Stará okna jako obnovitelná surovina? Ano, ukazuje Trocal

Podle nového závazného nařízení EP a Rady EU č. 305/2011 „Uvádění stavebních výrobků na trh EU“, který vejde v účinnost od 1. července 2013, je nedílnou součástí povinných požadavků na výrobky pro stavby jejich recyklovatelnost, recyklace a také užití výrobků z recyklátů. Jedničkou v praktickém uplatňování tohoto přístupu je přední výrobce oken Profine GmbH (Trocal).

Děj, kterému se odborně říká recyklovatelnost, není moderním lidským výmyslem, ani prázdným politickým heslem. Kdosi spočítal, a mnozí to po něm přepočítávali, že když sečteme hmotnost všech rostlin a živočichů, co kdy existovaly na planetě, dejme tomu v polovině jejich života, mnohonásobně to převýší hmotnost celé planety. Včetně jejího těžkého a zcela neorganického niklo-železného jádra.

Z toho je vidět základní princip fungování přírody – nepřetržitá látková obnova, poháněná sluneční energií. Dožilá hmota je vždy zpracována, rozložena buď na ústrojné aminokyseliny, nebo až na oxid uhličitý a vodu. A následně použita jako stavební materiál pro jiný život. Respektive je pomocí fotosyntézy přeměněna na energetické látky (cukry), které umožňují pohyb nebo syntézu aminokyselin. Bylo by domýšlivé, kdyby člověk vymýšlel zásadně jiná řešení. Je nutno počítat s tím, že zásoby čehokoliv jsou na Zemi konečné. Na druhé straně se můžeme spolehnout, že hmota a energie jsou nezničitelné, takže je lze různě obměňovat, prakticky donekonečna.

Velká věda navíc začala vážně pracovat na jednom z logických důsledků bádání a tím je nezničitelnost informace. Ta se zdá být stejně jistá, jako zákon zachování energie a hmoty (ve smyslu vzorce E = mc2), má mu být dokonce nadřazená. A to vede k úvaze o zachování (nezničitelnosti) myšlenky, vědomí a duše.

Nic, s čím člověk a tedy i příroda nakládají, není zbytečné a nemusí, či dokonce nemůže, trčet na věčné časy na skládkách. Lídrem v praktickém uplatňování této filozofie, šetrné k životnímu prostředí, je již od roku 1996 výrobce oken značky Trocal, dnes známý pod jménem Profine.

Obnovitelná surovina

Plastová okna se obecně vyznačují dlouhou životností. Počet dosloužilých oken z PVC je proto do dnešní doby velmi malý. Teprve v blízké budoucnosti je třeba, díky vysokému podílu těchto oken na stavbách, počítat se zvýšeným počtem oken určených k recyklaci.

Technicky je však recyklace vyřešena již dnes, na čemž má výrazný podíl zmíněná společnost Profine. Vzhledem k vysokým nákladům na manuální separaci jednotlivých okenních komponentů (sklo-kování-těsnění-ocelová výztuž) byla již vyvinuta a zprovozněna automatická zařízení na zpracování starých plastových oken. Sklo, ocel a těsnění jsou strojně oddělena, zbylý PVC materiál vyčištěn, zkontrolován a dále dělen na menší kusy (granulát). Takto získaný PVC recyklát je potom přesně dle předpisů RAL zpracován pro plnohodnotné plastové profily.

Recyklace PVC a její specifika

Podmínkou je, že je zpracováván stejný typ PVC z profilů, odpovídajících určitému kvalitativnímu standardu. To zaručuje, že vlastnosti recyklátu a následně i výrobků z něho, tj. okenních profilů, jsou totožné vlastnostmi výrobků z tzv. prvomateriálu, což je doloženo značkou kvality RAL.

Je to proto, že různí výrobci PVC plastových profilů vybavují vstupní granulát stabilizátory různé chemické povahy a v poslední době někteří přidávají do PVC taveniny skelná či jiná vlákna. Z tohoto důvodu Profine (Trocal) vyrábí recyklovaný granulát jen z profilů Trocal, kdy může plně ručit za jeho vlastnosti.

