Střecha z pálených tašek? Krása i vysoká užitná hodnota na dlouhá léta!
Šikmé střechy u nás již léta hrají prim. A co na ně? K nejpoužívanějším typům krytiny patří pálená taška.
Využití pálené krytiny je omezeno pouze jediným parametrem, a tím je sklon střechy. Například pálené tašky se spojitou vodní drážkou se mohou pokládat od sklonů střech minimálně 22°, s patřičnou pojistnou hydroizolační vrstvou od 12°, neprofilované typy pálených tašek (bobrovky atd.) a drážkové tašky typu francouzských falcovek až od sklonu 20°. Pálená taška, to dnes už neznamená jen střechu v červených tónech, ale nabízí celé široké barevné spektrum, tvarovou různorodost, a možnost výběru mezi provedením režná, engoba nebo glazura. A díky využití nejmodernějších technologií také vysokou kvalitu a dlouhou životnost. I zde však platí zásadní pravidlo: Aby byla střecha kvalitní, musí být dobře položená.
Co se skrývá pod taškami?
Jenže i tašku je nutné nejdříve na něco osadit. Co patří do základní terminologie krovu, tedy klasické šikmé střechy? Stavby jsou dnes mnohem menší a subtilnější než dříve a také hojně využívají ztužující ocelové prvky; díky tomu se dnes z původně složité konstrukce krovu používají zejména pozednice, kleštiny, vaznice a krokve. Pozednice je dřevěný trám hranatého průřezu osazený na železobetonovém věnci. Jedná se o nosný prvek na nějž se osazují krokve. Pojmem kleštiny se označují dvě fošny, které svazují pozednici, krokev a sloupek. Středová a vrcholová vaznice je tvořena trámy v podobě hranolů propojujících podélně krov. Krokev bývá tesařsky propojena s vrcholovou, případně středovou vaznicí a pozednicí. V případě nástaveb a dostaveb je nutné dbát na dobré statické ukotvení krokve u vrcholové i středové vaznice např. pásovinou ve tvaru úhelníku.
Životnost krovu se počítá na staletí, záleží na druhu a kvalitě použitého dřeva. K jeho odolnosti přispívá také správné ošetření proti škůdcům, plísním a hnilobě kvalitními konzervačními prostředky.
Jenom červená? I černá, hnědá, modrá… a také engoba a glazura
Pálená taška však neznamená jen červenou barvu. Na výběr ješiroká škála barev, formátů i doplňků. Celý proces výroby je i dnes založen na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Tašky jsou vlivem postupu výroby stálobarevné, časem nedochází ke změně barevnosti a ani tzv. „neoprší“, na rozdíl od barvených tašek z jiných materiálů. Kromě klasických režných tašek lze střechu pořídit i z tašek s povrchovou úpravou, a to buď tzv. glazovaných nebo engobovaných. Oba typy těchto úprav jsou podstatně hladší, než je povrch běžných režných tašek. To brání znečištění tašek a znesnadňuje uchycování mechu.
Pokrývače ocení soutěž
Protože kvalitní střecha znamená především střechu dobře položenou, rozhodla se společnost Tondach Česká republika s. r. o. ocenit kvalitní práci pokrývačů vypsáním soutěže „Tondach Pálená střecha 2005“. Na akci se v pozici spoluvyhlašovatele podílejí také Fakulta stavební Vysokého učení technického Brno a Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR a v rámci mediálního partnerství odborné tituly Stavitel a Střechy, fasády, izolace.
Soutěž je určena všem právnickým a fyzickým osobám podnikajícím v oboru pokrývačství a klempířství a přihlásit lze jakoukoli hotovou stavbu (včetně fasády a dokončovacích prací), která byla dokončena v období od 1. října 2004 do 30. října 2005, nachází se na území České republiky a jejíž střecha byla kompletně realizována s využitím systémů Tondach.
Soutěž má tři základní kategorie: rodinný dům, historická a církevní budova, obytný nebo činžovní dům, a to bez rozlišení, zda se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci.
Podrobné znění pravidel lze získat na www.tondach.cz, adresa sekretariátu soutěže pro doručování soutěžních prací je: Omnimedia Public Relations s.r.o., Jeseniova 51, 130 00 Praha 3. Kontaktní mail pro dotazy: soutez.tondach@omnimedia.cz