Střešní solární panely od společnosti Soleg
Zařídit si na střeše svojí vlastní malou solární elektrárnu, o tom přemýšlí čím dál více lidí. Díky stále výhodné výkupní ceně elektřiny, stoupající kvalitě fotovoltaických modulů a klesající pořizovací ceně takového zařízení, není již ani v České republice solární panel na střeše nic zas tak výjimečného.
Pokud se někdo rozhodne vybavit svůj dům fotovoltaickými moduly, musí si nejprve odpovědět na mnoho otázek. Zda se mu to vyplatí a kdy se mu investice vrátí, kolik fotovoltaických modulů si pořídí a jaký výkon by měla jeho soukromá elektrárna dosáhnout, kam moduly upevní a jak je rozmístí, jaké moduly z velké nabídky různých firem zvolí a podobně.
Jaký zvolit výkon?
Velikost a výkon solárních elektráren bývá různá, od jednoho solárního modulu až po fotovoltaický park s rozlohou několika fotbalových hřišť. U malých soukromých elektráren, umístěných například na střeše rodinného domu, se výkon pohybuje v několika kilowattech, u velkých fotovoltaických parků pak i v několika megawattech.
Na rodinné domy se doporučuje, pokud to plocha, orientace střechy a finanční možnosti dovolí, instalovat kolem 5 kilowatt výkonu (5 kW) a elektrárnu připojit do sítě formou tzv. „Zeleného bonusu”. 5 kW bez problémů pokryje potřeby běžné domácnosti. Majitel dostává v rámci „Zeleného bonusu” zaplaceno za veškerou energii, kterou vyrobí. Její část však ještě sám spotřebuje a tím ušetří podruhé, a to za energii, kterou by jinak musel nakoupit ze sítě.
Kam a jak solární panely umístit
Ideálním místem pro instalaci fotovoltaických modulů u rodinného domu bývá samozřejmě šikmá střecha. Optimální sklon modulů v našem prostředí se pohybuje mezi 25° a 35°, což odpovídá sklonu většiny sedlových střech.
Plocha krystalických fotovoltaických modulů potřebná pro 5 kW výkonu je přibližně 36 m2. Solární panely tedy pokryjí plochu střechy o rozměrech například 4 × 9 metrů. Jsou ale i další možnosti, kam solární panely instalovat. Objevují se na plochých střechách, fasádách, markýzách, či přímo na nezastíněném pozemku.
Důležitá je samozřejmě i orientace vzhledem ke světovým stranám. Od ní se ve velké míře odvíjí výnosy z instalovaných modulů. V některých případech, zejména u instalací na vodorovné plochy, je také třeba řešit i vzájemné stínění panelů. Více panelů neznamená vždy více výnosů.
Ploché střechy a jiné vodorovné plochy
Umístění panelů na vodorovné plochy bývá často obtížné. Donedávna se to řešilo improvizovanými konstrukcemi, na které se solární panely upevňovaly, aby dosáhly požadovaného sklonu. Společnost SOLARWORLD letos přichází s novinkou – střešními nástavci SUNTUB. Díky nim je možné velice jednoduše upevnit solární moduly do ideální polohy se sklonem. Výhodou je velice jednoduchá instalace, dosažení ideálního sklonu a v neposlední řadě i estetická hodnota.
SUNTUB je určen pro ploché střechy s dostatečnou nosností (alespoň 70 kg na m2) a sklonem povrchu do 6°. Samotný nástavec SUNTUB má sklon 28°, dle sklonu střechy se tedy sklon fotovoltaických modulů pohybuje v rozmezí mezi 28° a 34°.
Využití nástavců SUNTUB samozřejmě není omezeno pouze na střechy, využít lze i na jiných vodorovných plochách. Pro upevnění nástavce SUNTUB není nutné zasahovat do konstrukce střechy a porušovat její vnější plášť, nástavce lze stabilizovat jednoduše zatížením k tomu určených částí.
Jak to dělají profesionálové
Pokud fotovoltaickou elektrárnu instaluje profesionální firma, provede nejprve přesné měření v dané lokalitě. Provede analýzu slunečního osvitu, změří zastínění a zjistí tak ideální rozložení fotovoltaických modulů. Přístroj, který toto umožnil, přišel na trh poměrně nedávno. Nazývá se SOLMETRIC SUNEYE a jde o poměrně malé ergonomické zařízení.
Tento kompaktní přístroj obsahuje kompas pro určení orientace, fotoaparát s čočkou typu „rybí oko”, výkonný vyhodnocovací software včetně simulace odstranění stínících objektů, kompenzace odchylky sklonu a směru přístroje a simulace slunečních drah ročního cyklu. SUNEYE velice jednoduše změří a okamžitě vyhodnotí situaci a umožní tak v krátké době efektivní navržení celého systému.
Jak vybírat solární panely
Při výběru fotovoltaických modulů je třeba dát pozor na levné produkty, které lákají nižší počáteční investicí, ale díky následným nízkým výnosům na nich budeme dalších mnoho let prodělávat. Do této kategorie nejčastěji spadají laciné asijské produkty.
Naopak k těm kvalitním patří zejména značky z Německa a Skandinávie, jako je SOLARWORLD, SOVELLO (dříve Evergreen) či REC SOLAR. Velice inspirativní je například test německého časopisu Photon, který se již od roku 2006 zabývá měřením fotovoltaických modulů. Dle nejnovějších výsledků potvrdil v roce 2009 loňské první místo opět panel SolarWorld SW 210 – Poly s výsledkem 1 084 kWh/kW za rok.
Pozvánka na veletrh AMPERVíce informací o fotovoltaice získáte na 18. mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky AMPER, který proběhne 13.–16. dubna 2010 v PVA Letňany. Informace můžete získat u stánků společností SOLEG či SOLARWORLD. K vidění budou mimo jiné i zmiňované střešní nástavce SUNTUB či přístroj pro analýzu osvitu SOLMETRIC SUNEYE. |