Stabilizace zinkem a PVC-U

Okna z PVC patří vůbec k nejodolnějším. I po desítkách let zůstávají plně funkční. K tomu přispívají tzv. stabilizátory, které upravují zásadním způsobem vlastnosti PVC. Valná většina receptur PVC na trhu v současnosti obsahuje stabilizátory s obsahem olova. Vzhledem k mnoha škodlivým vlastnostem olova se EU rozhodla jeho spotřebu do roku 2015 výrazně snížit.

TROCAL je v této oblasti daleko vpředu: ve všech výrobcích z prvomateriálu používá místo olova výhradně stabilizátory na bázi ekologicky příznivého vápníku a zinku. Pečlivě vyvinul a dlouhodobě prověřil v praxi stabilizátor Greenline, který je dnes značkou jakosti. Tu používají všichni, jimž není vztah k životnímu prostředí, trvale udržitelnému rozvoji a zdraví obecně lhostejný.

99 % produkce okenních profilů TROCAL je z materiálu označeného jako PVC-U (tvrzený PVC se zvýšenou houževnatostí). Ten se v současnosti stal jednou z nejekologičtějších umělých hmot vůbec.

Koextruze

Recyklát, pokud je to nutné, může být modifikován tzv. koextruzí. Jde o technologii současného vytlačování dvou materiálů, kterou Trocal vyvinul v roce 1975. To znamená recyklátu s čerstvým PVC – alespoň na pohledových plochách. Tím je zaručena barevná stálost a odolnost proti povětrnostním vlivům těchto ploch. Jsou tím také eliminovány případné nedostatky povrchových ploch způsobené různými barevnými odstíny recyklátu získané nedokonalým čistěním, zpracováváním recyklátu s malým množstvím koextrudované barevné vrstvy PMMA (poly-methy-metakrylátového barevného povrchu PVC), popřípadě přídavku jinak barevně modifikovaného extrudovaného PVC.

Kvalita profilů z recyklátu

Na základě dlouholetého výzkumu a zkoušek (první plastová okna TROCALu přišla na svět již v roce 1954) bylo zjištěno, že staré PVC profily mohou být recyklovány bez jakékoli ztráty kvality nejméně osmkrát. Při předpokládané životnosti okenního kování 30 let tak můžeme se stávajícími plastovými okny počítat ještě 240 let bez jakéhokoli zatížení životního prostředí. Po 240 letech pak máme možnost použít technologii termického rozložení (krakování) PVC na původní základní komponenty (chlor získaný z kuchyňské soli a ethylen vyráběný pyrolýzou ropných uhlovodíků), kterou Trocal vyvinul již v roce 1994.

Recyklace a použití regenerátu u TROCALu

Trocal se právem pyšní dnes nejmodernější a nejdůsledněji používanou technologií, kdy je v jádrech profilů použit tzv. regenerovaný PVC. Pro tento účel používá výhradně materiál skupiny profine (tedy vlastní prvomateriál) rekrutující se z odřezků ve výrobě oken, či materiálu vznikajícího při vlastní výrobě profilů. Jedná se o materiál stabilizovaný patentovaným systémem GreenLine, který zachovává dokonalou shodu vlastností prvomateriálu a regenerátu, včetně ekologické stabilizace bez olova!

Zkoušky a průběžný dozor nezávislé zkušebny prokázaly shodu prvomateriálu i regenerátu profilů TROCAL. Proto byl certifikát osvědčující kvalitu materiálu TROCAL vydán pod stejným číslem jak pro prvomateriál, tak pro regenerát. Je to vysoká známka bezvadné kvality jak profilů z provomateriálu, tak i profilů s jádrem z regenerátu. Tento fakt je na světovém trhu ojedinělý!

Závěr

TROCAL se při svém působení na trhu s profily pro okna a dveře stal průkopníkem v technologiích, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí. Za zavedení těchto technologií mu byla udělena v Německu cena za výrobek roku 1991. V České republice bývají tyto technologie – i po 20 letech – znevažovány nekompetentními argumenty, a přitom je celá Evropa úspěšně již více jak 15 let používá.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy