Stavební a interiérové doplňkové systémy
Poškozené zdi, rohy a dveře jsou častou záležitostí v místech se zvýšeným pohybem osob jako jsou například zdravotnická zařízení, hotely, školy, administrativní budovy a nákupní centra. Jejich ochranu lze snadno řešit nástěnnými madly, nárazníky, kryty rohů a dalšími prvky, které pod názvem ACROVYN vyrábí a dodává společnost BS Vsetín.
V každém domově pro seniory, nemocnici, ústavu sociální péče nebo léčebně dlouhodobě nemocných jsou neustále řešeny problémy s poškozováním zdí, rohů a dveří. Nejde jen o to, že leckdy projektant zapomene na řešení ochrany exponovaných míst nebo investorovi či stavební firmě nepřipadá kvalitní řešení ve fázi výstavby důležité.
Často nejsou povrchy chráněny, protože až provoz ukáže, která místa jsou nejintenzivněji namáhána nebo prostě v době realizace stavby nebyl žádný odolný materiál nebo systém ochrany stěn dostupný.
Ochrana stěn 2 v 1 – účel a design
Dnes už však takové výrobky dostupné jsou. Příkladem toho je systém nástěnných dekorativních prvků ACROVYN. Projektant nebo konečný uživatel může vybírat ze široké škály vodících prvků, svodidel, klasických chodbových madel nebo madel s deformační nárazovou zónou, krytů rohů nebo hravě vytvářet dekorativní plošnou ochranu pomocí na míru řezaných plátů ACROVYN.
V praxi se setkáváme s mnoha různými případy, kdy si uživatel přeje vyřešit problém s poškozováním povrchů už v zaběhnutém provozu. Případ od případu je jiný, v závislosti na typu stavby a typu provozu. Protože však tento časopis je svým zaměřením cílena na odborníky, kteří stavby navrhují, bavme se o tom, jak k dané problematice přistupovat již ve fázi projektu.
Vlastnosti a využití
Nejprve je třeba říct, že systém ACROVYN není vhodný pouze pro zdravotnická zařízení různého typu, ale také pro hotely, školy, administrativní budovy i některé části nákupních center. Je s ním možné vytvořit účelnou a designovou ochranu stěn v podstatě jakékoliv veřejné budově, kde je zvýšený pohyb lidí, ať už s omezenými pohybovými schopnostmi nebo bez omezení.
Jedna část systému totiž spočívá v systémových typových prvcích jako nástěnná madla a nárazníky, druhá část v téměř neomezených možnostech již zmíněné dekorativní ochrany pomocí plátů. Pláty ACROVYN jsou vyráběny v různých silách, ve 30 pastelových barvách nebo v 5 imitacích dřeva, imitaci broušené nerezi a karbonu. Je možné vytvořit z nich jak lokální ochranu, tak jednolitý plošný obklad, zakázkové mozaiky nebo vyřezat atypické tvary. Vždy získáváme několik výhod najednou: Vytvoříme výrazný styl interiéru a zároveň chráníme stěny nebo dveře před poškozením. Tím eliminujeme časté a nákladné opravy povrchů.
Zdravotnická zařízení
Ale zpět k navrhování ochrany pro zdravotnická zařízení. Polemika je to jistě široká, ale můžeme být struční. V zásadě je třeba eliminovat, aby se mobilní vybavení dostávalo do kontaktu s povrchy stěn a zároveň je třeba podpořit klienty v pohybu a orientaci.
K tomuto účelu na chodbách výborně poslouží zejména nárazové typy madel. I přesto, že udržíme distanc mobilního vybavení od stěn, dochází k poškození stěn v nižších úrovních. Tady musíme vědět, jaké vybavení bude v zařízení používáno. Pokud to jsou například unifikované vozíky pro rozvoz léků, stravy apod. (vozíky mohou poškozovat stěny např. otočnými kolečky s brzdami), bude stačit umístit vodící prvek do určité konkrétní výšky. Pokud víme, že mobilní vybavení bude různých typů a zároveň se jedná o zařízení typu ústav pro handicapované osoby, je jisté, že ochranou povrchů pouze v určitých výškách nedocílíme žádaného efektu. V takovém případě je nutné k madlu přidat i celoplošnou ochranu. Jsou to opět ony výše popisované pláty.
