Správně odvětraná střecha je základdlouhé životnosti
Kvalitní odvětrání střešních plášťů a půdních prostor je stejně důležité jak pro vaše zdraví, tak i pro vaši střechu. Střecha vyžaduje kvalitní péči, aby byl zaručen dlouholetý spokojený provoz, aby nedošlo k rychlému poškození konstrukcí, či k zatékání do budovy.
Aby střecha plnila svůj účel, musí být v prvé řadě kvalitně odvětrávána. Pokud máte střechu nezateplenou, pak je její odvětrání mnohem snadnější. Střecha dýchá prakticky sama přirozeně. Zde se mohou využít ventilační turbíny LOMANCO jako pomocné odvětrávací prvky, které zvýší cirkulaci vzduchu a tím omezí usazení kondenzátu. To platí samozřejmě především pro skládanou krytinu, která je prodyšná přirozeně.
Zateplená střecha
Pokud máte střechu kvalitně zateplenou, odvětrání je o to důležitější. Jednak je zde přirozená cirkulace vzduchu výrazně komplikovanější a také je zde velice důležité, aby se nezadržovala vlhkost v tepelné izolaci a nedocházelo tak k jejímu znehodnocování. Zde pak hraje použití ventilačních turbín LOMANCO významnou roli. Aby však turbíny fungovaly s maximálním výkonem, musí být vytvořen funkční systém např. větracích kanálků nebo kontralatí, které zvětší šířku větrací mezery pod krytinou a umožní plynulé odvětrání.
Nejdůležitější a přitom nejvíce opomíjený je u současných střech dostatečný prostor pro přisávání vzduchu ve spodní hraně střechy.
Ve většině špatně provedených střech není přisávání vzduchu ve spodní části střechy umožněno a následně dochází k nízké cirkulaci vzduchu a usazování kondenzátu do konstrukce. Vytvořením dostatečně širokého pásu na přisávání vzduchu docílíte největší přirozené cirkulace vzduchu. Pokud by snad ani to nepomohlo, je nutné posílit odvětrávací prvky, jako například odvětrávací hřebenový pás nebo odvětrávací komínky. Pokud ani tyto pasivní prvky nedostačují, pak se opět nabízí použití aktivního odvětrávání pomocí ventilačních turbín LOMANCO. Ty jsou schopny dosáhnout vyššího podtlakového efektu a tím odvětrat plášť mnohem účinněji. Nejvíce hrozí vznik kondenzátu u plechových krytin, tam je snad nejdůležitější využít služeb ventilačních turbín LOMANCO.
Odvětrání střechy v létě i v zimě
Čekají nás nyní letní měsíce a tam je opět velmi výhodné využít služeb ventilačních turbín LOMANCO. Tyto samočinné turbíny jsou totiž určeny nejen k odvětrání kondenzátu v zimním období, ale mohou se velice hodit v létě k odvětrání přehřátého vzduchu pod krytinou. A jaký že to má mít přínos?
Odvětráním této mezery dosáhnete snížení teploty z např. 70 °C až na teplotu okolí tj. např. 32 °C. Toto „ochlazení” střešního pláště zajistí snížení teploty i v půdním prostoru, to se výrazně projeví v poklesu teploty i v interiéru. Nedojde k tak výraznému tepelnému zatížení podstřešních místností, tudíž se nebudou místnosti tolik přehřívat. Turbíny mají tu výhodu, že odvětrávají trvale, takže dokážou teplotu vyrovnávat s teplotou okolí celý den i noc, což se pak významně projeví v podstřešním prostoru.
Pokud máte například v objektu klimatizaci, dokážete snížením tepelné zátěže ze střechy ušetřit ročně mnoho tisíc korun – a to už stojí za zvážení. A pokud klimatizaci nemáte? Tak pak se můžeme bavit o ještě výhodnější investici, protože pokud vám snížením teplotní zátěže dojde k poklesu teploty v místnosti byť i jen o 2 až 5 °C, tak je to výrazná úleva a pobyt v takové místnosti je nesrovnatelně přijatelnější.
Výkonné turbíny
Použití ventilačních turbín není zas tak náročné, umisťují se v nejvyšším místě střechy, ve vzdálenosti cca 5 m od sebe. Pokud je střecha komplikovanější, tak i 3,5 m od sebe. Pro odvětrání střešních plášťů se používá buď LOMANCO BIB12, nebo nejvýkonnější turbína BIB14. Pro odvětrání 50–80 m2 ploché střechy stačí jedna turbína LOMANCO BIB14. Tato turbína dosahuje nejvyššího výkonu ze všech dostupných turbín, přitom její cena je velice přijatelná. Navíc je nyní v akční nabídce turbína v barvě cihlově červené, takže do těch nejčastějších krytin krásně zapadne.
Tubusový světlík SUNIZERTM
Kromě odvětrávacích turbín nabízí brněnská firma ABC také kvalitní světlíky SUNIZER™. Tyto české výrobky svojí filozofií vychází z klasických světlíků, ovšem díky nemálo konstrukčním úpravám se z nich stávají prvky nesrovnatelně účinnější a současně i praktičtější.
Hlavní konstrukční rozdíl oproti běžným světlíkům je v systému přenosu slunečních paprsků. Světlík byl většinou pouze otvorem ve střeše překrytý průhlednou kopulí a otvorem až do stropu místnosti. U sunizerů přes velké vzdálenosti mezi stropem a střechou přenáší sluneční paprsky reflexní – „zrcadlové" potrubí. Toto speciální potrubí má upravený povrch tak, aby dlouhodobě dokázal udržet vysoký koeficient odrazu a přenosu světelných paprsků.
Vyústění na střeše se oproti klasickému světlíku v zásadě neliší. Výhodou je, že tvarově vychází ze čtvercové základny opatřené kopulí. Avšak u sunizerů je základna rozdělena na dva základní typy a to základnu speciální pro ploché střechy a na základnu typizovanou, vzhledově podobnou střešnímu oknu. Díky tomuto vzhledu dokáže sanizér velmi elegantně zapadnout do celého střešního systému. Z dálky sanizér na střeše častokrát od střešního okna nerozeznáte.
Více informací o tubusových světlovodech SUNIZERTM je k dispozici na stránkách www.sunizer.cz.