Stavební veletrhy Brno ve znamení energeticky úsporného stavění

Ve dnech 21. až 25. dubna 2009 se bude konat na brněnském výstavišti již čtrnáctý ročník mezinárodního stavebního veletrhu IBF, jubilejní desátý ročník mezinárodního veletrhu technických zařízení budov SHK Brno a třetí ročník samostatného mezinárodního veletrhu investic, financí, realit a technologií pro města a obce URBIS INVEST.

Zvýrazněným tématem letošních stavebních veletrhů se stalo Energeticky úsporné stavění. Promítne se do odborných konferencí, seminářů a dalších akcí doprovodného programu, stejně jako do samotných expozic vystavovatelů.

Součástí veletrhů bude také poradenské centrum pro návštěvníky v oboru alternativních zdrojů energie nebo samostatný průvodce s mapkou a lokalizací vystavovatelů, kteří se touto problematikou zabývají. Celý pavilon Y bude věnován komplexnímu řešení bezpečnosti budov.

Trendy vybavování novostaveb

Trendy ve stavění a ve vybavování novostaveb jsou jednoznačně založené na nových technologiích s převahou materiálů, které neškodí životnímu prostředí při výrobě ani při likvidaci (i na tu je třeba myslet od začátku). Asi nepřekvapí, že ne vždy jde o technologie nové – ne náhodou se hovoří o návratu ke klasickým materiálům, jako jsou dřevo, kámen, sklo a klasické zdicí materiály, často přiznávané i v interiérech. O tom se mohou sami přesvědčit návštěvníci veletrhů v Brně.

Dveře a okna

Trendem nejsou jen plastová okna nebo rámy z hliníku, pokryté plastovou fólií, klasické dřevo se rovněž rehabilituje. Ale stavba vyžaduje pozornost na desítkách dalších „uzlových bodech” – správným provedením střechy včetně izolace, až úzkostlivým dodržováním technologických postupů a samozřejmě důrazem na kvalitní materiály, které bývají velmi často viditelně dražší než jejich napodobeniny. Kde se však rozdíl mezi kvalitním materiálem a napodobeninou dá dokázat, to jsou veletržní akce. Stačí je předvést „v akci” – ať už na modelech, na řezech materiálem nebo zapojením názorné měřicí metody. Výsledek si totiž návštěvník může porovnat s jiným předváděným výrobkem, materiálem, postupem hned na místě.

Schodiště

Jedním z příkladů návratu ke klasice jsou dřevěná interiérová schodiště. Výběr konkrétního druhu dřeviny může být zásadní nejen pro konečný vzhled, ale i pro funkci a její trvání – je třeba si uvědomit, že často jde o značně namáhanou komunikační linku v bytě.

I v tomto segmentu vybavení staveb se vyplatí absolvovat veletržní akci, nejlépe takovou, která je reprezentativně obsazená. A to platí jak pro zájemce o pořízení tohoto interiérového prvku, tak pro výrobce – snad nikde jinde v republice ani v širším okolí se nesetkají s tak rozsáhlou konkurencí, jako je tomu na Stavebních veletrzích Brno. Což se vystavovateli mnohonásobně vyplatí nejen tím, že si bude moci porovnat svoje produkty s ostatními výrobci na trhu, ale také získá inspiraci pro inovace.

Plasty nastoupily na zteč

Průlom ve stavebních prvcích znamenají již několik let plasty. Dnes již nejde o suroviny, které se až dalším zpracováním zhodnotí, ale jsou to vesměs poloprodukty se speciálními vlastnostmi, mnohé již přímo určené pro použití na stavbách, jiné použitelné po nepatrném zpracování, například rozměrovém přizpůsobení. A nejde jen o dávno již používané, ale stále vylepšované plexisklo, přesněji polymetylakrylát, kterému je mimochodem letos kulatých 75 let. Jeho použití se od náhrady skla pro zastřešování a „zasklívání” rozšířilo do výroby van, sprchových koutů a bazénů až po atraktivní nábytek, protihlukové stěny.

Kromě starého dobrého akrylátu jsou dnes k dispozici architektům a stavebním firmám další materiály – kompozity jako Corian nebo Hi-Macs, ale také tzv. umělý kámen, který má většinu vlastností shodných s přírodním, ale navíc i některé výhody. Například materiály na bázi křemene nebo mramoru – jsou odolné, snadno se čistí a jsou tak vhodné k využití na trvale a vysoce zatěžované podlahy obchodních center a jiných objektů s vysokou zatížeností.

Povrchové úpravy a energie

Nátěrové a nástřikové hmoty, kterými se opatřují například hliníkové nebo pozinkované ocelové díly ve stavebnictví (vnější obklady, dveře, okna atd.), musí dnes splňovat řadu požadavků, zejména na odolnost vůči korozi, oděru a dalším povětrnostním vlivům, nárazu apod. Kromě toho se od nich požaduje i velká barevná variabilnost spolu s odolností a barevnou stálostí při trvalé expozici UV záření.

Výstaviště Brno – brána k úspěchu

Uvedené novinky a řadu dalších, které s sebou nesou také přídomky „energeticky úsporné” a „ekologicky nezávadné” bude možné nejen spatřit, ale doslova si osahat na expozicích jednotlivých výrobců nebo jejich smluvních partnerů na brněnském výstavišti již v dubnu.

Být viděn v pravý čas, na správném místě tím správným auditoriem – tak se dá shrnout význam účasti na Stavebních veletrzích v Brně 2009.

Autor: Ing. Jana Tyrichová
Foto: Archiv firmy