Stěrkové izolace proti vodě na minerální či bitumenové bázi
Sanace a rekonstrukce velkých občanských, komerčních či průmyslových staveb, jako jsou například výrobní, skladovací a sportovní haly, bazény, aquaparky, čistírny odpadních vod apod.; dopravní stavby, mosty, tunely, panelové domy, nákupní centra atd., vždy úzce souvisí s ochranou stavby proti destruktivnímu působení vnějšího prostředí a to zejména proti vodě.
Nemusí hned dojít k tak extrémní situaci jako v případě povodní v loňském roce, i když i v takto výjimečném případě lze správně navrženou a aplikovanou izolací podstatně omezit vznik škod. Velké problémy na stavbách dokáže způsobit voda pronikající nekompaktní hydroizolací i za běžných podmínek. Firma Schomburg velmi úspěšně uplatňuje své jedinečné a dlouholetou praxí ověřené technologie, ať už se jedná o hydroizolace základů staveb pod úrovní terénu, van bazénů, vodojemů, čistíren odpadních vod nebo svislé dodatečné hydroizolace objektů.
Obecně lze hydroizolační hmoty podle různých kritérií rozdělit do několika kategorií. Dvě naprosto odlišné skupiny, které spolu v podstatě nelze srovnávat, tvoří jednak hydroizolační stěrky, které se aplikují za studena (nátěrem nebo zubovým hladítkem), a nebo klasické navařované izolační pásy. Firma Schomburg patří mezi průkopníky ekologicky vhodnějších a v daleko širší míře uplatnitelných stěrkových izolací. Ve svém sortimentu se již několik desetiletí specializuje především na materiály, které v poslední době, díky výborným zkušenostem v západních zemí a v USA, postupně vytlačují méně elegantní izolační pásy i u nás. Důvodů, proč stěrkové izolace získávají stále větší oblibu oproti pásům, je několik:
- větší kompaktnost (vytvářejí bezešvou izolaci),
- velice snadno se napojují (nejen samy na sebe, např. poté, kdy bylo nutné z nějakého důvodu izolační práce přerušit, ale i na stávající izolace v objektu),
- lze jimi bez problémů řešit i tvarově velice náročné objekty, např. stále oblíbenější bazény atypických tvarů, oválné nebo vířivé vany,
- velice snadné a spolehlivé utěsnění detailů, prostupů, vpustí, gulí atd., které jsou pomocí navařovaných pásů často neřešitelné.
Izolační stěrky se od sebe mohou výrazně lišit co do složení, odolnosti, doporučené tloušťky vrstvy a tím i ceny. Při řešení konkrétního problému je třeba zvážit všechna specifika daného objektu i zvolit odpovídající hydroizolační stěrku a technologii použití tak, aby bylo zajištěno spolehlivé, plně funkční a zároveň hospodárné, finančně schůdné řešení. Většina výrobců stěrkových izolací své produkty rozděluje podle složení na jednosložkové a dvousložkové a podle základu, který stěrku tvoří, na minerální a bitumenové. Firma Schomburg ve svém sortimentu nabízí širokou škálu hydroizolačních stěrek, která dává dostatek možností řešit izolaci podle konkrétních požadavků v daném objektu.
Dvoukomponentní materiály na minerální bázi se od jednokomponetních liší přídavkem elastifikátoru, který z nepružné jednokomponentní stěrky vytvoří vysoce pružnou hmotu, která snese nejvyšší nároky: je schopna kopírovat pohyby podkladu a překlenovat drobné trhliny. Jednokomponentní stěrky se používají na vyzrálých, optimálně dilatovaných plochách, kde nehrozí další pohyby podkladu. U bitumenových materiálů je funkce druhé složky odlišná. Slouží jako tužidlo, jehož přidáním do komponenty A se spouští chemická reakce, díky které kapalné složky síťují na hmotu pastózní konzistence. Firma Schomburg jako jediná dodává obě komponenty bitumenové izolace v kapalné formě, což vede k velmi rychlé reakci, která zaručuje okamžitou odolnost proti vodě.
Při výběru mezi bitumenovými a minerálními hydroizolačními stěrkami se lze řídit podle následujících vlastností materiálů:
Oba typy vynikají obecnými výhodami stěrkových hydroizolací, které byly zmíněny výše. Materiály na minerální bázi jsou obecně užívanější, a to hlavně proto, že odolávají vodě i v negativním tlaku, jsou paropropustné tzn. schopné »vydýchnout« zbytkovou vlhkost podkladu, odolné UV záření a v případě bazénů a teras lze přímo na hydroizolační stěrku, díky materiálové příbuznosti s lepidlem, pokládat již druhý den dlažbu nebo obklad.
Při volbě bitumenových stěrek se vedle hydroizolační funkce využívá především jejich nepropustnosti pro plyny, proto se používají zejména v základové a soklové části budov. Některé z nich tak slouží zároveň i jako izolace proti radonu (materiál Combiflex C2 již ve vrstvě 1 mm).
