STOP rozkopaným cestám. Opravovat lze šetrně a bez výkopů
Výstavba včetně budování nových inženýrských sítí nebo opravy stávajících, zastaralých nebo havarijních potrubních systémů s sebou nesou problémy záborů veřejných cest, chodníků i silnic. Tato omezení způsobují přibývající vrásky zejména úředníkům při schvalování stavebních úprav a také občanům, řidičům i chodcům, kterým znepříjemňují život. Stále více se tak přistupuje k využívání moderních technologií, které do místních komunikací zasahují minimálně.
Vedle tradičních výkopů lze použít nové bezvýkopové metody jako jsou například Compact Pipe, relining, berstlining, řízené horizontální vrtání nebo pluhování. Jejich velké plus spočívá zejména v rychlosti realizace, šetrnosti k životnímu prostředí a v minimálním záboru veřejných komunikací. Podívejme se na jednotlivé technologie podrobněji.
Compact Pipe
Tato technologie zajišťuje těsné přilnutí nové trubky k vnitřním stěnám stávajícího potrubí (close-fit) a plné převzetí jeho funkcí. Do původního vyčištěného potrubí se zatáhne nová trubka, která je však již ve výrobě předtvarovaná do tvaru písmena C. Jakmile je zatažena do stávajícího potrubí, je za pomocí páry a tlaku tvarována zpět do kruhového tvaru. Tento efekt umožňuje materiál PE 100 RC. Výsledkem je staticky nezávislé a silné potrubí, které má kvalitu a životnost potrubí nového. Stávající potrubí pak slouží jako ochranná vrstva, tím se zvýší tlaková odolnost nového PE potrubí. Tato technologie byla zvolena pro projekt „Zkapacitnění prameniště a zvýšení jakosti pitné vody z prameniště Hulín”, součástí tohoto projektu bylo vybudování přivaděče surové vody do úpravny vody v Kroměříži. V požadavcích projektu byl minimální zásah do krajiny, omezení výkopových prací a instalace takového potrubního systému, který zaručí maximální kvalitu pitné vody a minimální dopad stavby na okolí. Proto se investoři rozhodli využít technologii Compact Pipe. V projektu je použito celkem 7,5 km potrubí Compact Pipe PE 100 RC, DN309 z produkce společnosti Wavin GmbH.
Relining
Nejstarším a nejjednodušším způsobem, který se používá pro sanaci potrubí, je relining. Jedná se o jednoduchou metodu, která je technologicky i nákladově nejdostupnější. Do stávajícího vyčištěného potrubí se zatáhne potrubí nové s menším průměrem. Pokud použijeme tuto technologii, musíme počítat se snížením průtočného profilu potrubí. Pro tuto metodu se používá potrubí PE 100 RC. Mezi stávajícím starým potrubím a novým zataženým vznikne volné mezikruží, které lze vyplnit např. bentonitovou směsí nebo lze potrubí uložit na středicí prvky. Vzhledem k délkové teplotní roztažnosti trubky z polyetylenu není volné uložení vhodné. Příkladem použití této metody je projekt modernizace největší a nejmodernější úpravny vody Želivka. Součástí rekonstrukce, která probíhala na jaře a v létě tohoto roku, byla i sanace výtlaku pitné vody do provozního vodojemu a gravitační zásobení úpravny pitnou vodou. Volba padla na technologii relining – do stávajícího ocelového potrubí bylo zataženo potrubí SafeTech RC z polyetylenu od výrobce Wavin GmbH v celkové délce 1600 m.
Řízené horizontální vrtání
Tato metoda je dnes nejrozšířenější bezvýkopovou technologií. Umožňuje pokládat tlakové potrubní systémy, jako plynovody, vodovody, kanalizace, telekomunikace nebo elektřinu. Jedná se o metodu rychlou, přesnou a šetrnou k životnímu prostředí, pokládá se vždy potrubí nové, stávající potrubní systém není využíván. Nejdříve se provádí pilotní vrt, kdy se na přesně vypočítané trase dostává vrtná hlava skrz zeminu. Lokalizační sonda umožňuje vyhnout se stávajícímu vedení nebo jiným překážkám. V dalším kroku je vrt rozšířen na potřebný průměr, do něhož je vtaženo nové potrubí. Díky horizontální vrtné technice je realizace mnohem šetrnější než v otevřeném výkopu.
Pro tuto technologii se doporučuje potrubí z materiálu PE 100 RC nebo PE 100 RC + DOQ .
Pluhování a frézování
Hlavní výhodou této metody je velká rychlost pokládky, kdy lze za den položit 2–3 km potrubí. Při této metodě není potrubí v zemině taženo, ale do rýhy se pokládá. Používá se tahač s navijákem a pluhový pokladač, který přes pokládkovou šachtu zavádí předpřipravené PE potrubí v celé jeho délce do rýhy. V dnešní době lze využít i tzv. řízené pluhování, kdy stroj pokládá potrubí pomocí speciálního softwaru a čidel umístěných na pluhu dle souřadnic určených projektantem v kladečském plánu. Požadavek na potrubí u této technologie je PE 100 RC.
Berstlining
Ekologická bezvýkopová metoda uložení nového potrubí ve stejné trase. Využívá se tehdy, pokud je potřeba zachovat stejný průměr potrubí nebo zkapacitnit potrubí původní. Při této metodě se provádí trhání a roztlačování stávajícího potrubí a do vzniklého prostoru se pak zatahuje potrubí nové, na které jsou kladeny vysoké kvalitativní nároky vzhledem k tomu, že nově zatahované potrubí může být i většího průměru než to původní. Doporučeno je použití potrubí PE 100 RC + DOQ. Vysoké nároky jsou kladené i na znalost stávajícího potrubí a trasy. Přesné musí být také Informace o křížení s ostatními inženýrskými sítěmi, stejně tak informace o umístění armatur a dalších objektů, pro které tato technologie přináší určitá rizika.
Závěr
Každá z uvedených technologií má své výhody. Rozhodnutí o volbě té nejvhodnější je třeba pečlivě posoudit podle podmínek a potřeb každého projektu. Důležitá je i volba správného materiálu a typu potrubí. Jen tak budou zachovány podmínky bezpečnosti, dlouhé životnosti a bezproblémového provozu potrubního systému.