Studenti ČVUT dokončili solární dům
Tým Českého vysokého učení technického v Praze byl v lednu 2012 jako vůbec první zástupce z České republiky vybrán do finále 6. ročníku mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Téměř dva roky studenti projektovali, zajišťovali financování, propagaci a od jara 2013 vlastními silami stavěli solární dům.
Soutěžní stavbu AIR House představili veřejnosti ve středu 17. července před Novou budovou ČVUT v Dejvicích.
Mezinárodní soutěž
Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž, pořádaná americkým ministerstvem energetiky, ve které má 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky zcela soběstačný rodinný dům.
V rámci ČVUT se jedná o první projekt interdisciplinární spolupráce, do kterého se pod vedením Fakulty architektury ČVUT zapojili studenti Fakulty stavební, Fakulty strojní, Fakulty elektrotechnické, Fakulty dopravní a Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.
Popis objektu
AIR House představuje malý dům s velkorysým venkovním prostorem určený pro dvoučlennou domácnost 50+, tedy v zásadě pro generaci našich rodičů. Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. .
Hlavní charakteristikou AIR House je jednoduchý design a fungování a nadčasové provedení. Dům je celý vyrobený ze dřeva: nosná konstrukce, tepelná izolace, fasáda, vnitřní povrchy a zařizovací předměty. Dřevo má nízkou hodnotu svázané primární energie, je 100% obnovitelné a nikdy nevyjde z módy. Hlavní nosnou konstrukci AIR House tvoří masivní dřevěné CLT (Cross Laminated Timber) panely. Mají výborné akustické parametry, vysokou požární odolnost a pozitivně přispívají k tepelné stabilitě interiéru.
Energetická koncepce
Veškerou energii pro svůj provoz získává AIR House ze slunečního záření. Energetická koncepce vychází z principu „domu v domě”. „První kůži” tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru z masivních dřevěných panelů v kombinaci s přírodní dřevovláknitou tepelnou izolací. Dřevěná pergola jako „druhá kůže” zmírňuje tepelnou zátěž, prostřednictvím fotovoltaických panelů vyrábí elektrickou energii a díky trubicovým vakuovým solárním kolektorům zajišťuje dostatek teplé vody.
AIR House má jednoduchý systém inteligentní elektroinstalace, který se využívá pro ovládání a regulaci osvětlení, monitoring spotřeby a výroby elektrické energie.
Multidisciplinární tým
Největší výzvou byla pro studenty spolupráce v multidisciplinárním týmu, projektování podle amerických stavebních předpisů a v současné ekonomické situaci také fundraising. Prototyp soutěžního domu je oceněn na 300 000 $, cena běžné produkce by se měla pohybovat okolo 3 milionů korun.
Účast v soutěži je spojená s grantem pořadatele soutěže, který představuje 15 % celkového rozpočtu projektu. Další jeho části pokrývají grantové programy (25 %), např. Studentská grantová soutěž ČVUT nebo Fond celoškolských aktivit a komerční zdroje (40 %), ze kterých je převážně financována výstavba domu.
Poslední červencový týden byl AIR House rozmontován a všechny dřevěné části hygienicky ošetřeny pro vývoz do USA. Celá stavba byla zabalena do šesti námořních kontejnerů a vlakem se odvezla do německého Bremerhavenu, odkud popluje přes Panamský průplav do Kalifornie. Dům v kontejnerech má do Los Angeles dorazit 13. září 2013. Poté budou mít studenti pouhých 9 dní na jeho smontování a uvedení do provozu. Finále soutěže Solar Decathlon se koná 3.–13. října 2013. Po návratu do České republiky bude soutěžní stavba jako součást nově vznikajícího Univerzitního centra energeticky efektivních budov k dispozici studentům ČVUT pro potřeby výzkumu.
Více informací o projektu najdete na www.airhouse.cz.