Střechy Praha 2019
Veletrh Střechy Praha nabídl pohled hned do několika stavebních oborů. Kromě expozic z oblasti střešní krytiny a s ní souvisejícími technologiemi měli návštěvníci možnost udělat si obrázek o možnostech úspory energií, nahlédnout pod pokličku řemeslné výroby, vybrat si z rozmanité nabídky dřevostavitelů či zhodnotit jaká fasáda je pro jejich dům ta nejvhodnější.
Na výstavišti v pražských Letňanech proběhly společně se Střechami Praha i další souběžné akce: Solar Praha, Řemeslo Praha, Purpo Praha, For Wood a For Pasiv. Místně, tematicky i časově propojené výstavy přivítaly množství vystavovatelů, kteří se usadili v celkem pěti pavilonech. Redaktoři našeho vydavatelství ocenili výbornou atmosféru akce, která prodchla všechny kouty výstaviště. Vystavovatelé byli v jednom kole, návštěvnická účast byla z našeho pohledu vysoká. Nejintenzivnější pozornost si zasloužili převážně ti vystavovatelé, kteří sebou přivezli některé inovativní produkty. A nutno podotknout, že jich nebylo málo.
Střechy a příslušenství
Z těch známějších producentů nelze vynechat BRAMAC střešní systémy, který prezentoval svou novinku – betonovou střešní tašku Classic Aerlox, která se vyznačuje o 30 % nižší váhou než jakou mají standardní tašky tohoto typu. Také Tondach nezůstal pozadu, ve své rozsáhlé expozici ukázal mimo jiné pálenou posuvnou tašku Salsa 13 určenou pro střechy s nízkým sklonem, za níž obdržel i hlavní cenu výstavy - Zlatou tašku. Naši redakci upoutal také menší, avšak půvabný stánek Střech Francie s francouzskými pálenými taškami Edilians nebo bobrovky Creaton v široké barevné škále, včetně bílé, která disponuje výbornými vlastnostmi, odráží totiž sluneční záření od střechy a zabraňuje přehřívání vnitřních prostor. Na veletrhu se představili také výrobci tzv. zelených střech, např. zkušenostmi nabitá firma LIKO-S se třemi druhy zelených střech v reálném modelu a zavlažovanou zelenou fasádou a TOPWET se svou retenční střechou, která zabraňuje odchodu přemíry dešťové vody do kanalizace, která tak není zatěžována. Nadprůměrnému zájmu se těšily i velmi pokrokové solární tašky v ČR známé pod obchodní značkou T-Power. Tento stánek byl pod palbou návštěvnických dotazů prakticky nepřetržitě.
Střecha není jen krytina
Nezapomeňme i na rozmanité střešní příslušenství, okapovými systémy KJG počínaje, bezpečnostními střešními prvky Ruukki a foukanými izolacemi IP izolace Polná konče. Mezi dodavateli klempířských prvků se objevila i společnost Evromat. Tubusové světlovody Sunizer přivezl DEK. HPI prezentovali své záchytné střešní prvky. Samozřejmě se veletrhu účastnili i mnozí výrobci střešních oken jako FAKRO či Roto. Velux pak za svou řídicí jednotku vnitřního prostředí získal čestné uznání poroty.
Dřevo tahákem
Hala 5 fungovala jako základna producentů dřevěných výrobků. Odehrával se tam veletrh For Wood, který přitáhl velký zájem. Nezmínit nelze společnost Dekwood se svými různorodými dřevěnými panely a tradičními roubenkami. Z těch méně věhlasných, ale o to více zajímavých vystavovatelů v tomto pavilonu, se objevili třeba OK Pyrus, stavitel masivních dřevostaveb či HETH, dodavatel kvalitních dřevěných interiérů (podlahy, schodiště apod).
Průvodní program
Kromě vyhlášení soutěže o Zlatou tašku byli oznámeni i vítězové jednotlivých kategorií soutěže o Pasivní dům roku 2018. Mnoho vystavovatelů zařídilo pro návštěvníky také doprovodný program, na stánku Betonpresu byl dennodenně k vidění pianista. Lidé se zde, ale také na jiných místech, mohli i bohatě občerstvit. Organizátor veletrhu také uspořádal v několika přednáškových místnostech tematicky laděné a veřejnosti volně přístupné semináře, např. na téma moderních marketingových postupů, o údržbě šikmých střech či o výhodách spojení fotovoltaických elektráren s akumulátory. A mnoho dalšího.
Na festivalu se také projevovali řemeslníci, nejčastěji šlo o učně různých středních škol. Proběhl zde festival dřeva a nářadí a také Soutěžní přehlídka stavebních řemesel (oborů truhlář a zedník). Pro mnohé návštěvníky se jednalo o zajímavou podívanou. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro něž byly přichystán poznávací koutek s lesní tematikou.
Vytápění
Také téma vytápění mělo na veletrhu své místo. A od každého jsme našli něco. Velmi neotřele působilo stanoviště obchodního zastoupení finské společnosti Nunnauuni, která se zaměřuje na výrobu akumulačních kamen a krbů z mastku. Tento je nejen obkladovým materiálem, ale díky své žáruvzdornosti i výplní samotných kamen. Sálavé vytápění je i hlavním produktem společnosti FENIX pocházející pro změnu z českého severu, z Jeseníku. Jejich řešení je však úplně z jiného soudku, specializuje se na topné kabely, folie a panely.
Přátelská atmosféra
Výstava trvala tři dny – 7. - 9. 2. 2019. Jednalo se sice o akci většího charakteru, nebyla však tak ohromná, aby se v ní návštěvník ztrácel. Vhodně rozvržený prostor a tematicky rozmístěné expozice dopřály návštěvníkům možnost se snadno zorientovat a soustředit na to, co právě jeho zajímá. Zároveň bylo vždy kde si „odpočinout“, třeba při poslechu zajímavých přednášek nebo u některé občerstvovací stanice. Veletrh vzbuzoval dojem rodinné či přátelské akce, kam si lidé chodí popovídat a dozvědět se něco zajímavého a vhodného pro stavbu domu či tvorbu nového interiéru. Jak dospělí, tak děti (ať už návštěvníci z řad studentů nebo i ti nejmenší) si našli to své a nepochybuji o tom, že většina odcházela spokojená. Těšíme se na příští ročník.