SVĚTLOVOD – nová cesta pro světlo v podkroví
Aby obytné podkroví splňovalo všechny parametry zdravého bydlení, je třeba při jeho výstavbě či rekonstrukci splnit řadu požadavků. Jedním ze základních předpokladů je dostatečné osvětlení interiéru, a to zejména přirozeným, tedy denním světlem. Ideálním řešením je použití buď střešního okna, nebo – v případě výstavby – fasádního vikýře. V některých případech je však pro prosvětlení místnosti ideální světlovod.
Uplatnění nachází všude tam, kde zdroj denního světla musí být umístěn mimo vlastní šikmý střešní plášť (například vnitřní schodiště nebo šatna). Jelikož se jedná o novinku v sortimentu nejvýznamnějšího výrobce střešních oken VELUX, pojďme si světlovod představit podrobněji.
Dokonale vodotěsný
Světlovod se skládá ze tří na sebe navazujících částí – čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, ohebného tubusu a difuzéru rozptylujícího světlo po místnosti. Světlovod lze umístit do jakékoli skládané střešní krytiny ve sklonu 15° – 60°. Vzhledem ke tvaru i umístění ve střešní rovině z vnější strany imituje světlovod střešní okno menšího rozměru. Stejně jako u střešních oken je samozřejmostí dokonalé zajištění vodotěsnosti. Délka ohebného připojovacího tubusu, na kterém je z vnitřní strany nanesena vysoce odrazná vrstva, činí 2 m, průměr tubusu je 35 cm. K tubusu může být v případě potřeby připojen prodlužovací díl o délce 0,9 m.
Vnitřní díl, difuzér, se umísťuje do vodorovného podhledu. V případě potřeby jej lze doplnit vnitřním úchytem žárovky a tak jej využívat i jako zdroj umělého světla.
Jelikož množství světla je mimo jiné závislé na orientaci střechy vzhledem ke světovým stranám, je optimálním řešením umístit světlovod na nejvíce osluněnou část střechy, tedy jih až západ. Osvětlení je samozřejmě závislé i na denní době a vnějších světelných podmínkách, orientačně lze světlovod považovat za dostatečný pro osvětlení místnosti o rozloze 9 – 10 m2.
Montáž světlovodu
Vlastní instalaci světlovodu obvykle provádějí specializované firmy, přestože montáž není příliš náročná a podle podrobného návodu ji zvládne i zručný laik. Na stavbě je obvykle montáž rozdělena na práce na střešním plášti, které provádějí pokrývačské firmy a instalaci interiérových částí světlovodu obvykle prováděnou sádrokartonáři.
Základem montáže je osazení plastového výlisku s pevně zabudovaným zasklením do otvoru připraveného ve střešním plášti. Pro odtok vody se nad světlovod do podstřešní folie umístí odvodňovací žlábek, poté se kolem světlovodu doloží krytina.
Do otvoru v podhledu se vyřízne otvor, do kterého se usadí plastová objímka difuzéru. Tou se poté protáhne tubus, který se pomocí reflexní pásky pevně spojí se světlovodem a plastovou objímkou. Na závěr se do objímky upevní poloprůhledný difuzér.
Celý systém je v místě podhledu vzduchotěsně uzavřen, takže nehrozí riziko kondenzace vodních par v tubusu ani na vnitřní straně zasklení světlovodu. V každém případě je nutné zajistit dokonalé zateplení průchodu světlovodu stropní konstrukcí.
Přestože světlovod v žádném případě nenahrazuje střešní okna, jako doplňkový výrobek jistě najde uplatnění při realizacích různých typů podkroví. Před rozhodnutím o umístění světlovodu by měla být vždy pečlivě posouzena situace na stavbě i možnosti samotného výrobku.