Systém kontaktního zateplení Sakret pro účinné zaizolování konstrukcí
Systém kontaktního zateplení (SKZ) Sakret lze použít pro účinné tepelné zaizolování zděných či betonových konstrukcí, přičemž podkladem může být i původní omítka. Základem SKZ je vrstva lepicí a armovací malty, na kterou se za pomoci hmoždinek aplikuje izolační materiál – polystyrenové desky, minerální desky nebo lamely. Na tuto izolační vrstvu se opět nanáší lepicí a armovací malta, zpevněná univerzální armovací sítí Sakret. Vše kryje tenkovrstvá omítka.
Stavební předpoklady pro správnou a bezchybnou montáž SKZ Sakret zahrnují kromě technických požadavků na správné skladování používaných materiálů, na podklad, nářadí a pomůcky také doporučení výrobce zohledňující optimální povětrnostní vlivy, za kterých se montáž provádí.
Teplota vzduchu, podkladu a materiálů nesmí při aplikaci klesnout pod +5 °C. Výrobce také nedoporučuje pracovat při silném větru nebo přímém slunečním záření (teplota by neměla překračovat +30 °C), přičemž i dosud nezatuhnuté materiály je nutné chránit před nepříznivými povětrnostními vlivy, zvláště před prudkým působením deště nebo slunečního záření.
Technologický postup montáže SKZ SAKRET
Vhodný podklad musí být:
- soudržný a nosný (přídržnost podkladu min. 0,08 Mpa);
- čistý (bez prachu, nečistot, olejů, mastnoty, zbytků barev apod.);
- rovný (max. nerovnosti ±1 cm, při větších nerovnostech je nutné podklad vyrovnat vhodnou jádrovou omítkou nebo vyrovnávací stěrkou);
- suchý (konstrukce musí mít svoji ustálenou přirozenou vlhkost).
Přípravné práce
Před započetím prací je nutné odstranit nebo vyměnit s ohledem na tloušťku zateplovacího systému oplechování atik, parapetních plechů, říms, balkónů, dále hromosvody, dešťové svody, odvzdušňovací zařízení, větrací mřížky, poštovní schránky, domovní čísla, štítky s názvy ulic, antény, madla, zábradlí, osvětlení a signalizační zařízení…
Založení SKZ Sakret se provádí pomocí zakládacích (soklových) profilů z lehkých nekorodujících kovů, které se osadí dle vodorovné rysky předem připravené po obvodu objektu. Soklový profil musí být připevněn absolutně vodorovně. Upevnění soklového profilu se provádí třemi hmoždinkovými šrouby na 1 bm. Potřebné zajištění rovinnosti čela zakládacích profilů se dosahuje především u nerovných podkladů pomocí distančních podložek.
Způsob lepení izolačních desek je závislý na rovinnosti konkrétního podkladu. Celoplošné lepení se používá u rovinných podkladů. Speciální KAM lepicí hmota se nanese po celé ploše hladkou stranou ozubeného hladítka, a poté se zubatou stranou stáhne (použijte hladítko se zuby min. 10×10 mm). Je nutné dbát na to, aby se lepicí tmel nedostal na čelní a podélné strany desky.
Rámové a bodové lepení se používá u podkladů s nerovnostmi max. do ±1 cm. Lepicím tmelem KAM se vytvoří rám po okrajích desky a doplní se 2 - 6 body na ploše desky. Je třeba dbát na to, aby tmel pokrýval min. 40 % plochy po nalepení.
Izolační desky se lepí na vazbu s minimálním přesahem 20 cm, vždy směrem od zakládací lišty nahoru (výjimku tvoří oblast pod zakládací profilem).
Při lepení je nutné dodržovat několik zásad:
- při nanášení i usazování desek se lepicí hmota KAM nesmí dostat na boční strany desek;
- první řada desek, usazovaných do zakládacího profilu (odpovídajícího tl. desky) musí být těsně přitisknuta k přední straně profilu a nesmí jej přesahovat;
- desky se musí lepit těsně na sraz, případně vzniklé mezery je třeba vyplnit proužky popř. klíny z izolačního materiálů nebo vypěnit polyuretanovou pěnou;
- do spár mezi jednotlivými deskami se nesmí dostat KAM lepicí a armovací malta (přebytečnou KAM hmotu je třeba odebrat);
- desky musí být lepeny na vazbu v ploše i na rozích objektu;
- styky mezi deskami nesmí kopírovat trhliny v podkladu, styk dvou různorodých konstrukcí nebo místo rozdílné tloušťky konstrukce;
- správně řešit napojování desek v místě otvorových výplní, vodorovné ani svislé spáry mezi deskami nesmí lícovat s ostěním oken a dveří;
- v místě nadpraží, ostění a parapetu lepit desku v ploše fasády s přesahem a desku na ostění, nadpraží a parapetu k ní přisadit.
Úprava plochy nalepených izolačních desek se provádí po zatvrdnutí lepicího tmelu KAM (tj. cca po 24 - 48 hod. v závislosti na nasákavosti podkladu). Nerovnosti v ploše u desek z polystyrenu, desek a lamel z minerální vlny je nutné upravit přebroušením brusným papírem připevněným na dřevěné hladítko o velikosti cca 200×500 mm. Prach po broušení desek je nutné vždy bezpodmínečně odstranit.
Podmínky skladování materiálu:
Suché práškové směsi je nutno skladovat na paletách nebo vyvýšeném místě chráněném před vlhkostí. Tekuté a pastózní hmoty nesmí být vystaveny mrazu, přímému slunečnímu záření nebo nadměrným teplotám. Desky z pěnového polystyrenu výrobce doporučuje ukládat na plocho a skladovat v suchých, krytých a větratelných skladech, popř. přístřešcích. Desky nesmí být podobně jako práškové směsi vystaveny přímému slunečnímu záření. Při manipulaci je nutné zejména rohy a hrany desek chránit před mechanickým poškozením. Stejná pravidla platí i pro desky z minerálních vláken, které se skladují naležato do výšky stanovený výrobcem. Výztužná síťovina musí být ve skladu uložena v rolích nastojato, nikdy nesmí týt skladována naležato křížem přes sebe, kdy dochází k trvalým deformacím síťoviny. Pomocné prvky - zakládací, ztužující, dilatační, ukončující a jiné profily - se skladují na rovné podložce s vyloučením jejich deformace. U tmelů, polyuretanových pěn, těsnicích pásek, krycích pásek apod. je třeba řídit se pokyny výrobce.