Většinou je zapotřebí ochránit i povrchy na pokojích nebo ošetřovnách. Tady si většinou vystačíme s ochranou rohů a lokální aplikací pásů nebo plošných plátů pouze v místech, kde např. parkují vozíky, opěradla židlí ničí stěnu, vedle nebo za postelemi apod.
Kombinacemi designu jednotlivých prvků a barev tedy můžeme docílit účelové i hezké interiérové aplikace.
Objektové dilatace
Objektové dilatace, resp. jejich funkční a estetické překrytí je rovněž specifickým tématem téměř každé větší stavby. Na trhu existuje několik systémů, které nabízejí širokou škálu typů. Např. systém COUVRANEUF (čti kuvranef) nabízí profily od jednoduchých lišt pro překrytí spáry až po propracované celokovové zásuvné moduly pro zajištění velkých pohybů, odolávajících velké provozní zátěži. Většina běžně používaných dilatačních profilů je složena ze dvou či více hliníkových profilů a z deformační pryžové nebo elastomerní vložky.
Právě proto, že výrobků pro řešení překrytí objektových dilatací je spousta, je zapotřebí věnovat jeho výběru patřičnou pozornost. U stěnových dilatačních profilů problematika až tak složitá není. Většinou potřebujeme spáru pouze esteticky překrýt. Nicméně i tady máme na výběr z různých možností – profily mohou být podmítkové, kdy viditelná zůstane pouze deformační část nebo to jsou různé povrchově montované překrývací lišty různých tvarů a rozměrů. Výběr profilu pro překrytí stěnové dilatace složitý není, spíše je hlavně zapotřebí při realizaci pohlídat stavební připravenost, aby se vybraný typ dal správně ukotvit.
U podlahových dilatačních objektových spár už musíme být mnohem obezřetnější. Pro správný výběr potřebujeme vždy znát tři hlavní a několik vedlejších kritérií. Za prvé provozní zátěž v daném prostoru, za druhé předpokládaný dilatační pohyb a za třetí šířku dilatační spáry. Tato specifikace nás navede do užší oblasti výběru systému COUVRANEUF. Poté potřebujeme znát, jestli bude dilatační profil zabudovaný do skladby podlahy nebo bude povrchově montován. V případě zabudovaných profilů samozřejmě potřebujeme znát skladbu podlahy.
Dilatační profily se vyrábějí v různých výškových variantách a můžeme si vybrat, do které vrstvy skladby podlahy se budeme kotvit. Ideální ovšem je, pokud projektant nejprve vybere typ dilatačního profilu podle prvních tří kritérií a teprve podle toho utváří skladbu podlahy. Vyhneme se tak dodatečnému vysekávání a vyřezávání spár nebo zafrézovávání profilů do některé z horních vrstev podlahy.
Vždy je vhodné konzultovat s dodavatelem systému nejen správný výběr typu, ale také další technické možnosti daného produktu. U většiny typů lze zajistit i vodotěsné provedení, některé typy nabízejí možnost dodání včetně speciálních spojovacích prvků (L, T nebo X kusy), některé typy lze tvarovat např. do oblouků apod.
Na závěr jen malý apel, který už však možná vyplynul z textu výše: Ať už se jedná o účelovou ochranu stěn nebo o aplikaci krytů objektových dilatačních spár, vždy je nezpochybnitelně lepší, pokud jsou tyto prvky specifikovány projektantem. Pokud to tak není, ochrana stěn se pak při realizaci buď vůbec neprovádí nebo je nahrazena nekvalitními a polovičatými řešeními. Překrytí dilatací bohužel není často pro stavební firmu prioritním tématem a tak se většinou hledá řešení na poslední chvíli, kdy už není čas ani prostor na provedení té nejkvalitnější aplikace. Jistě stavba je mozaikou velké spousty detailů, ale promýšlejme jich dopředu co nejvíce.