Stavební veletrhy Brno 2003 potvrdily svou pozici absolutní jedničky na českém trhu

Letošní ročník měl rekordní rozsah – výstavní plocha dosáhla 67 480 m2. Úměrně tomu vzrostl i zájem zahraničí, mimo jiné přibylo firem z Velké Británie a Polska, národní expozici připravilo Německo a Turecko. Prezentovalo se celkem 1340 vystavujících firem z 20 zemí. Nejpočetněji zastoupeným oborem byly stavební stroje, které se představily v doposud nejkompletnější sestavě. Návštěvníci přijeli ze 36 zemí a jejich celkový počet se přiblížil 95 000. Veletrhy proběhly ve znamení příprav českého stavebnictví na vstup do EU, tomuto tématu se věnovalo také prestižní Evropské stavební fórum.

Letošní ročník byl historicky největším stavebním veletrhem v České i Československé republice a současně nejvýznamnější přehlídkou stavebnictví a navazujících oborů ve střední a východní Evropě.

Mezinárodní stavební veletrh IBF 2003 se stal reprezentativní přehlídkou nabídky českého stavebnictví na prahu nové sezóny. Společně se sanitární, vytápěcí a klimatizační technikou, investičními příležitostmi a technologiemi pro rozvoj obcí a měst vytvořil ucelený komplex Stavebních veletrhů, přitažlivý pro odbornou i širokou veřejnost. Vznikl zde jedinečný prostor pro kontakty stavebních firem s jejich dodavateli a zákazníky, ale i komunikační platforma k jednání mezi představiteli obcí, regionů a vládních orgánů. Jubilejní 10. veletrh URBIS potvrdil, že spolupráce měst s investory a státem přináší zajímavé výsledky.

Tématem letošního Envikongresu byla ochrana před povodněmi. Ve společné expozici se představili výrobci protipovodňové techniky a každý den probíhaly praktické ukázky účinných preventivních opatření.

Nabídku Stavebních veletrhů rozšířilo celoročně přístupné Stavební centrum EDEN 3000, které se letos těšilo mimořádnému zájmu – zavítal sem nejméně každý druhý veletržní návštěvník.

Harmonizace stavebních norem s EU

Technických předpisů ve výstavbě, tedy obchodních zvyklostí na evropském stavebním trhu, se týkala konference, která se uskutečnila v rámci Evropského stavebního fóra Brno 2003. Šlo o to, jak podniky musí postupovat, aby mohly se svými výrobky obchodovat v zemích evropského společenství. Odborníci hovořili o harmonizaci soustavy ČSN s evropskými normami.

Lubomír Keim z Certifikační společnosti s.r.o., Výzkumného ústavu pozemních staveb uvedl, že stále existují odlišnosti mezi předpisy ČR a EU. V současnosti se do českého právního řádu nařízením vlády transponují směrnice evropského společenství. Do těchto směrnic nemůže žádná členská země zasáhnout, jsou podkladem právních řádů jednotlivých států. Směrnice se transponují buď formou zákonů nebo formou nařízení vlády, vysvětlil Keim.

Česká republika se vyrovnala se zaváděním evropských norem tím, že zřídila zákon o technických požadavcích na výstavbu. K němu jsou vydávány nařízení vlády. Každé z nich je vlastně evropskou směrnicí. Tímto krokem jsou do českého právního řádu zaváděny evropské technické požadavky na stavební výrobky.

Od původních českých norem se liší výrazně tzv. normy harmonizované. Klasické české technické normy byly přesnější. Evropské zase umožňují větší manévrovací možnosti a širší technická řešení. Ve stavebnictví jsou daleko volnější i z hlediska detailů, upřesnil Keim. České firmy se musí s touto legislativou naučit pracovat, neboť byly zvyklé na přesné normativní předpisy.

V současnosti ČR nemá zatím ani ratifikován protokol PECA ve stavebnictví (protokol o posuzování shody a akceptaci technických výrobků). Proto vydávané certifikáty v systému stavebního zkušebnictví nemohou sloužit pro vydání evropského osvědčení. Dělá to především problémy výrobcům, kteří se musejí obracet na certifikační orgány zemí EU, doplnil Keim. Protokol PECA, který je na úrovni prezidentské smlouvy, by měl být podepsán ještě letos.

Českým stavařům nezaměstnanost nehrozí

Evropské stavební fórum řešilo dopad rozšíření EU na oblast zaměstnanosti a volného pohybu pracovních sil.

Možnost svobodně poskytovat stavební produkty či služby a volný pohyb pracovníků jsou dvě různé věci. Pravidla pro zaměstnávání cizinců se v zemích EU výrazně liší a všem jednotlivcům i firmám, které uvažují o působení v cizině, doporučuji bedlivě si je prostudovat, uvedl prezident Evropské federace stavebního průmyslu FIEC Wilhelm Küchler.

Nejvyspělejší evropské země se přirozeně obávají přílivu pracovních sil z kandidátských zemí a zkušenosti z roku 1993, kdy bylo připojeno Španělsko a Portugalsko, jim částečně dávají za pravdu. Počet pracovníků z těchto zemí se tehdy v Německu během pouhých čtyř měsíců vyhoupl z nuly na 35 000. Důvod byl jasný jejich mzda doma dosahovala pouze 25 % německé úrovně, uvedl Küchler. Ovšem jakmile začaly platy na Pyrenejském poloostrově stoupat, naprostá většina z nich se vrátila zpět, takže například v Rakousku je dnes ve stavebnictví zaměstnáno pouze 38 Portugalců.

