Stavba, kterou nepřehlédnete
Projíždíte-li Šenovem u Nového Jičína, nemůžete přehlédnout atypickou budovu autosalonu Toyota. Multifunkční objekt, který stojí pár metrů od silnice, poutá pozornost svou zajímavou architekturou.
Na místě původního starého domku měla vzniknout stavba tvarem připomínající skleněnou pyramidu. Tato představa majitele však musela ustoupit požadavkům krajinářů a okolní zástavby. Projekt na novou budovu byl také omezen velikostí pozemku, trasou a rozsahem inženýrských sítí.
Auta z ptačí perspektivy
„Vypracovali jsme tři základní návrhy,“ říká autor projektu Ing. arch. Zdeněk Quitt z projekčního atelieru Studio Q. „Podle požadavků zákazníka objekt zahrnoval show room, servisní dílnu a sklad s prodejem náhradních dílů v přízemí, v prvním podlaží kanceláře se sociálním zařízením a galerii a pod střechou byt 2 + 1. Celková zastavěná plocha je 320 m2. S přihlédnutím k účelu stavby jsme se rozhodli pro unikátní technologii - železobetonovou konstrukci krakorce, který je vytažen do prostoru a vytváří oblouk o poloměru 7 metrů. Galerie umožňuje zákazníkům nezvyklý pohled na vystavené vozy z ptačí perspektivy.
Objekt byl omezen výškově, nemohli jsme jít do extrémů, proto jsme zvolili stanový typ střechy. Krytinu tvoří tmavě šedý beronit. Do střechy jsou osazena střešní okna VELUX, ovšem nikoli dřevěná. Majitel si vybral střešní okna z polyuretanu. Věděl jsem, že takový výrobek existuje, a jsem rád, že při realizaci stavby byla tato u nás nová a progresivní technologie využita. Střešní okna umožňují bazilikální osvětlení, kdy na vystavené vozy dopadá světlo shora a vytváří tak zajímavý efekt.“
Celé v bílém
Střešní okno GGU se na trhu objevilo teprve nedávno. O názor na novou technologii jsme požádali Ing. Martina Chumchala, oblastního vedoucího společnosti VELUX: „Okno nese příznačný název Bílá linie. Má hladký povrch a elegantní subtilní profil. Pod vrstvou odolného bílého polyuretanu se skrývá dřevěný rám, nový výrobek tak v sobě spojuje výhody tradičních i moderních materiálů. Má dobré mechanické, pevnostní a tepelně izolační vlastnosti dřevěných oken a minimální nároky na údržbu. Je vybaveno účinnou ventilační klapkou. Z těchto důvodů se hodí například do místností s vysokou vlhkostí vzduchu nebo náročným provozem. V některých případech okna GGU také vhodně doplňují moderní pojetí interiéru, typickým příkladem je právě jejich využití při stavbě autosalonu Toyota v Šenově.“
Na závěr ještě názor majitele šenovského autosalonu Jaroslava Toboly: „Projekt vznikl v roce 1995. Architekt návrh vypracoval podle mé představy, ke které mě inspirovala podobná stavba ve Zlíně. Dotvářeli jsme jej postupně, každou jeho fázi jsem odsouhlasil. Ve finále bylo třeba jen doladit technické detaily - chtěl jsem, aby modernímu pojetí stavby odpovídaly i použité technologie. Stavba byla hotová za jediný rok a teď již pár let dobře slouží svému účelu.“