Stínicí technika PAVON

Široký sortiment prvků vnitřní stínicí techniky pod obchodní značkou PAVON vyrábí a dodává na evropský trh v ČR jeden z jejich největších českých výrobců, společnost Dřevoterm, s.r.o. z Meziměstí - Březové na Broumovsku. Nejdůležitějším požadavkem na současné stínicí prvky je nejen zvýšit komfort a vzhled interiéru a chránit jej před slunečním zářením, ale také snižovat nadměrné tepelné zisky budov v létě nebo tepelné ztráty v zimě [1].

Přestože výroba interiérového stínění se datuje už k počátku 19. století2, značka PAVON vznikla v roce 2002 a zahrnuje kompletní látkový sortiment v oboru stínicí techniky a s ním související servis a poradenství. Za posledních 15 let sice zaznamenaly velký rozmach horizontální žaluzie, ale v současné době je zřetelný narůst o jiné druhy stínění:

Všeobecný látkový program (látkové rolety)

Nabídka těchto rolet obsahuje desítky barevných vzorů a několik druhů mechanismů. Používány jsou speciální látky s možností využití např. v nemocnicích, v automobilním průmyslu apod. Další speciality jsou v podobě konstrukčních řešení rolet a svinovacích mechanismů. Rozměry mohou být např. 30 x 40 cm až 4 x 4 m a průměr hřídele až 70 mm apod.

Dřevěný program

Stínicí technika ze dřeva nebo vzácných dřev (dřevěné tkaniny vyráběné ze dřevin několika druhů z afrického Gabunu) představuje velice atraktivní a dekorativní prvek v interiéru. Dřevěné rolety se používají také pro zastínění zimních zahrad. Zde je též na výběr několik druhů materiálů a ovládacích mechanismů.

Program pro panelové domy

Problematika panelových domů a jejich revitalizace je mezi odborníky dlouhodobým aktuálním tématem. Stínicí technika však bývá vnímána jako okrajová záležitost.

Luboš Flousek, vedoucí marketingu a prodeje firmy Dřevoterm s.r.o., se k této problematice vyjádřil takto: „V poslední době se lze setkat s tím, že dodavatelé plastových oken automaticky nabízejí žaluzie. Což je pro zákazníka jistě pohodlné, nicméně již neví, že cena je ve většině případů přemrštěná a že od nezávislého dodavatele ji může koupit levněji. Tady ovšem nastane problém, protože zákazník dostane informaci o ztrátě záruky, pokud využije služby nezávislého dodavatele stínicí techniky. Domnívám se, že zákazník tak ztrácí možnost výběru a objedná si automaticky výrobek, který původně ani nechtěl a s kterým posléze není spokojen. Přitom firmy dodávající stínicí techniku nabízejí možnost individuálních kalkulací a výrazných úspor. To vše má vliv na peněženku obyvatele panelového domu.“

Dva základní druhy mechanismů

Současná nabídka látkových rolet má dva základní druhy mechanismů: jsou to rolety klasické pružinové a rolety s řetízkovým ovládáním.

ROLETA KLASICKÁ

Moderní, cenově dostupná, s novými barvami a vzory.

Prameny podceňování látkových rolet

Hromadná panelová výstavba v 70. a 80. letech minulého století a tzv. „uniformní vybavenost“ panelových domů má „na svědomí“ současné chápání látkových rolet jako podřadný druh stínicí techniky. Tato představa vznikla z chybných montáží starého druhu mechanismu nekvalitních samotočů, které se vlivem špatného zpracování ohýbaly, rolety vyskakovaly a děsily své majitele nebo se naopak nedaly stáhnout vůbec. Když k tomu přičteme ne zrovna přitažlivý vzhled a nekvalitní látky, je podceňování na světě.

Zapomeňte na modely z „československé panelákové“ éry!

Hovoříme o klasice stínicí techniky prověřené celosvětově i z minulosti. Současné klasické rolety v moderním provedení mají nové funkční a spolehlivé samotoče, které zajišťují plynulé ovládání pohybu rolety, moderní design desítek barevných variant vzorů, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější klient a kvalitu látek, které umí šetřit finance při úspoře energií. Požadavek na roletu s vysokou odrazivostí slunečního záření včetně dlouhovlnné tepelné složky splňují speciální textilie, např. Veroglim s napařenou vrstvou hliníku. Kromě zvýšené hodnoty odrazivosti slunečního záření zároveň představují poměrně levnou variantu zastínění.

ROLETA S ŘETÍZKEM

Komfortní, flexibilní, cenově výhodná. Roleta s řetízkovým ovládáním je skvělým příkladem cesty za pohodlím uživatele. Představuje vysoký standard ve stínicí technice. Řetízkové ovládání umožní zastavit roletu v jakékoli poloze a regulovat tak plynule míru zastínění. Ovládací řetízek lze umístit vlevo i vpravo.

Součástí nabídky zn. PAVON jsou také rolety pro střešní okna, které byly v některých případech také zařazeny do prvovýroby k výrobcům střešních oken. Vlastnosti rolet pro střešní okna si zpravidla uživatel uvědomí až na jaře, kdy relativně malým otvorem (střešním oknem) prochází intenzivní paprsky. Ty dokáží interiér přehřát, což není právě žádoucí. Látková roletka je jedním z nejvhodnějších způsobů zastínění. K dispozici jsou modely, které lze snadno namontovat na zabudované okno ve střeše. Vylepšená varianta je:

CELOSTÍNICÍ ROLETA PRO STŘEŠNÍ OKNO

– již zavedena do prvovýroby k producentům střešních oken, řešena v moderním designu a lehce polohovatelná.