Jak upozornil náměstek ministra pro místní rozvoj ČR Petr Forman, v příhraničních obcích Německa se po rozšíření EU očekává ztráta části stavebních zakázek malého a středního rozsahu ve prospěch českých firem. Jejich konkurenceschopnost se totiž zvyšuje v důsledku velmi přísného pracovního práva v SRN, které německým firmám mimořádně prodražuje pracovní sílu.

Čeští stavaři by se na druhé straně mohli obávat konkurence z ostatních kandidátských zemí, konkrétně Slovenska nebo Polska. Ale vzhledem k předpokládanému růstu poptávky po stavebních pracích v ČR jim zřejmě po vstupu do EU nezaměstnanost nehrozí. Příslušníka stavebních profesí dnes mezi nezaměstnanými nenajdete, podtrhuje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Milan Veverka, který vysokou kvalifikovanost pracovní síly pokládá za jednu z hlavních výhod českého stavebnictví.

Kongres FIEC v Praze

Kongres Evropské federace stavebního průmyslu se příští rok uskuteční v České republice. Na tiskové konferenci 15. 4. 2003 v Brně to oznámil prezident FIEC Wilhelm Küchler.

FIEC je sdružením 35 stavebních svazů z 26 zemí. Vedle členů EU je zde zastoupeno také Švýcarsko, Norsko, sedm kandidátských zemí a Turecko. Každoročního plenárního zasedání se účastní přibližně 400 zástupců stavebního průmyslu z celé Evropy. V minulém roce byl dějištěm kongresu Řím, letos Helsinki a příští rok v červnu to podle rozhodnutí řídicího orgánu FIEC bude Praha.
FIEC se podílela na přípravě Evropského stavebního fóra Brno 2003, v jehož rámci proběhlo během Stavebních veletrhů zasedání skupiny pro země střední a východní Evropy.

Stavební obchod mezi ČR a Polskem roste

Obchodní výměna v oblasti stavebnictví mezi Polskem a Českou republikou v posledním období roste. Jde nejen o suroviny a stavební materiály, ale též o stroje a zařízení, vybavení budov a bytů.

Vzájemné obraty tohoto sortimentu loni vzrostly o 15,3 procenta a dosáhly 188,4 milionu USD. I když polský export do ČR vzrostl o více než čtvrtinu na 81,7 milionů dolarů, zůstal stavební obchod pro tuto zemi pasivní v objemu 25 milionů dolarů.

Letos by celková bilance mezi oběma zeměmi měla přesáhnout 200 milionů dolarů. Na tiskové konferenci v rámci veletrhu IBF to řekl obchodní rada polské ambasády Bernard Blaszczyk.

V polském vývozu hrála dominující roli skupina, která zahrnuje vybavení bytů nábytek a koupelnové sety. Tyto dodávky tvořily 50,7 % z celkového polského vývozu v oboru stavebnictví. (Totéž platí o českém vývozu těchto komodit do sousední země 57,9 %). Největší dynamika polského exportu do ČR byla zaznamenána u vápna, a to devadesátišestinásobný růst na 480 tisíc USD. Naopak největší pokles nastal u vývozu skleněných výrobků pro stavebnictví. Blaszczyk vidí na českém trhu stále možnosti pro odbyt nábytku, stavebních strojů, výrobků z keramických materiálů a dřeva. ČR je pro Polsko jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů, doplnil rada.

Španělská investice v České republice

Na tiskové konferenci, konané v rámci Stavebních veletrhů v Brně za účasti primátora města Brna Petra Duchoně, náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Václava Srby a španělského velvyslance v ČR Santiaga Cabanase oznámili představitelé ŽS Brno a skupiny OHL vstup španělského investora do České republiky.

Španělská skupina OHL vstupuje na trh střední a východní Evropy prostřednictvím akvizice 61,1 % akciového podílu ve společnosti ŽPSV Uherský Ostroh, a.s. Transakce umožní získat kontrolu ve společnosti ŽPSV Uherský Ostroh, která je hlavní společností ve skupině, jejíž nejvýznamnější dceřinnou společností je ŽS Brno, a.s. Hlavním zájmem španělské skupiny OHL je prostřednictvím české skupiny expandovat ve střední a východní Evropě.

Každý šestý návštěvník soutěžil

Letos poprvé se první den brněnských Stavebních veletrhů konala návštěvnická soutěž. Každý návštěvník mohl vyplnit své údaje na zadní stranu vstupenky a tu vhodit do boxů v informačních stáncích Elis. Tuto možnost využilo 2 966 návštěvníků z 18 053. Výherci na prvním, druhém a třetím místě si odnesli poukazy v hodnotě 15, 10 a 5 tisíc Kč na nákup v obchodním domě Bauhaus.

Zahájení veletrhů s premiérou nové ceny

O sedm desetiletí zpět se přenesli účastníci slavnostního zahájení Stavebních veletrhů Brno 2003. Společenský večer v pavilonu H v první den veletrhu probíhal v duchu 75. výročí otevření brněnského výstaviště a 70 let tradice stavebních výstav v Brně. Atmosféru meziválečných let vykouzlila vystoupení Ondřeje Havelky, Sester Havelkových a orchestru Melody Makers.
Večer znamenal především velkou žeň ocenění, při jejichž předávání se na pódiu vystřídali mimo jiné ministr pro místní rozvoj ČR Pavel Němec, generální sekretář Asociace evropského topenářského průmyslu EHI Andreas Lücke a náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Václav Srba. Premiéru měla Cena odborných novinářů, kterou získal exponát Cenová soustava ÚRS vystavovaný ÚRS Praha, a. s. Seznam ocenění rozšířila ještě Cena Unie výtvarných umělců udělená v rámci 8. ročníku soutěže Interiér roku. Jejím laureátem se stal profesor Pavel Zvěřina za výtvarné řešení interiéru generálního konzulátu České republiky v Mnichově.

Autor:
Foto: Archiv firmy