Střešní okna: o kvalitě rozhodují i detaily
Při výběru střešních oken je velmi důležité to, jak okno vypadá, ale důležité jsou i detaily. Jak z pohledu potřeb uživatele, tak technických vlastností. Mezi jednotlivými výrobky je obrovský rozdíl. Střešní okna, obdobně jako jiné výrobky, procházejí neustálým vývojem.
Proto je důležité, aby problematika střešních oken byla podrobně řešena již v projektu. Tím se dá předejít mnohým problémům. Uživatelský komfort by měl být orientován především na volbu materiálu oken, způsob a pohodlnost otevírání, na velikost a správné umístění oken. Neměli bychom přemýšlet jen o pořizovací ceně. Stejně důležité jsou technické parametry oken. Do úvahy je dobré také vzít energetické zisky a ztráty. A od nich uvažovat o zateplení střešního okna, o vnitřních a vnějších izolačních a stínících prvcích.
Z pohledu stavby je potom více než vhodné přemýšlet o tom, jak kvalitně a bezpečně budou střešní okna napojena na jednotlivé vrstvy střešního pláště, zejména jak budou napojeny parotěsné zábrany, tepelné izolace střechy a pojistné hydroizolační fólie na rám střešního okna. Také je třeba pro správný výběr oken a jejich doplňků vzít do úvahy i klimatické podmínky, sklon střešní plochy a její orientaci.
Krásné dřevo či praktický plast?
Výběr materiálu střešních oken je stejný jako u běžných oken. Dřevo nebo plast. Většinou máme sklon volit dřevo. Je krásné. Je ale nutné si uvědomit, že i sebekvalitnější nátěr se musí čas od času obnovovat. A platí přímá úměra, čím vlhčí prostředí, tím častější nátěr. Plastová okna se udržovat nemusí.
Při výběru je proto rozhodující, kam okno přijde. V obytné místnosti s běžnou (doporučenou) relativní vlhkostí okolo 40 až 50 procent je možné použít bez omezení okna dřevěná, pro místnosti, ve kterých je relativní vlhkost běžně vyšší než doporučená (například v koupelně, kuchyni, sušárnách, bazénech), jsou rozhodně lepším řešením střešní okna celoplastová. Oba typy střešních oken ROTO, plastová i dřevěná, je možné v podkroví vzájemně kombinovat. Na střeše totiž vypadají stejně.
Plastová okna ROTO jsou vyrobena ze tří- nebo čtyřkomorových PVC profilů. PVC profily mají vysokou odolnost proti průrazu a UV-záření a jsou opatřeny výztuží z pozinkované oceli zamezující deformacím okna.
Důležité je i pohodlné a komfortní otevírání, proto ROTO nahrazuje technicky zastaralý výrobek novým
Nejběžnějším a nejobyčejnějším typem střešních oken jsou kyvná okna. Při otevření se otáčí kolem vodorovné osy v polovině okenního otvoru a jejich horní polovina se vyklopí dovnitř místnosti. To je jejich velkou nevýhodou, protože otevřené okno ohrožuje bezpečnost, může způsobit úraz hlavy a především omezuje volný výhled i pohyb ve svém okolí.
Originální způsob otevírání střešních oken ROTO poskytuje komfort a bezpečí
Jde o okna s výsuvně-kyvným systémem, který problémy odstraňuje. Jak fungují? Kyvný pohyb je zde nahrazen výsuvně-kyvným pohybem, který posune osu otáčení okenního křídla do horní třetiny okna a zároveň ji vysune směrem z místnosti ven. V důsledku to znamená, že žádná část otevřeného okna nezasahuje do vnitřního prostoru podkroví, nic neomezuje ani pohyb ani výhled, nehrozí žádné nebezpečí úrazu. Bezpečnostní mycí poloha je výhodou navíc.
Komfort v užívání okna dále ovlivňuje jeho umístění a velikost. Běžně je spodní hrana střešního okna umísťována do výšky 90 až 120 centimetrů. Při umístění otevíracího mechanismu v horní části okna je pro pohodlné ovládání limitující výška 180 až 220 centimetrů nad podlahou. Střešní okna ROTO žádná taková omezení nemají. Otevírají se jednoduše, klikou dole, výška horní hrany není z pohledu obsluhy důležitá. Proto je možné střešní okna ROTO bez omezení funkce a bez dodatečných ovládacích prvků umístit spodní hranou i do výšky 170 cm od podlahy. A tím získat v podkroví větší využitelný prostor.
