Střešní okna FAKRO – nejúčinnější řešení
V článku [1] jsme psali, že je střecha mnohem zatěžovanější teplotními extrémy, než obvodové stěny a než předpokládají oficiální výpočty. FAKRO proto jako první v ČR přichází s nabídkou střešních oken, která svou tepelnou ochranou o třídu předbíhá jiná střešní okna na našem trhu.
Společnost FAKRO je dnes největším výrobcem oken v Polsku, který své výrobky vyváží do celého světa. V podstatě v každé zemi, kde tato firma působí, dokáže zákazníkům nabídnout řešení, která odpovídají místním klimatickým podmínkám a místním zvyklostem a zároveň k tomu přidá pozoruhodnou dávku technické invence. Je zřejmé, že se takto může celosvětově prosadit jen firma, která dbá na nejvyšší kvalitu nejen výrobků, ale všeho, co s nimi souvisí, včetně vnímání potřeb zákazníků. „Dovršením kvality našich špičkových oken je jejich bezchybná montáž,” sděluje společnost FAKRO zákazníkům.
Pasivní okno FFT U8 Thermo
Se součinitelem prostupu tepla Uw = 0,58 W/(m2K) jde u nás o „nejteplejší“ střešní okno s jedním zasklením na trhu. Dodává se a montuje výlučně s lemováním EHV-AT Thermo, rozsah ve střeše montáže je 15 až 70°.
Dřevěné okno FTT U8 Thermo od firmy FAKRO získalo certifikát potvrzující jeho skvělé termoizolační parametry. Certifikát vydal Passivhaus Institut (PHI) v Darmstadtu. Jde o vůbec nejvíce energeticky úsporné střešní okno s jediným zasklením na světě a Certifikát Passivhaus potvrzuje, že je vhodné pro pasivní stavby.
Dodejme, že nejen pro ně. Okna obecně propouštějí asi 5× více tepla, než obvodová stěna v přepočtu na stejnou plochu. Ještě víc to platí pro střechu. Proto je vysoce kvalitní střešní okno vhodné v podstatě do jakékoliv střechy, jejíž uživatel nebo majitel chce dlouhodobě šetřit energie; okno s vysokou tepelnou izolací totiž uživateli ušetří v každé střeše stejné množství energie, kterou v podobě tepla nepropustí ven. Energeticky velmi úsporné výrobky, které společnost FAKRO zákazníkům nabízí, přispívají k omezení provozních nákladů staveb a k ochraně životního prostředí.
Co se týče detailů technického řešení tohoto střešního okna, tak při celkovém součiniteli Uw = 0,58 W/(m2K) vykazuje vlastní zasklení hodnotu Uw = 0,3 W/(m2K). Skladba zasklení je (z venkovní strany) 4H-12-4HT-12-4HT-12-4HT, čísla jsou v mm, tabule skla označená písmenem T má termoreflexní pokovení. Inertní meziskelní výplň tvoří plyn krypton. Součinitel vzduchové neprůzvučnosti je Rw = 36 dB. Venkovní sklo (bez pokovení) je tvrzené, rám má pětinásobné těsnění Elegant, povrchová úprava dřeva dvěma vrstvami lakování.
Součástí dodávky tohoto okna je i izolační sada XDK, která obsahuje zateplovací sadu XDP a parotěsný límec XDS.
Okno FTT U6 na konferenci Dřevostavby v praxi 9
Společnost FAKRO se ve dnech 5. až 6. listopadu účastnila významné české konference Dřevostavby v praxi 9, kde představila energeticky úsporné střešní okno FTT U6. Také toto okno neušlo pozornosti odborníků a jako jediné na českém trhu obdrželo certifikát Kvalitní okna pro pasivní stavby, který vydal Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha, s.p.
Okno FTT U6 má součinitel prostupu tepla Uw = 0,80W/(m2K) se standardním lemováním a Uw=0,71 W/(m2K) s lemováním EHV-AT Thermo. Rozsah montáže do sklonitých střech je od 15° do 70°. Opět připomeneme, že fakt, že je okno vhodné do pasivních domů, nevylučuje jeho použití i do domů s horší klasifikací, než je pasivní dům. Pokaždé totiž uživateli spoří stejné množství tepla jako kdyby bylo okno instalováno v pasivním domě.
Základ úspěchu – správná realizace
Nemálo lidí se domnívá, že dům je z pohledu kvality něco jako automobil nebo pračka. Dům ale není „pásový” výrobek, ale unikát či řemeslné dílo, které staví různí lidé, v různou dobu za různého počasí a z různých materiálů. Když stavební dělník něco přehlédne, opomene, zaspí apod., nesepne alarm a nezastaví se pás.
Zkrátka většinou nestačí jen pořídit pro stavbu špičkové materiály, které umožňují docílení nejvyšší tepelněizolační účinnosti. Pokud má být splněn cíl, např. vysoká tepelná účinnost zvoleného řešení, je nutné zajistit i bezvadnou stavební realizaci, to znamená přesnost a kvalitu výstavby a provedení dílčích kroků. To je důležité zejména při dnešní časté developerské výstavbě, kdy investor většinou nestaví dům či byt pro sebe.
Kupující hotového bytu nebo jeho nájemník se přitom nemůže spolehnout či odvolat ani na průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a energetický štítek. PENB vzniká jen dosazováním nepřesných čísel do nepřesných vzorců a sami znalci říkají, že slouží nejvýš k porovnávání staveb, ale nikoliv k určení skutečné energetické spotřeby.
Role majitele a uživatele
Je správné volit při plánování výstavbě podkrovního bytu co nejlepší materiály a výrobky. Ještě důležitější je vybírat co nejlepší stavební firmy, které budou Váš projekt a zadání realizovat. Máme-li začít od nuly, věnujte dostatek času i na vyhledání projektanta či architekta, se kterým si budete rozumět a ucítíte, že i on rozumí Vám. Totéž se týká i stavební firmy.
Pokud dům či byt „jen” kupujete od developera, je vhodné – pokud je to možné – sledovat výstavbu od samotného prvopočátku, zajímat se o projekt, navržené materiály a pak sledovat i samotnou výstavbu. Pokud zaznamenáte nekvalitní práci a změny projektu nebo náhrady materiálů, je to významný signál k opatrnosti, možná k odstoupení od smlouvy. To už je ale na jiný článek nebo knihu.