhlášení cen publika proběhlo 12. června 2001 v Alšově jihočeské galerii na zámku Hluboká nad Vltavou. Do hlavních soutěží mohli autoři přihlásit realizace, na nichž byla použita krytina a originální příslušenství Bramac, s pěkným a architektonicky vyváženým vzhledem celé stavby, dokončenou fasádou a okolními úpravami. Součástí slavnostního aktu byla také série přednášek o zajímavostech a novinkách ve firmě Bramac.
Výběr zámku v Hluboké nad Vltavou, tohoto novogotického architektonického skvostu, nebyl rozhodně náhodný. Pro účely slavnostního vyhodnocení soutěže BRAMAC GRAND PRIX 2001, která se letos těšila mimořádné vážnosti mezi architekty a projektanty, vytvářel hlubocký zámek velmi důstojné prostředí. Zároveň byl místem, které mimořádně dobře souznělo se stavitelskou odborností soutěžících a hostů. Volba zámku byla symbolická i v tom, že připomínala stále větší význam betonové střešní krytiny při obnovách historicky cenných objektů atd. Dalších podobných symbolů by se v tomto spojení historie a současnosti našlo více.
Přestože »pracovní« část programu byla nabitá, zbyl prostor k bohatému kulturnímu zážitku, jakým byla prohlídka zámku, Jihočeské Alšovy galerie, vystoupení hudební skupiny a závěrečný noční ohňostroj nad slavnostně osvětleným zámkem.
Pro přítomné soutěžící a další pozvané hosty připravili pořadatelé několik zajímavých přednášek. Oficiálního uvítání všech pozvaných hostů a zároveň zahájení slavnostního odpoledne se ujal Ing. Ingo Wedam, jednatel společnosti Bramac střešní systémy spol. s r.o. Řekl, že „akce Bramac na zámku Hluboká dokumentuje spojení historického dědictví a nového myšlení. Bramac dnes představuje mohutnou inovační sílu a je v tomto směru jedničkou na světě ve svém oboru.“ Ing. Ingo Wedam ocenil odbornou úroveň soutěže BRAMAC GRAND PRIX a hojnou účast soutěžících.
Z tašky MAX máme radost
Tato slova patří druhému z jednatelů Ing. Vladimíru Nováčkovi. Jde o novou tašku Bramac Max, o které vyšla podrobná informace v čísle 4/2001 tohoto časopisu. Taška Bramac MAX potvrzuje sílu celého koncernu Bramac, ale také sílu jeho české dceřiné společnosti. V roce 1998 byl zahájen vývoj, rok na to byl postaven v Německu první výrobní závod a po celý rok 2000 rychle rostly prodeje. Potom padlo rozhodnutí postavit výrobní závod mimo území Německa a volba padla na Českou republiku. „Nebylo to pro tuzemskou levnou pracovní sílu, ale vysokou technickou úroveň Čechů a řemeslnou zručnost českých pokrývačů,“ řekl Vladimír Nováček a dodal, že nový závod bude zásobovat touto taškou i rakouský trh.
Do dnešního dne, necelé dva měsíce od zahájení výroby tašky Bramac MAX v České republice (květen 2001), prošlo v tuzemsku v režii BRAMAC střešní systémy s.r.o. masivním školením přes 200 pokrývačských firem, které dnes umějí s taškou Bramac MAX kvalifikovaně pracovat. Rozměry tašek Bramac MAX jsou 36,5 cm × 48 cm, plošná hmotnost po jejich správném položení je 37,5 kg/m2; tašky se kladou na latě s roztečí 37 – 40 cm. Podle Vladimíra Nováčka při pokládce tašky Bramac MAX ušetří na střeše 200 m2 dvě až tři hodiny času proti dnes klasické Alpské tašce: úspora času má ale význam jen u velkých souvislých střešních ploch. Hospodárnost tašek Bramac MAX leží spíše v ceně latí (šetří se každá 6. lať) a materiálu (cena tašky Bramac MAX 192,75 Kč je nižší než u Alpské tašky) nebo ve snadnějším transportu a manipulaci (na 200 m2 střechy je úspora 1 tuna).
