Starý přítel v novém kabátě

I takto lze charakterizovat nový vzhled, který pomocí svých zástupců představila na našem trhu firma TKK d.d. Srpenica ze Slovinska. Představit všechny produkty této firmy není vůbec snadné, neboť jejich škála obsahuje několik desítek položek. Hlavní nabídku tvoří polyuretanové pěny, silikonové a akrylové tmely, akrylová kontaktní lepidla, čističe PU pěn a silikonů, hydrofobizační prostředky, přísady do betonů a malt a mnoho dalších produktů.

Polyuretanové pěny – TEKAPUR 

Jednou z hlavních skupin výrobků jsou polyuretanové pěny. Můžeme je rozdělit na sprejové a pistolové. Sprejové se dodávají v několika velikostech o objemu (250, 500, 750 ml) a jejich uplatnění je v každé domácnosti. K čemu je tedy lze použít? Při vyplňování mezer, prasklin, dilatačních spár, dutin, průchodů potrubí a kabelů přes zdi, k izolaci rozvodů tepla, bojlerů, sprchových koutů a van apod. Jejich hlavní použití je při montáži rámů oken, zárubní dveří, chladírenských panelů a při upevňování a utěsňování střešních tašek. Mají vynikající přilnavost ke všem materiálům kromě polyolefinů (PE, PP, silikon, silon a teflon). Pistolové, jak už z názvu vyplývá, vyžadují při použití výtlačnou pistoli. Jejich hlavní předností je lepší ovladatelnost vypěňování a přesnější dávkování pěny při montáži. Proto je tato pěna určena pro profesionální použití. Její využití je stejné jako u pěn sprejových. 

Pro shrnutí představíme pár základních typů: 

B 3 standardní pěna – použití jak v domácnosti tak při montážích. 

B 2 samozhášivá pěna – pěna s vyšší odolností vůči ohni. 

B 1 nehořlavá pěna – pěna určená do kotelen apod. Rychletuhnoucí pěna – pěna s kratší dobou vytvrzení. Nízkoexpanzní pěna – pomalu nabývající pěna. Hydrofobizační pěna – pěna určená do prostor s vyšší odolností vůči zemní vlhkosti. 

Zimní pěna – pěna pro aplikaci za minusových teplot. 

2K dvousložková pěna – pěna nepotřebuje k vytvrzení vzdušnou vlhkost.

 Polyuretanové pěny se vytvrzují (mimo dvousložkové) vzdušnou vlhkostí, jejich povrch přestává být lepivý po 20 až 30 minutách a k úplnému vytvrzení dochází v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu po 12 až 24 hodinách. K odstraňování nezaschlých zbytků pěny se používá čistič polyuretanových pěn (TEKASIL) a zaschlých odstraňovač (APURSIL) ve spreji nebo jako pasta.

Tmely – TEKASIL, TEKADOM AKRYL 

Nabídka tmelů je velká a jejich uplatnění ve stavebnictví je velmi široké. Tak jako u pěn si i u tmelů provedeme základní rozdělení dle jejich složení a upotřebení. Dle složení lze rozdělit tmely na silikonové (kyselé, neutrální) a akrylátové, k nim lze doplnit tmely polysulfidové, butylenové, epoxidové. Z hlediska upotřebení je lze rozdělit do čtyři skupin:

• tmely lepivé – vyznačující se vynikající adhezí ke spojovaným materiálům, 
• tmely výplňové a vyrovnávací,
• tmely izolační a antikorozní, 
• tmely speciálního použití – sem patří tmely na odlévání odlitků apod. 