Velikost a umístění střešního okna
A jakou zvolit velikost oken? S výjimkou minimální plochy potřebné pro dostatečné osvětlení podkrovního prostoru žádná omezení prakticky neexistují. Okna lze sdružovat do libovolných sestav, je možné použít i speciální kombinaci fasádního okna se střešním oknem nebo hřebenový přechod, který je vhodný do ateliérových podstřešních prostor.
Důraz i na ekonomickou stránku
Vzhledem k neustále zvyšujícím se cenám energií je dobré se při výběru střešních oken zajímat i o ekonomickou stránku věci, tedy jak jsou okna technicky řešená a jaké energetické úspory se díky tomu dosáhne.
Například střešní okna ROTO jsou vybavena izolačními dvojskly. U všech typů oken mají standardně součinitel prostupu tepla U = 1,1 W/m2K. Podle typu pak celé okno dosahuje součinitel U = 1,3 až U = 1,5 W/m2K. Model 849 H/K je vybaven izolačním trojsklem se součinitelem prostupu U = 0,7 W/m2K.
Úspory přináší i kvalitní zateplení oken. U těch střešních je to ale poměrně složitou záležitostí. Zřejmě nejkvalitnější způsob zateplení střešních oken na trhu dnes představuje patentovaný zateplovací blok ROTO. Je umístěn na rám okna již v procesu výroby a tím je zajištěno i kvalitní a bezpečné napojení izolace jak na samotné okno, tak na izolaci střešního pláště. Zateplovací blok chrání okenní rám po celé jeho výšce a účinně tak zabraňuje jeho promrzání. Zároveň omezuje tvorbu kondenzátu. Je možné objednat také okna bez zateplovacího bloku, dodatečná tepelná izolace pak ale nikdy nezateplí celý okenní rám.
Každé střešní okno ROTO je již ve výrobě opatřeno také límcem parotěsné fólie, který zajistí dokonalé a bezpečné napojení rámu okna na vnitřní parotěsnou fólii v podkroví. Tím je zajištěno, že vlhkost neproniká z interiéru do tepelné izolace podkroví a tím nedegraduje její vlastnosti. Také v tomto prostoru nevznikají plísně. Jiné firmy zatím takovou možnost u svých střešních oken nenabízí.
Pro dokonale vodotěsné napojení střešního okna do střešního pláště slouží sada pro vnější napojení ROTO. Toto řešení je v současnosti nejjednodušší a nejbezpečnější z hlediska možného průniku vlhkosti do střešního pláště a při správném provedení poskytuje 100% jistotu.
Solární systémy a doplňky k oknům
Již při výběru střešních oken se rovněž vyplatí hledět dále do budoucna. A zajímat se o stínění oken a nebo také o solární panely. Ty by měly mít stejný vzhled jako okna, aby se střecha architektonicky „nerozbila”.
ROTO nabízí v tomto ohledu bohatý sortiment. Všechna střešní okna ROTO mají stejný vzhled a vzhledově identické jsou i solární a fotovoltaické panely ROTO. Do střešní konstrukce se osazují stejným způsobem, jako střešní okna. To umožňuje vytvářet velmi působivé architektonické prvky s velkým praktickým využitím. ROTO jako jeden z mála dodavatelů na českém trhu přitom dodává celé solární systémy pro ohřev vody i výrobu elektrické energie.
Nabízí rovněž vnější a vnitřní stínící prvky – vnější lamelové rolety, markýzy, vnitřní rolety, plisované rolety, vnitřní žaluzie a sítě proti hmyzu, z nichž většinu lze ovládat jak manuálně, tak i několika způsoby dálkového ovládání včetně využití senzorů a solární energie. Dodávají se vždy podle daného typu okna a dokážou naplnit všechny funkční i estetické požadavky a představy.
ROTO – to je víc než jen světlo, to je i technický náskok.