Prokurista společnosti Bramac střešní systémy s.r.o. Ing. Jakub Nepraš zdůraznil na tašce Bramac MAX jedinečný vzhled, modernost, ale také její ekologické přednosti. To se týká především nižší hodnoty zabudované energie (tj. energie potřebné na výrobu od těžby surovin až po expedici), která je podle údajů Bramac 95 MJ/m2, což je hodnota, kterou významné typy krytin na trhu nedosahují. Nástup tašky Bramac MAX na český trh je impozantní: jen za letošní květen bylo prodáno 343 tis. ks (45 tis. m2) a do dnešní doby, tj. k 12. 6. 2001, bylo prodáno 560 tis. ks, což představuje denní prodej 40 tis. ks/den.
Taška Bramac MAX není jediná
Přestože je taška Bramac MAX podle reklamního sloganu jako žádná jiná, není mezi novými výrobky Bramac ani zdaleka jediná. Některé z novinek se krčí v jejím stínu určitě neprávem, jako například systém prvků pro vytváření prostupů střešním pláštěm DuroVent, který je nyní výhradně dodáván ke všem typům tašek. Základním principem systému je, že prostup může být veden kolmo k rovině střešního pláště. To umožňuje jeho snadnější a bezpečnější realizaci s ohledem na kvalitu a životnost funkčních vrstev, jimiž je prostup veden. Stejně tak si pozornost zaslouží Alpská taška Cristal. Když se rozhodovali, zda s ní přijít na český trh, vsadili ve firmě Bramac na názory architektů, kteří se zúčastnili loňského kola soutěže BRAMAC GRAND PRIX a za tuto tašku se zasadili. Taška neobsahuje žádný pigment v betonu, zato má jiný povrchový granulát, jímž je čistě přírodní, říční písek zlatavé barvy. Vznikla tak jedinečná, elegantní, na slunci třpytivá taška, podle čehož dostala název. Svojí cenou 162 Kč/m2 je přijatelná pro širokou vrstvu zákazníků. Důležitou užitnou předností je, že na rozdíl od sytě zbarvených tašek odráží sluneční záření a lépe odstíní letní tepelné zisky.
Povrchová úprava BASF
Kvalita tašky velmi závisí na povrchové úpravě. Bramac řeší tuto problematiku jednotně pro celý koncern ve spolupráci s chemickým gigantem BASF a tudíž velice zodpovědně. Vyvíjené povrchové úpravy jsou pravidelně testovány nejen ve středoevropských podmínkách, ale také např. na Floridě, kde je 4 krát větší klimatické namáhání. Pro granulované povrchy je jako základní substance použit čistý akrylát, pro hladké povrchy styrolakrylát. Důležité je, že ve všech výrobních závodech Bramac je aplikován stejný technologický proces povrchových úprav, takže stejné barevné provedení tašky vyrobené v Německu není k rozeznání od tašky vyrobené v České republice.
Budoucnost je pro betonovou tašku otevřená
V rozhovoru pro tento časopis se tak svorně vyjádřili Ingo Wedam a Vladimír Nováček. V současné době podle nich neexistuje jediný zádrhel, který by mohl bránit uplatnění betonové tašky i v daleké budoucnosti. Materiál je na surovinové a energetické zdroje nenáročný, je plně recyklovatelný a pro člověka a přírodu zcela neškodný. Bramac je dnes světovou jedničkou v oboru a do svých aktivit po celé Evropě i za jejími hranicemi vkládá obrovský potenciál technologické a obchodní invence. Vyjádřili přesvědčení, že k vysoké úrovni českého pokrývačského řemesla významně přispěla i firma Bramac svojí systematickou osvětovou, poradenskou a školicí činností.