Mluvíme-li o stěrkových izolacích Schomburg, vždy narazíme na tyto základní hydroizolační materiály:
Aquafin® 2K - pružná dvousložková izolace překlenující vlasové trhliny, vhodná na všechny běžné nosné podklady, hydraulicky tuhnoucí, vyniká snadným a hospodárným zpracováním, aplikace se provádí nátěrem nebo stěrkováním, drží bez penetrace i na zavlhlých podkladech, prostupná pro vodní páry, odolná tlakové vodě do 7 bar (7·105 Pa) i v negativním tlaku, odolná proti vodám narušujícím beton, ověřená podle nového předpisu pro dlouhodobý styk s pitnou vodou. Varianta materiálu určená pro strojní aplikaci stříkáním a tedy výhodná pro aplikaci na velkých plochách se jmenuje Aquafin® 2K/M.
Combiflex® C2 – bitumenová stěrka, pro vnější izolace podzemních částí staveb proti půdní vlhkosti, tlakové i netlakové vodě. Vzniká bezešvá, pružná, trhliny překlenující izolace, vhodná na všechny obvyklé podklady, okamžitě odolná proti dešti a vodě, rychle tuhnoucí, zároveň funguje i jako izolace proti radonu. Síťování probíhá i bez přístupu vzduchu. Zasypání stavební jámy je možné při běžných klimatických podmínkách po 24 hodinách. Velmi snadné a hospodárné zpracování, lze stěrkovat a natírat bez penetrace na vlhkých i suchých podkladech.
Velmi výhodná na velkých plochách je strojní aplikace stříkáním (až 60 m2/hod). Obě dvě komponenty této izolace jsou kapalné, při stříkání se míchají až ve stříkací pistoli, díky čemuž lze aplikaci kdykoliv přerušit bez zbytečných ztrát materiálu (varianta pro nástřik je značena Combiflex C2/S).
Saniflex® – jednosložková, stěrková těsnicí hmota bez obsahu rozpouštědel, která vytvrdne na elastickou, bezešvou, vodonepropustnou, ale paropropustnou izolaci. Tuto rychle schnoucí izolaci je možno natírat, válečkovat i stěrkovat. Je vhodná pro izolaci vnitřních prostor, které nejsou trvale zatížené vodou, a kde voda nepůsobí v negativním tlaku. Spotřeba 1,1 kg/m2.
Novinkou v sortimentu je krystalická hydroizolace Aquafin IC.
Aquafin® IC - je jednokomponentní materiál na minerální bázi. Svou odolností vůči hydrostatickému tlaku (až do 130 m vodního sloupce v pozitivním i negativním tlaku – 1,3 MPa) je Aquafin-IC optimální izolace pro vodní nádrže všeho druhu, jako jsou nádrže na užitkovou vodu, akumulační nádrže, zařízení na úpravu vody, akvária na mořskou vodu, pro vnější i vnitřní izolaci stěn sklepů, světlíků, stavebních základů, garáží a dokonce i přehrad a tunelů. Obsahuje aktivní chemikálie, které do vlhkého betonu penetrují i proti hydrostatickému tlaku, reagují s vlhkostí a volným vápnem v betonu a vytvářejí nerozpustné krystalické mřížky, které utěsňují kapiláry. AQUAFIN IC po vytvrzení izoluje i dodatečně vzniklé vlasové trhliny v podkladu. Zároveň chrání beton před korozí ocelové výztuže, působení mrazu a povětrnosti. AQUAFIN-IC je možno zpracovávat velmi racionálně stříkáním. Dalšími materiály firmy Schomburg, které rozšiřují tyto základní hydroizolace, jsou:
Aquafin® 1K – jednokomponentní, nepružná stěrková izolace, vhodná na vyzrálé, stabilní podklady, odolná tlakové vodě do 7 bar (7·105 Pa).
Aquafin® TGS – dvousložková izolační stěrka, odolná transformátorovým olejům a tlakové vodě, propustná pro vodní páry, překlenuje trhliny.
Combiflex® DS – je jednosložková bitumenová izolace připravená přímo k aplikaci, bez obsahu rozpouštědel, která po vyschnutí vytvoří elastickou, bezešvou, vodonepropustnou vrstvu. Ač je firma Schomburg v podvědomí stavební veřejnosti zapsaná především jako výrobce špičkových hydroizolací, lepidel pod obklad a sanačních omítek, její sortiment obsahuje i materiálovou řadu ASOCRET – reprofilační, opravné a vyrovnávací malty, které v případě potřeby doplňují systém hydroizolací. V krátkosti lze zmínit:
ASOCRET KS/HB – ochrana ocelové výztuže a adhezní můstek
ASOCRETy BS2, FM-40, GM-100 – opravné a vyrovnávací malty, které jsou svou hrubostí přizpůsobeny uvažované tloušťce vyrovnávky.
Pro řešení specifických podmínek objektů, lze využít širokého výběru materiálů Schomburg. V každém případě je vám pro výběr vhodného materiálu pro návrh skladby celého systému k dispozici náš bezplatný, nezávazný poradenský servis.