Stavebnice lešení PERI UP již deset let na českém trhu

Po patnácti letech od vstupu firmy PERI na náš trh oslavíme v letošním roce další významný mezník – 10 let odbytu stavebnice lešení PERI UP v ČR. K tomuto výročí pořádáme ve dnech 16. 5. 2008 v centrále v Jesenici a 23. 5. 2008 ve skladu v Prostějově „Dny otevřených dveří“.

Kromě jiného zde předvedeme i některé novinky poprvé představené v loňském roce na Mezinárodním veletrhu bauma 2007 – průmyslové lešení PERI UP Rosett Flex, stěnové rámové bednění MAXIMO a samošplhavý kolejnicový systém RCS.

Důsledky konjunktury ve stavebnictví se samozřejmě projevují i v poptávce po lešení. Stavební firmy již vzaly na vědomí nedostatek kapacit – lidských i materiálových, a proto plánují potřebu lešení na svoje stavby dříve a zodpovědněji.

Enormní poptávka se však nesmí promítnout do kvality postavených konstrukcí lešení. Navzdory náročným požadavkům, co do množství i termínů, jednou z našich priorit je bezpečnost práce při montáži, demontáži i při samotném užívání. Snažíme se proto v souladu se všemi předpisy i normami hledat taková řešení, která by vedla k úplné spokojenosti zákazníků. Předem montované zábradlí je tím, co naše lešení PERI UP odlišuje od jiných a co radikálně mění obvyklé postupy montáže. Tento víceúčelový stavebnicový systém má i další technické přednosti (viz www.peri.cz), které nám pomáhají uspět v náročném konkurenčním prostředí. S některými z nich Vás seznámíme na příkladech použití u následujících staveb.

Rekonstrukce Karlova mostu

Již více než šest století odolává Karlův most úspěšně zubu času. Po celou dobu je vystaven účinkům vodního toku, klimatickým vlivům a v poslední době i agresivitě pražského prostředí. Nevyhnutelným důsledkem je degradace a koroze celé konstrukce mostu.

Nefunkčnost hydroizolačního systému Karlova mostu je příčinou trvale vysoké vlhkosti zdiva, vyplavování rozpustných solí, jejich migrace do kamene s důsledkem degradace zvláště lícní části pískovcových kvádrů a rozrušení maltové výplně spár zdiva. Voda při déle trvajících silných mrazech zvětšuje svůj objem a vyvozuje deformační tlaky, jejichž horizontální účinek se projevuje především na poprsních zídkách.

V minulém roce na podzim začala dlouho odkládaná oprava Karlova mostu. Rekonstrukce je rozdělena do dvou etap. První skončí v červnu 2010, druhá bude trvat až deset let. V průběhu všech prací musí most zůstat přístupný veřejnosti. Této podmínce jsou při rekonstrukci přizpůsobeny harmonogram prací i způsob jejich provádění.

Pro turisty, kteří volným tempem korzují po Karlově mostě, je to úžasná atrakce. Mohou tu nahlížet pod ruce stavebním dělníkům a sledovat je, jak pod lešením opatrně opravují dlažbu a zábradlí z pískovcových kvádrů. V rámci oprav se na most vrátí také plynové osvětlení.

Jedněmi z inzerovaných předností modulového lešení PERI UP Rosett jsou jeho víceúčelovost a kombinovatelnost. Konstrukce lešení zde plní několik funkci: coby zastřešení i pracovní a ochranné lešení.

Konstrukce zastřešení PERI UP je tvořena dvěma řadami dvojic podpěrných sloupků stojících při okrajích pracovní plochy a příhradovými nosníky, které sloupky propojují, celou konstrukci ztužují a nesou zastřešení. Plachty uchycené do kedrových kolejnic se dají jednoduše nasouvat i vysouvat.

V případě přísunu či odvozu materiálu pomocí jeřábu není žádný problém v několika málo minutách zakrytí uvolnit. Pod konstrukcí vzniká dostatečný prostor pro prováděné práce, chráněný před nepřízní počasí.

Pro opravy vnější strany kamenného zábradlí je vyvěšena pracovní lávka. Pohodlné, rovné systémově zajištěné podlahy, s povrchem nedovolujícím uklouznutí, umožňují řemeslníkům pracovat bezpečně i za nepříznivého počasí.

Délka konstrukce lešení je daná délkou mostního oblouku, tj. cca 30 m, protože práce probíhají po etapách. Po dokončení jedné etapy se lešení bez pomoci mechanizace musí rozebrat a znovu postavit v dalším mostním poli.

Opatov Park I

Opatov Park I nabídne u Litochlebského náměstí na pražském Jižním Městě v šesti nadzemních a třech podzemních podlažích kromě jiného okolo 11 300 m2

kancelářských ploch. Tento projekt, který realizuje Sekyra Group a.s. v nákladech 650 milionů korun, se bude pyšnit nejen desítkami nových kanceláří, ale i obchody, restaurací a kavárnou. Výstavba začala na podzim v roce 2006 a letos bude dokončena.

Po dokončení hrubé stavby stavěné s pomocí bednicích systémů PERI přišlo na řadu i fasádní rámové lešení PERI UP T 70, které díky své variabilitě hladce splní nejrůznější požadavky stavby. Snadno demontovatelné podlahy zaručují v případě potřeby velmi rychlou přestavbu lešení. Vnitřní zábradlí lze nasazovat jednoduchým způsobem bez použití jakýchkoliv dalších spojovacích dílů. Díky předem montovanému zábrad je montáž i demontáž rámového lešení naprosto bezpečná. Přitom takto garantovaná bezpečnost montáže je důležitá i pro objednatele lešení.

Rekonstrukce hnědouhelné elektrárny Tušimice II

Investicí zhruba 25 miliard korun a s termínem dokončení v roce 2010 přistoupila Elektrárenská společnost ČEZ k opravě tohoto energetického díla na Chomutovsku. Součástí přestavby je odkouření bloků 3 a 4, instalované společně s lapačem popílku v chladicí věži bloku 3. Vzhledem k tomu, že části sklolaminátového potrubí připravené na zemi musely být napojeny vodorovně i svisle s jiným potrubím v jejich konečné pozici v prostoru chladicí věže, bylo nutné postavit pracovní plošinu z prvků modulového systému PERI UP Rosett ve výšce 18 m, následně kolem celého průměru potrubí a u svislého úseku až do výšky cca 36 m. Prostor, kde v zimním období probíhaly práce na laminovaných spojích, bylo navíc nutné s ohledem na předepsaný pracovní postup zakrýt plachtami a vyhřívat. Velká tuhost styčníku dovoluje postavit konstrukci lešení vybavenou podlahami pouze v požadované pracovní úrovni. Potřebné ztužení zajišťovaly diagonály. Do pracovní výšky se bylo možné dostat po velmi pohodlném a bezpečném schodišti vestavěném do prostorové konstrukce lešení využitím příslušných schodišťových prvků z celé škály doplňkových dílů stavebnice lešení PERI UP.

Autor:
Foto: Archiv firmy