Systém KMB SENDWIX šetří finance
KMB SENDWIX je profesionálně navržený a v praxi ověřený certifikovaný konstrukční systém vícevrstvého zdění pro energeticky úsporné, nízko-energetické a pasivní domy.
Zatímco míry 90–60–90 charakterizují dokonale tvarované tělo modelky, parametry tepelný odpor R = 6,87 m2K/W, součinitel prostupu tepla U = 0,14 W/m2K, index vzduchové průzvučnosti Rw = 54 dB, pevnost 40 MPa, požární odolnost – třída A – nehořlavé, radioaktivita I = 0,2, a pracnost – 0,52 Nh/m2 sice možná ocení jen projektanti a architekti, zato z nich ale vyčtou vše o vlastnostech stavebního systému KMB SENDWIX od společnosti KM Beta a. s.
Menší tloušťka stěn zvyšuje obytnou plochu
Přednosti tohoto uceleného a certifikovaného systému vícevrstvých konstrukcí spočívají v nadstandardních tepelně technických, akustických a statických hodnotách. Vsadil na ně i významný moravský developer společnost VAŠSTAV, s.r.o. při výstavbě šesti viladomů v Sokolnicích u Brna. Ve třetí etapě svého projektu zde staví 36 bytů ve viladomech v dispozicích 2+1 a 3+1, o velikostech od 61 m2 do 90 m2.
Až devadesátimetrová obytná plocha bytů je výsledkem dalšího z benefitů sendvičového zdiva. Dokonalé tepelně technické, akustické a statické parametry totiž KMB SENDWIX dosahuje při výrazně menších tloušťkách stěn (zdicí prvek SENDWIX 8DF pro nosné stěny je široký jen 240 mm), čímž dochází k významným úsporám zastavěné plochy – u stometrového bytu se zvětší obytná plocha až o osm metrů čtverečních. Při průměrných republikových cenách dvacet osm tisíc korun za metr čtvereční je to jednoznačně (bez)konkurenční výhoda oproti jiným materiálům a argument pro developery, kteří se snaží vytěžit z bytu maximum. „Samozřejmě toto byl jeden z důvodů, který nás při výběru typu zdiva přesvědčil,” potvrzuje ing. Gabriela Fajkošová, vedoucí přípravy a projekce firmy VAŠSTAV, s.r.o. „Byli jsme zvyklí pracovat s pálenými červenými bloky, ale když jsme projekt zkalkulovali, vyšly nám vápenopískové cihly KMB SENDWIX nejlépe, jak z pohledu technických vlastností, tak i finančních důvodů.”
Viladomy v Sokolnicích jsou první rozsáhlejší zakázkou s použitím sendvičového zdiva, kterou brněnská rodinná firma VAŠSTAV, s.r.o. realizuje. Zvoleny byly tři zdicí prvky: SENDWIX 8DF (248×240×248 mm) pro nosné obvodové stěny, SENDWIX 5DF (290×240×123) pro dělicí stěny s vyšším požadavkem na akustický útlum a únosnost a překlady SENDWIX 2DF.
Rychlá výstavba
Z pohledu developera hraje zásadní roli nejen finanční úspora, ale třeba i rychlost výstavby – zdicí prvky SENDWIX se pokládají na pero a drážku a lepidlem se natírá jen ložná plocha, takže pracnost je nižší. V Sokolnicích byla použita cementová vysokopevnostní lepicí malta pro tenkovrstvé zdění Flex SX-L.
„Jedná se o speciálně upravený materiál s vyšší přilnavostí pro lepení vápenopískových cihel,” vysvětluje Jiří Foltýn ze společnosti KM Beta. Díky lepidlu je tak odbourán mokrý proces nanášení malty, takže stavba se nemusí nechat přes zimu vymrznout. I proto viladomy v Sokolnicích budou moci být předány již v prosinci, a to výstavba začala v únoru letošního roku.
Stavbyvedoucí pak při kontrolním dnu vyzdvihl i další praktické přednosti vápenopískových cihel – třeba že jsou nenasákavé a bez pórů, proto při deštích na rozdíl od pálených materiálů nenasákají v takové míře. Nebo že zdi jsou hladké, takže vnitřní omítky lze aplikovat pouze jako tenkovrstvé.
Testy prokázaly nadstandardní tepelnou akumulaci
Kromě tepelné ochrany budov zajímá dnes investora, architekta či projektanta i otázka tepelné akumulace. Vysoká tepelná akumulace je u trvale obydlených staveb s nízkými požadavky na rychlost změny teplot v interiéru velmi prospěšná. Tento parametr oceníte obzvláště v takzvaných přechodných obdobích na jaře a na podzim, kdy přes den teploty šplhají nad 20 °C, zatímco večer, v noci a ráno klesají blízko k nule. Pokud je stavba dobře izolovaná a dostatečně masivní, stačí vnitřní tepelné zisky a naakumulované teplo k tomu, aby zajistily požadovanou vnitřní teplotu kolem 21 °C po celý den, i když teplota v exteriéru na delší dobu výrazně poklesne. Jestliže vnitřní části obvodových stěn, vnitřní stěny, stropy a podlahy dokáží akumulovat dostatek tepla, působí v interiéru jako stabilizátor teploty v zimním i letním období.
„U masivního domu ze systému KMB SENDWIX s nepřekonatelnou akumulací tepla tak například při noční vnější teplotě 7 °C za 12 hodin poklesne vnitřní teplota vzduchu z 21 pouze na 20,4 °C. Takový dům tedy bez problému přenese i několikadenní opakované noční poklesy teplot nebo ranní přízemní mrazíky bez toho, aby se musel spouštět otopný systém stavby. To samozřejmě znamená obrovskou úsporu energií, peněz a často i zbytečných starostí,” zmínil další z výhod systému KMB SENDWIX Jiří Foltýn ze společnosti KM Beta. Jeho slova dokládá i uvedená tabulka, která porovnává délku otopné sezóny na experimentálních domech v německém Darmstadtu.
Finanční prostředky tak použitím systému KMB SENDWIX ušetřil nejen developer, ale v budoucnu i noví majitelé bytů ve viladomech v Sokolnicích.