Sruby nového věku

Dřevo bývalo v minulosti hlavním stavebním materiálem, postupně však bylo nahrazeno kamenem, cihlou, betonem a ocelí. Dnes nastává všeobecná renesance dřeva a dřevostaveb. Společnost Kanadské sruby Drevodom Rajec CZ se rozhodla přispět k dobré pověsti dřeva jako jedinečného materiálu s výjimečnými vlastnostmi, které umožňují rychlou výstavbu a velmi příjemné bydlení. Firma staví celoročně obyvatelné dřevěné domy, horské chaty a jiné účelové stavby.

Kanadský srub

Pod pojmem „kanadský srub“ si většina z nás představí sněhem zavátou chatu někde na Aljašce, ve které se zlatokop bez nároku na pohodlí snaží přežít zimu. Dnes můžeme stavby s tímto označením najít i v Čechách a na Slovensku. Slouží snad také jen pro přežití? Styl srubových domů opravdu navazuje na tradice staveb kanadského severu, ale pohodlí je v nich proti minulosti nesrovnatelně větší.


Ing. David Hora

Individuální projekt srubu

Sny a představy o bydlení v souladu s přírodou dokáží brzy přeměnit ve skutečnost: „ Srub bude přesně takový, jaký si jej klient přál.“ To je hlavní myšlenka a zásada firmy Kanadské sruby Drevodom Rajec CZ s centrálou v Táboře. Nebojte se vzít do ruky tužku a papír a pokuste se být sami sobě architektem. Začněte zpracováním vlastního, alespoň přibližného návrhu. Tým mladých inženýrů, projektantů a zkušených stavebních techniků vám rád s návrhem nejvhodnějšího řešení pomůže. Vysněný srub s interiérem na míru vyprojektuje pomocí nejmodernější počítačové techniky a připraví veškeré podklady pro stavební řízení.

Kvalitní ruční výroba srubů

Ve chvíli, kdy bude vaše představa v souladu s odborným návrhem, máte nejdůležitější část příprav výstavby za sebou. Následuje etapa vlastní realizace srubu ve výrobním závodě.

David Hora1, ředitel společnosti, k vlastnímu výrobnímu procesu říká: „Prvotřídní dřevo, které pro naše sruby pečlivě vybíráme, nejprve ručně zbavíme kůry. Na stavbu srubů používáme kmeny o průměru 30 až 40 cm. Postupujeme přesně podle plánů a výkresů. Striktně dodržujeme pravidla, která nám ukládá členství ve světové asociaci výrobců srubů ILBA (International Log Building Association). Dbáme na to, aby každá i nepatrná křivost a kresba dřeva zůstala zachována. Jedině tak docílíme technicky dokonalého a přitom absolutně přírodního vzhledu.“

Odborná montáž

Výroba srubu v závodě trvá v závislosti na jeho velikosti dva až tři měsíce. Po dokončení výroby jsou jednotlivé kmeny a srubové prvky označeny čísly. Následně je srub demontován a naložen do přepravních klecí na přistavený kamion. Takto je srub přivezen zákazníkovi. Zde už na připravených základech začíná další fáze výstavby, kdy za pomoci jeřábu srub podle dokumentace technici frmy opět složí. Montáž srubu netrvá dlouho, obvykle jeden až dva týdny. Zpravidla ihned po smontování krovu je položena střešní krytina a srub je ponechán několik měsíců, aby vysycháním zrál. Je nutné splnit podmínku několikaměsíční plánované technologické přestávky. Teprve po seschnutí srubu lze zahájit dokončovací práce, jako například broušení stěn, nátěry, montáže příček, oken, dveří atd.


Výrobní areál DREVODOM RAJEC u Žiliny

Trvalý servis

Srubová stavba je z hlediska technologie výroby, výstavby i údržby velmi specifická. David Hora k tomu říká: „Vzhledem k tomu, že srub i po dokončovacích montážích ještě několik let sesychá, je důležité jej průběžně kontrolovat. Je třeba povolovat šrouby v místech rektifikačních spár, hlídat dilatační spáry a celkově o srub pečovat. Tím, že dokončený srub předáme majiteli, pro nás starost o zákazníka nekončí. Zvládnout záruční a pozáruční servis je pro nás samozřejmostí. Spokojený život našich klientů ve srubových domech je naším hlavním cílem.“

Příznivé ceny srubů

Zeptali jsme se také na pořizovací náklady. A zde je aktuální informace. Hrubá stavba stojí 4,5 – 5 tisíc korun za metr čtvereční zastavěné plochy, při dodávce na klíč je cena jednoho čtverečního metru zastavěné plochy 12 – 14 tisíc korun. Tato orientační kalkulace platí pouze pro dvoupodlažní dům. Tzn. u domu o půdorysu 10x10 metrů je potřeba cenu násobit plochou 100 m2.

Příjemný a pohodlný domov ve srubu najde i člověk s vysokými moderními požadavky na kvalitu bydlení, ba možná právě jen tento člověk. Život ve srubovém domu má svou nenapodobitelnou atmosféru. Masivní dřevo má vlastnosti, které jsou u tradičních těžkých silikátových staviv obtížně dosažitelné a které velmi příznivě působí na pobytové klima. Zejména se vyznačuje velmi vysokou schopností stabilizovat teplotu a prostorovou vlhkost, jak je uvedeno např. v [1].

Vůně dřeva, jeho přirozenost a krása, nás při vkročení do srubového domu naplňuje příjemným pocitem. Tento přírodní materiál v nás budí podvědomé představy či touhy k návratu k dávnému, avšak velmi přirozenému způsobu života.

Literatura:

[1] Hejhálek, Jiří: Dřevostavby: fakta a dogmata, Stavebnictví a interiér 8/2003, str. 5.
Autor: Mgr. Jarmila Burešová
Foto: Archiv firmy