Kde je tedy můžeme použít? Z výčtu použití opět dojdeme k tomu, že v každé domácnosti, v dílně a na stavbě jsou tyto tmely nezbytné. Pro zasklívání kovových a dřevěných rámů oken a dveří, pro utěsňování a lepení materiálů např. kámen, dřevo, keramika, kovy, porcelán, kamenina, beton apod. jsou vhodné silikonové tmely neutrální (TEKASIL A). Jsou velmi pružné a mají k těmto materiálům dobrou přilnavost. Spoje, které takto vzniknou, mají velkou odolnost vůči silnému namáhání, povětrnostním vlivům, UV záření a vykazují barevnou stálost. Lze je proto doporučit pro venkovní použití. Odolávají standardně teplotám od –50 oC do + 180 oC, mají dlouhou životnost a nedochází u nich k lineárnímu smrštění. Na porézní materiály (sádra, beton, cihla apod.) je třeba před aplikací silikonu provést penetrační nátěr. Pro lepení skel navzájem, hliníku, těsnění keramiky si vybereme kyselý tmel (TEKASIL A). Po vytvrzení jsou tyto tmely velmi pevné, připomínají gumu, ale jsou odolné vůči různým chemikáliím, mořské vodě a UV záření. Proto se hodí též na lepení akvárií, terárií apod. 

Pro těsnění stavebních dílů, které jsou vystaveny malému zatížení a tlakům jako např. okenní rámy, spáry a trhliny ve zdech a na fasádách jsou vhodné akrylové tmely (TEKADOM AKRYL). Vyznačují se dobrou přilnavostí k betonu, omítce, dřevu. Na rozdíl od silikonových tmelů je lze přetírat nátěrovými hmotami. Jejich tepelná odolnost se pohybuje od –20 oC do +80 oC. Pro sanitární použití jako je například lepení těsnění v koupelně, na WC, v kuchyni atd. jsou vhodné silikonové tmely sanitární (TEKASIL SANITARY). Tyto tmely se vyznačují fungicidním účinkem (zabraňují tvorbě plísní). Pro výrobu tepelně izolačního zasklení jsou velmi vhodné polysulfidové tmely zajišťující nepropustnost par. Dají se též použít všude tam, kde je potřeba zamezit únikům olejů, paliva, organickým rozpouštědlům, roztokům kyselin a zásad. 

Další skupinou tmelů jsou dvousložkové silikony (SILIKON 2K, Z 010). Použití těchto tmelů je hlavně při odlévání odlitků ze sádry, epoxidu, polyuretanu apod. Z tohoto přehledu je zřejmé, že tyto tmely nacházejí využít hlavně u štukatérů, restaurátorů, uměleckých sochařů, kameníků. Jejich největší předností je velmi přesný otisk modelu s jeho všemi detaily a vznik pružné formy. Hustota a pružnost se dá částečně ovlivnit přidáváním silikonových olejů do maximálního množství 15 %. Výhodou těchto tmelů je, že nelepí a tím do nich lze odlévat opakovaně a odlitky jsou vždy věrnou kopií originálu. Toto je pouze velmi stručný výčet použití části produktů firmy, která též dodává různé přísady do betonů a malt jako jsou provzdušňovače, urychlovače, stabilizátory apod. (CEMENTOL Alfa, CEMENTOL P atd.). Dalšími produkty jsou hydrofobizační přípravky (SILIFOBY), které jsou určeny k ochraně proti vodě. Nově se začínají též vyrábět tmely na bázi MS polymerů, které by měly částečně nahradit v budoucnu silikonové tmely. Nesmíme též zapomenout na tmely na kontaktní bázi (TEKALIM BT a ST) nebo na tmel používaný k tmelení při mokrém nebo mastném podkladu (TEKADOM vodotěsná masa) a opravárenský lak zvaný havarijní tyčinka (AQUAKIT). Takto by se dalo o produktech pokračovat dlouho, ale lepší bude, když se obrátíte na zástupce firmy v České republice, kteří mají tyto a spoustu dalších informací o použití a pracovních postupech k dispozici a jsou v přímém styku s výrobní firmou. Jsou informováni o všech novinkách a dalším využití stávajících produktů. Jako zástupce lze uvést firmu UDOS-ŠTICHA s.r.o. se sídlem v Kolíně, která jako jedna z nejdéle a nejlépe spolupracujících firem dodává výrobky TKK d.d. na trh již od devadesátých let a její prodej se trvale zvyšuje. 

Co říci závěrem? 

Žádný učený z nebe nespadl, takže se nesmíte bát nechat se informovat, než se spoléhat na svou intuici. Ve firmě UDOS–ŠTICHA s.r.o. vám rádi pomohou jak odbornou radou, tak i ukázkou. Zboží vám zašlou nebo přivezou kam potřebujete.

Autor: Evžen Šticha
Foto: Archiv firmy