Celostínicí roleta pro střešní okna je špičkový produkt, který zaručuje dokonalé stínění po celém obvodu okna. Při použití materiálu Blackout lze docílit úplného zatemnění (vhodné pro projekce a promítání). Tento typ rolety je možno použít na většinu střešních oken. Roletu lze jednoduše zastavit v jakékoli poloze a zvolit nejpříjemnější možnost zatemnění nebo stínění. Díky důmyslnému pružinovému mechanismu a speciálnímu aretačnímu kolíčku nedochází k prověšování látky nebo jejímu vypadávání z bočních lišt. Montáž rolety na okno je velice snadná a zvládne ji každý.

ROLETA ŘÍMSKÁ

Elegantní, stylová, originální, dekorativní.

Římská roleta je velice atraktivní alternativou stínění. Jejím vytažením se vytvářejí efektní pravidelné sklady. Velikou výhodou této rolety je snadná údržba. Látka římské rolety je připevněna k hliníkovému profilu pomocí suchého zipu, což umožňuje její snadné odejmutí. Navíc materiály, z nichž je vyrobena, lze prát. Roleta je ovládána pomocí řetízkového mechanismu, který umožňuje zastavení v jakékoli poloze.

Zastínění zimních zahrad

Obliba zimních zahrad v současné době a zejména u novostaveb rodinných domů narůstá. Projektanti, výrobci prosklených konstrukcí a zhotovitelé se ovšem obvykle zastíněním těchto prostor nezabývají. Přitom pobyt v zimní zahradě, jinak místě příjemné relaxace, se v letním dni se sluncem nad hlavou může změnit v krajně nepříjemný zážitek. Možností, jak zastínit zimní zahradu, je mnoho. Problém však nastává při zastínění stropní části, kde velikost polí mezi krokvemi je např. 80 x 300 cm. Pomineme-li venkovní zastínění, které je ovšem drahé, moc možností nám nezbývá. Jedním z nejelegantnějších řešení jsou tzv. plisé rolety.

PLISÉ ROLETY

S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o kombinaci látkové rolety a hliníkové žaluzie. Pro stropní části zimní zahrady se používají materiály s napařenou vrstvou hliníku, který zaručí zvýšení účinnosti. Ovládání plisé rolet je přitom velice jednoduché.

POSUVNÉ STĚNY

elegantní vzhled, jednoduchá montáž, snadná obsluha a výměna

Zajímavý prvek, který se v našich krajích zatím příliš nevyskytuje, nabízí originální řešení pomocí posuvné stěny. Zde jsou základem libovolně nastavitelné vertikální pásy vyrobené z látek nebo dřevěných tkanin. Posuvná stěna se zpravidla umísťuje na ze před okno. Nosná hliníková konstrukce umožňuje kombinovat podle velikosti stěny dvě až pět kolejnic, ovládání probíhá ručně nebo pomocí šňůry. A pokud milujete všechno nové, nic vám díky našitému suchému zipu nebrání kdykoli měnit látky nebo tkaniny podle nálady.

Používané roletové nosné mechanismy

Výběr z široké nabídky používaných mechanismů je závislý ploše zastínění. Používají se hřídele od průměru 25 mm do 50 mm. Vyrábějí se rolety až do velikosti 4 x 4 m. Zajímavostí jsou rolety v segmentech 3,8 plus 2,5 metru na jednom hřídeli – tím se řeší mechanismus jednoho ovládání.

Vedle klasického mechanického ručního ovládání jsou dodávány rolety s elektrickým pohonem (dálkové ovládání či spínače). Specialitou je ovládání senzory na světlo.

Používané druhy látek

Nejedná se o látky, které se dají běžně koupit v obchodě. Vesměs se jedná o speciálně vyráběné tkaniny, které musejí splňovat zvláštní kritéria, jako např. ochrana před UV zářením. Vyrábějí se také v úpravě nehořlavé, antialergické, absorbující (např. cigaretový kouř) a tudíž jsou vhodné i pro nemocniční prostředí. Při jejich výrobě se nepoužívají žádná rozpouštědla ani chloridy.

U látkových rolet se již standardně používají materiály s hliníkem, které mají vysokou účinnost slunečního odrazu. Takovéto speciální materiály snižují náklady na klimatizaci a celkovou energetickou náročnost budovy.[4]


1 Mgr. Jarmila Burešová děkuje za poskytnuté materiály firmě Dřevoterm, s.r.o., panu Lubošovi Flouskovi

<
2Na počátku 90. let dvacátého století vznikla na troskách kdysi slavné firmy založené v roce 1889 Antonem Rosenbergem, společnost Dřevoterm, s.r.o. V současnosti patří firma Dřevoterm mezi největší výrobce a dodavatele stínicí techniky v České republice, disponuje špičkovým technologickým zázemím, které umožňuje pružné zavádění nových výrobků do výroby a jejich kvalitní testování.

U zrodu aktivit firmy Anton Rosenberg stál americký patent na výrobu rolet a ochranná známka „FLOS“, kterou si majitel patentu taktéž zaregistroval a kterou tyto rolety musely nést. Firma Rosenberg se zakrátko stala špičkovým výrobcem rolet nejen v tehdejším Rakousku a později Československu. Mezi největší odběratele její stínicí techniky patřily Anglie, Turecko nebo Austrálie. Po roce 1948 byla firma znárodněna, v roce 1956 došlo k zániku ochranné známky FLOS; podnik zápasil s nedostatkem materiálu a nakonec se ocit na samém pokraji zániku.

Literatura:

[1] Hejhálek, Jiří, RNDr: Evropské Průkazy energetické náročnosti budov již od ledna 2006, Stavebnictví a interiér 7/2005, str. 52

Autor: Mgr. Jarmila Burešová
Foto: Archiv firmy