Správné praxe při obkládání keramikou, sklem a kamenem
V minulých dnech Evropská komise schválila v rámci programu Leonardo da Vinci multilaterární projekt transferu inovací nazvaný „Správné praxe při obkládání keramikou, sklem a kamenem“, který podal Silikátový svaz s partnery. Jde o projekt, který má za cíl zvýšit kvalitu navrhování a provádění obkladů z keramiky, skla a kamene.
Členy Silikátového svazu jsou jak firma Lasselsberger, největší český výrobce keramických obkladových prvků, tak i Střední škola Horní Bříza, kde byla před více než deseti lety obnovena výuka oboru Obkladač. I z toho důvodu se svaz již mnoho let věnuje ve své vydavatelské činnosti učebnicím a odborným textům pro obkladače.
Respektované pokyny a příručky
Ze spolupráce s Cechem obkladačů ČR a dalšími svazy se zrodil jako logické pokračování i výše uvedený projekt Správných praxí v obkládání. Základem je, že se podařilo získat licence k vydání praxí ověřených odborných pokynů národních svazů obkladů a dlažeb z Rakouska, Švýcarska a od The Tile Council of North America (TCNA) z USA, která vydává respektovanou příručku pro obkládání. V zahraničí tyto pokyny znají a dodržují investoři, projektanti, architekti, stavbyvedoucí i obkladači.
Návrh projektu proto podpořili Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Svaz drobných, malých a střední zaměstnavatelů ve stavebnictví ČR, jehož členem je i Cech obkladačů ČR.
Plán projektu
V rámci projektu budou v průběhu roku 2014 vydány příručky umožňující zavedení systému jakosti formou správných praxí. Projekt počítá s vydáním dvou základních příruček. První bude systémová a bude obsahovat přehled cca 90 základních metod obkládání s uvedením možných použití, s grafickými schématy souvrství, základními údaji k dané metodě, výhodami a nevýhodami, hmotností souvrství, zatížení vlhkostí, požadavky na materiály, dilatacemi apod.
Druhá příručka bude obsahovat vybrané detailnější informace k různým problémům při pokládce tak, jak je vydaly svazy obkladů a dlažeb v Rakousku a Švýcarsku. Jde o poměrně rozsáhlé dílo, které bude mít celkem více než 500 stran pokynů a informací.
Mimo vydání pokynů projekt zahrnuje 3 mezinárodní workshopy a 10 pilotních kurzů, které budou určeny pro cílovou skupinu.
Svým významem jde o mimořádný projekt, který zavádí pravidla správné praxe do tolik podceňované oblasti jako je obkládání, ale také směřuje k ochraně spotřebitele.
Mezinárodní partnerství
Takto velký projekt vyžaduje i partnery nejen tuzemské, ale také zahraniční. Hlavními partnery jsou Cech obkladačů ČR, ČVUT Praha, fakulta stavební, katedra Technologie staveb a Vysoká škola technická a ekonomická České Budějovice. Asociovanými partnery pak Österreichische Fliesenverband, SPV Schweizerische Plattenverband, Slovenská technická univerzita, fakulta stavební, katedra Technologie, Technická univerzita Tallin, Střední průmyslová škola stavební České Budějovice, Střední škola Horní Bříza a Střední škola technická AGS Teplice. Jelikož jde o projekt EU, nebylo možné mít za partnera významnou asociaci z USA „The Tile Council of Nord America”, která poskytla licenci.
Projekt bude řešen od 1. prosince 2013 a bude trvat 21 měsíců.
Časopis Stavebnictví a interiér je jedním z mediálních partnerů projektu a bude o stavu řešení pravidelně informovat.