Soutěž Rodinný dům s obytným podkrovím 2010 má vítěze
17. června proběhlo tradičně v Písecké bráně v Praze slavnostní vyhlášení výsledků studentské středoškolské soutěže »Rodinný dům s obytným podkrovím«, kterou již pošesté uspořádala společnost VELUX Česká republika. První tři místa obsadili Luděk Šimoník z SPŠS Zlín, Tomáš Gebhardt a Jakub Kos, oba ze SPŠS ve Valašském Meziříčí.
I letos mělo vyhlašování a představování vítězů silný náboj, jeho součástí byla výstava 14 studentských prací, které z 58 přihlášek postoupily do závěrečného kola. Mezi pozvanými hosty byli proto zejména studenti a učitelé soutěžících středních škol. Všichni si mohli prohlédnout „konkurenční" návrhy a zejména pak netrpělivě očekávali hlavní bod programu, ve kterém vystoupili RNDr. David Brož, CSc., generální ředitel společnosti VELUX Česká republika, s.r.o., Ing. Jana Mašatová, produktová manažerka společnosti VELUX Česká republika, s.r.o, Mgr. Petr Husník z Odboru oddělení středního vzdělávání MŠMT a zejména pak trojčlenná soutěžní porota, která představila a dekorovala vítěze.
Obr. 1: Zahálení slavnostního vyhlášení. Zleva - členové poroty: Prof. Ing. Arch. Jaroslav Sýkora, DrSc., Ing. Arch. Zdeněk Rychtařík a Ing. Arch. Klára Bukolská ze společnosti VELUX ČR, dále Mgr. Petr Husník z Odboru oddělení středního vzdělávání MŠMT, RNDr. David Brož, CSc., generální ředitel společnosti VELUX ČR, v popředí vítá hosty produktová manažerka ing. Jana Mašatová, VELUX ČR.
„Pořádání studentské soutěže nás baví. Těší nás zájem studentů o účast v soutěži, a také vysoká kvalita přihlášených projektů. Některé z letošních projektů vynikaly vyspělým architektonickým řešením a atraktivní grafickým zpracováním, jiné zase neotřelými a originálními nápady,” sdělila mj. Ing. Jana Mašatová v rámci úvodních projevů, po nichž začala na pódiu účinkovat hlavně porota. Ta se sešla v plném složení:
• Prof. Ing. Jaroslav Sýkora Jaroslav, DrSc., profesor katedry architektury Stavební fakulty ČVUT, 53 let odborné praxe, vyučuje předměty architektonické kreslení, architektonická kompozice, ateliérová tvorba, urbanismus venkova, vedoucí bakalářských prací, školitel doktorandů.
• Ing. Arch. Zdeněk Rychtařík, spolumajitel architektonické kanceláře VYŠEHRAD ateliér, přednáší na katedře architektury stavební fakulty ČVUT.
• Ing. Arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX Česká republika s.r.o., v současnosti se věnuje trvale udržitelným a CO2 neutrálním konceptům staveb.
Obr. 2: Studenti a učitelé středních škol na vyhlášení výsledků 6. ročníku soutěže Rodinný dům s obytným podkrovím, které pořádá společnost VELUX ČR.
Porota se nechala slyšet, že výsledky celostátního kola soutěže VELUX mají rok od roku vzestupnou tendenci. „V projektech se objevují zajímavé nápady a jsou ve většině případů dobře prezentovány. Výsledky jsou na jedné straně dokladem zájmu mladé odborné generace, na straně druhé dokladem pedagogické péče,“ řekl profesor Sýkora.
„Mile mě překvapila vysoká úroveň jednotlivých přihlášených prací, některé z nich by se v mnoha případech mohly srovnávat s pracemi studentů nižších ročníků vysokých škol,“ uvedl Zdeněk Rychtařík.
Porota posuzovala projekty 14 studentů, které uvádíme v abecedním pořadí: Ondřej Broukal, Jakub Červenka, Miroslav Dobrovolný, Tomáš Gebhardt, Jakub Kos, Jakub Novotný, Petr Pobucký, Richard Pozdníček, Jiří Řapek, Lukáš Skládal, Petr Szelong, Luděk Šimoník, Radek Vacek, Jakub Vilém. Z těchto prací porota následně vybrala 7 prací, které získaly ocenění v celostátním kole. Ceny a odměny rozdělila takto:
Obr. 3e, 3i: Vítězná práce od Ludka Šimoníka pod vedením Ing. Libora Dubčáka, SPŠS Zlín.
1. místo: Luděk Šimoník, SPŠS Zlín, vedoucí práce Ing. Libor Dubčák. Porota u vítěze ocenila celkově vyspělé řešení objektu, citlivé hmotové rozdělení objektu a jeho osazení do terénu. Projekt má rovněž vyvážené dispoziční a architektonické řešení včetně řešení interiérů.
Obr. 4e, 4i: Druhé místo získal návrh od Tomáše Gebhardta pod vedením Ing. Arch. Zdeňka Starého, SPŠS Valašské Meziříčí.
Obr. 5e, 5i: Třetí místo za tento návrh získal Jakub Kos pod vedením Ing. Arch. Zdeňka Starého, SPŠS Valašské Meziříčí.
3. místo: Jakub Kos, SPŠS Valašské Meziříčí, vedoucí práce: Ing. arch. Zdeněk Starý. Zde porota vyzdvihla, že autor vychází z klasické formy půdorysu tvaru L, která zohledňuje tvar terénu. Dům má jednoduchou kompozicí hmot, které tvoří příjemný venkovní obytný prostor. Porota by uvítala úpravu výšky bazénové hrany, stejně jako lepší zapojení schodiště do dispozice.
Dále byly uděleny čtyři odměny bez udání pořadí těmto studentům:
Jakubovi Červenkovi, SPŠS Valašské Meziříčí, vedoucí práce Ing. arch. Zdeněk Starý,
Petrovi Pobuckému, SPŠS Valašské Meziříčí, vedoucí práce Ing. Eva Koňaříková,
Richardu Pozdníčkovi, SPŠS Kadaň, vedoucí práce Ing. Jaroslava Frlausová,
Jiřímu Řapkovi, SPŠS Tábor, vedoucí práce Ing. Lenka Včeláková.
U všech oceněných projektů porota vysoce hodnotila promyšlenou práci s denním světlem v objektech, kdy studenti posuzovali nejen dostatečné osvětlení jednotlivých prostor s ohledem na jejich funkci, ale pracovali i s pohybem slunce po obloze či prosvětlování víceúrovňových prostor. Studenti také hodně pracovali s aktivním využitím slunečního tepla a s principy přirozené ventilace.
Cílem soutěže »Rodinný dům s obytným podkrovím«, realizované každoročně společností VELUX, je podpora mladých budoucích architektů a stavařů se zaměřením na kreativní návrhy budov, kde jsou střešní okna použita jako hlavní zdroj prosvětlení. Posoudit kvalitu studentských prací na téma obytné podkroví může veřejnost na výstavě v Písecké bráně do 22. června 2010. Záštitu nad šestým ročníkem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělesné výchovy.