Spolehlivé materiály proti vlhkosti na bázi hmoty Xypex
Ochrana podzemních částí budov proti pronikající vlhkosti i nadzemních zdí proti vzlínající vodě patří mezi nejobtížnější etapy výstavby, jak u objektů nových, tak při rekonstrukcích. Snahou všech účastníků výstavby je najít řešení spolehlivé, pokud možno úsporné a technicky nenáročné. Jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak izolovat betonovou podzemní konstrukci, je použití hmoty Xypex.
Tuto izolační hmotu prodává v České republice firma Nekap, s. r.o. již sedmnáct let. Poté, co se Xypex přestal u nás používat pouze jako sanační materiál na opravy konstrukcí z předválečného období a hlavně z období socialistického stavebnictví, jeho spotřeba začala stoupat.
Stěrky Xypex a Waterfin –prověřené řešení
Xypex se v ČR již deset let licenčně vyrábí a vyváží se odtud do dvanácti evropských zemí. U nás jím bylo tímto materiálem zaizolováno mnoho objektů, od bytových komplexů po bazény moderních koupališť.
Xypex se používá jako nátěr, přísada do betonové směsi, či vsyp do podlah. Výhoda nátěru spočívá v tom, že se může použít z libovolné strany konstrukce a je tak možné zatěsnit vodu pronikající pod velkým tlakem i zevnitř objektu. Krystaly, které Xypex vyrábí, prorůstají konstrukcí i několik desítek centimetrů, neboť se „táhnou za vodou”. Přitom proběhne zatěsnění pórů průchodných pro molekuly kapaliny, ale úzké póry zůstanou volné. Takto Xypex umožňuje konstrukcí „dýchat”.
Z tohoto důvodu je v případě radonového zatížení Xypex kombinován se stěrkou Waterfin. Waterfin PV je materiál vyvinutý původně k povrchové ochraně betonu vůči působení agresivních složek prostředí a atmosféry, jako pojistná izolace na betonové, či omítkové povrchy. Významnou vlastností této stěrky je mimořádná schopnost zabránit prostupu radonu. Tyto bariérové vlastnosti se charakterizují součinitelem difúze, který v tomto případě činí pro radon méně než 10×10-12 m2/s. V tomto směru se Waterfin PV řadí mezi špičkové protiradonové materiály.
Velkou výhodou je, že oba materiály jsou zcela ekologické a zdravotně nezávadné, takže se jimi mohou izolovat i sklady potravin a nádrže na pitnou vodu. Jejich aplikace je technologicky jednoduchá a nenáročná. Jimi ošetřený povrch se nemusí chránit např. přizdívkou, čímž lze ušetřit čas i finance.
Malty Monocrete Monomix XP TH, Waterfix XP TH
Pro izolování zděných podzemních prostor je možno použít prefabrikované malty, obsahující hmotu Xypex Admix. Některé z nich, vyráběné pod názvem Monocrete Monomix XP TH je možno nanášet i strojně. Vrstva silná 3–6 cm, (je např. nanášena jako jediná izolace na stěny podzemních kolektorů), je schopna zadržet i velký hydrostatický tlak. Pro ruční nanášení je určena hmota Waterfix XP TH, úspěšně používána při rekonstrukcích mokrých sklepů.
Malty musí být aplikovány na očištěný zděný podklad, na který je třeba přichytit speciální síť, aby nedošlo k jejich odtržení od podkladu tlakem vody. Tyto malty vyvinula ve spolupráci s firmou Nekap, s.r.o. pražská firma Betosan, s.r.o.
Freezteq proti vzlínající vlhkosti
Přirozeným následkem použití těchto malt může být zvýšené vzlínání vody do nadzemních částí objektu. Již počátkem devadesátých let začala firma Nekap dovážet anglický prostředek proti vzlínající vlhkosti Freezteq. Fakt, že byl používán v západních zemích již řadu let i zkoušky provedené na stavební fakultě v Praze svědčily o zcela mimořádné kvalitě tohoto produktu. Podle těchto zkoušek Freezteq snižuje nasákavost různých materiálů v průměru o více než 98 %. Lze jej použít prakticky na všechny druhy zděných materiálů, včetně pískovce, opuky, děrovaných i dutých cihel, či svépomocí vyráběných škvárových tvárnic.
Tato metoda byla vybrána i proto, že je možné provádět ji zevnitř i zvenčí objektu a že se dá realizovat na etapy, čímž je maximálně výhodná i např. pro chalupáře. Výhodou materiálu Freezteq je poměrně jednoduchá aplikace. Materiál je balen do igelitových sáčků, naskládaných do krabic. Ta se nechá v mrazničce po dobu asi 10 dnů, čímž se vytvoří zmrzlé ampule asi 20 cm dlouhé, o průměru 20 mm. Do zdi se v úrovni terénu či těsně nad podlahou vyvrtají otvory v průměru 24 mm. Vrtá se vodorovně, pokud možno do spáry, 9 vrtů na 1 bm zdi. Vrty končí 5-6 cm od protějšího líce zdi. Do předvrtaných otvorů se pak třikrát po sobě vkládají zmrzlé tablety tak, aby se jimi každý vrt zcela vyplnil.
Aplikace Freezteq je rychlá, nenáročná na potřebu mechanizace a relativně levná. Materiál na 1 bm zdi tloušťky 45 cm přijde zhruba na 400 Kč. Prodejce poskytuje na její účinnost 20 letou záruku. Pokud byste snad měli u své nemovitosti problémy s vlhkostí, společnost Nekap s Vámi, samozřejmě zdarma, zkonzultuje nejlepší řešení. Je jen třeba si domluvit telefonicky schůzku.