SUNFLEX Clima – nový přírůstek do rodiny termoreflexních fólií od společnosti TART

Je-li v názvu tohoto článku použit výraz rodina, pak je vhodné v úvodu zmínit všechny její členy. SUNFLEX Roof-In Plus, SUNFLEX Contact, SUNFLEX Floor Plus a SUNFLEX Foam. To jsou termoreflexní stavební fólie od firmy TART, které dnes není třeba odborné ani laické veřejnosti příliš široce představovat. Není třeba ani připomínat, že tyto fólie pracují na principu odrazu sálavého tepla a jsou tak významnou součástí zateplovacích systémů mnoha staveb současnosti.

Krátce o reflexních fóliích

O účinnosti termoreflexních nebo také reflexních fólií a o jejich významném vlivu na tepelněizolační ochranu budov bylo v minulosti napsáno již mnoho odborných článků i publikací. Nutno v tomto ohledu podotknout, že využívání termoreflexních materiálů ve stavebnictví má dodnes své příznivce i odpůrce. Nicméně polemikou na toto téma se dnes zabývat nebudeme, protože každý nezaujatý odborník i laik si dnes díky internetu velmi snadno najde dostatek potřebných informací, vztahujících se k tématům jako je šíření tepla, sálání, termoreflexe, vzduchová mezera atd. a dopátrá se tak k obecně známým a platným fyzikálním poznatkům.

Pomineme-li tedy fyzikální, resp. teoretickou stránku věci, je dobré připomenout stránku dnes ve všech pádech skloňovanou, stránku ekonomickou. Zde platí dva základní aspekty. Jednak termoreflexní fólie přinášejí významné úspory za vytápění, popř. klimatizaci objektů a jednak ve stavebních konstrukcích nejsou tyto fólie žádným prvkem navíc. Jsou totiž plnohodnotnou náhradou běžně používaných stavebních fólií, ať už se jedná o parozábrany, difúzní podstřešní fólie, separační a hydroizolační fólie do systémů s podlahovým vytápěním atd.

V uvedeném seznamu až doposud chyběla fólie, která by byla součástí vnějších plášťů staveb. A přirozeně že součástí aktivní, respektive aktivně přispívající k jejich tepelné ochraně. Považujeme-li za vnější plášť budovy také střechu, pak je již dlouhá léta na trhu difúzní reflexní membrána SUNFLEX Contact, která v letních měsících účinným způsobem brání přehřívání střešních plášťů a tím udržuje teplotu v podkrovích na únosné hranici pro pohodlné bydlení. Nicméně vnější plášť budovy není jen střecha, a tak letos společnost TART v rámci zmíněné rodiny termoreflexních fólií uvádí na trh nového člena s názvem SUNFLEX Clima.

SUNFLEX Clima i jako ochrana před teplem

Jak již napovídá obchodní název „Clima”, prvotním záměrem bylo vyvinout reflexní fólii, která by ve stavební konstrukci ovlivňovala nejen úspory za vytápění, tak jako např. u známé reflexní parozábrany SUNFLEX Roof-In Plus, ale i úspory za klimatizaci. SUNFLEX Clima je určena zejména do systémů provětrávaných fasád, kde svými reflexními schopnostmi významným způsobem brání přehřívání obvodových stěn stavby a tím značně ovlivňuje i teplotu interiérů v letních měsících.

Provětrávané zateplovací systémy patří již dlouho k jedné z možností vnějšího zateplení budov. Dnes se však dostávají do popředí jak díky novým materiálům a způsobům kotvení, tak i díky širokému uplatnění z hlediska architektonických požadavků. Jsou využívány pro novostavby i pro dodatečné zateplení stávajících budov. Provětrávané zateplovací systémy se používají nejenom u rodinných a bytových domů, ale především u velkých staveb jako jsou obchodní a nákupní centra, kancelářské a komerční budovy, objekty zdravotnických zařízení, hotelové komplexy, letiště, průmyslové a skladové objekty, atd. A to je hlavním důvodem, proč společnost TART uvádí na trh tuto bezpochyby jedinečnou fólii.

Uvedení fólie SUNFLEX Clima na trh předcházely kromě povinných laboratorních testů i velmi náročné praktické testy, prováděné na stavební fakultě VUT v Brně v průběhu tříměsíční letní sezóny. Experiment proběhl v roce 2015 pod názvem „Experimentální po souzení vlivu reflexní folie na teplotu a rychlost proudění vzduchu v mezeře provětrávané fasády” a kompletní protokol je k dispozici ke stažení na webových stránkách společnosti TART www.sunflex.cz.

Hlavní tvrzení experimentu

Ve zprávě, která popisovala uspořádání experimentu a jeho výsledky, vybíráme nejdůležitější tvrzení:

  • Rozdíl teplot mezi povrchem venkovního obkladu a „klasické” fólie je v poledních hodinách kolem 6 až 8 °C. Teplota povrchu s reflexní fólií je ještě o přibližně 5 °C nižší. Na základě těchto měření lze konstatovat, že přínos reflexní fólie ve skladbě provětrávané fasády ke snížení letního přehřívání budovy je téměř tak zásadní, jako přínos samotné konstrukce provětrávané fasády.
  • Na základě výsledků měření lze konstatovat, že použití reflexní fólie ve skladbě provětrávané fasády má významný vliv na snížení přehřívání interiéru budov. Reflexní fólie na povrchu vnitřního pláště budovy odráží tepelné záření, které sálá vnější opláštění.
  • Snížení teploty vnitřního pláště v porovnání s použitím běžně užívané difuzní fólie je téměř tak významné, jako snížení teploty při použití provětrávané fasády s běžnou fólií v porovnání s neprovětrávanou fasádou.
  • Reflexní fólie použitá při experimentálním měření dosahovala hodnoty reflektance kolem 60 %, což nabízí nemalý prostor pro optimalizaci vlastností této vrstvy. Je přitom třeba počítat i s degradací reflexních vlastností fólie v čase a to zejména vlivem oxidace povrchu u fólií bez ochranné vrstvy na reflexní vrstvě a dále i vlivem znečištění. Usazování nečistot na fólii ve svislé poloze provětrávané fasády je přitom podstatně nižší, než je tomu u šikmých větraných střech se skládanou krytinou. To je základní předpoklad pro správné fungování fólie v průběhu její životnosti.

Závěr

Uvedené závěry experimentu znějí jednoznačně ve prospěch použití termoreflexní fólie. Projektantům, kteří se zabývají návrhy objektů s provětrávanými fasádami, doporučujeme bližší seznámení s touto pozoruhodnou fólií a zároveň seznámení s kompletním protokolem o provedeném experimentu, který se neodehrál v simulovaných laboratorních podmínkách, nýbrž na skutečné obvodové stěně reálného objektu, v reálném exteriéru a v reálné konstrukci provětrávané fasády. Výsledek tohoto experimentu lze použít i pro reálný odhad úspory energie za klimatizaci interiéru konkrétního objektu. Způsobí-li přítomnost reflexní fólie ve fasádním systému snížení povrchové teploty obvodové stěny až o 6 °C, výrazně se to projeví i ve snížení teploty v interiéru. Výsledek je zřejmý – podstatné zlepšení pobytové pohody a snížení nákladů za provoz klimatizace. Obě tyto skutečnosti by měly zajímat nejen architekty a projektanty, ale také investory.

Začátek reálného prodeje fólie SUNFLEX Clima výrobce datuje na 1. 3. 2017

Autor: Miroslav Spousta
Foto: Archiv firmy