Systém přímého větrání aralco od firmy Stabos
Potřeba větrání pobytových prostor je o poznání významnější u nových a modernizovaných staveb s vysokou tepelnou izolací a vzduchotěsností. Nalézt správný model větrání nebývá jednoduché. Přímé a nenucené větrání čerstvým vzduchem, tedy bez pohonu, je stále přitažlivé, navíc technicky i zdravotně odůvodněné. Systém, který takové větrání nabízí, je aralco od společnost Stabos.
Zdravotní a hygienické důvody větrání není třeba zdůrazňovat. Vydýchaný vzduch s vysokým obsahem oxidu uhličitého, vodní páry, spalin z otevřených topenišť a pachů – tělesných, z vaření, mytí, ze staviv, nábytku, textilií apod. vyvolává únavu a nesoustředěnost. Při dlouhodobém působení se podepíše na zdraví. Vedle toho existují případy, kdy dlouhodobě nevětraný byt, v němž byla provozována plynová varná deska nebo karma, vedl ke zvýšení obsahu oxidu uhelnatého na kritickou mez tak, že došlo ke smrtelné otravě, jindy zas k explozi plynu.
Méně naléhavá se zdá potřeba odvětrávat velmi vlhký vzduch. Hlavní zdroje vlhkosti při bydlení jsou vaření, mytí, koupání, pěstování rostlin ap. Za jediný den se tím odpaří do vzduchu až desítky litrů vody. Dalším zdrojem vlhkosti je dýchání a pocení osob či zvířat. Na osobu to představuje dva, ale spíš více litrů. Přitom vzduch o relativní vlhkosti 70 % obsahuje při teplotě 20 °C jen 13,2 g vodní páry na metr krychlový, v domě o objemu nějakých 500 m3 to představuje přes 6 litrů vody ve formě vzdušné páry.
Když není dům dobře větrán, vznikají hned dva vážné problémy:
1. V jeho místnostech se za přítomnosti osob či domácích zvířat hromadí oxid uhličitý CO2, který je obsažen ve vydechovaném vzduchu.
2. Ze stejných i jiných důvodů (vaření, uklízení ap.) se v domě hromadí vzdušná pára.
Vysoký obsah plynu CO2 uvnitř domu je především zdravotní problém a sice velmi vážný. Ve venkovním čerstvém vzduchu je obsah tohoto plynu na úrovni cca 400 ppmv. To je zároveň pro člověka i zvířata vhodná, ne-li ideální úroveň. Ze zkušenosti také víme, že hladina 700 ppmv CO2 je ještě zdravotně přijatelná. Ovšem od úrovně 1000 ppm CO2 výše již začínají potíže a některé země, např. USA, už regulují délku pobytu. Podle české vyhlášky "nesmí v místnostech s lidmi překročit koncentrace CO2 hodnotu 1500 ppm. Tento požadavek ale mimo pozornost lidí i úřadů. Dýcháním v nevětrané místnosti obsah oxidu uhličitého rychle roste!
Je-li vzduch nasycen párou, vzniká hlavně stavební problém. Rosí se z vnitřní strany okna a vnitřní povrch obvodových zdí, hlavně chladné vnitřní rohy a kouty. Ale i když je vzduch sušší a k přímému rosení stěn nedochází, pára přesto po většinu roku intenzivně difunduje obvodovými zdmi směrem ven a může se v nich srážet (kondenzovat). Kondenzace, když už k ní dojde, je tím větší, čím je uvnitř větší relativní vlhkost a čím je venku chladněji. Nastává v hloubi obvodové zdi, takže není dlouho patrná. Sražená voda ale snižuje tepelnou izolaci zdi a srážení urychluje. Po určité době se může kondenzát ve zdech nahromadit tak, že začne prosakovat na vnitřní povrch zdí a to už je alarmující situace. Vlhké až mokré stěny znamenají pocit chladu, nepohodu, růst plísní, hromadění alergenů. Dojde-li to až sem, je náprava komplikovaná, drahá a zdlouhavá.
Celodenní nepřetržité větrání
Otevřít na chvíli okno nestačí. Zejména v případech, jak byly popsány, kdy je produkce páry a škodlivin větší než možnosti jejich odvádění, je takové větrání neúčinné.
Dobrým řešením je nepřetržité (kontinuální) větrání prostřednictvím ventilačních mřížek. Optimální přísun čerstvého vzduchu je zajištěn ovladatelnou mřížkou, která je instalována v oknech. Mřížka zároveň u vybraných typů s klapkou zamezuje průvanu. Pokud je proud vzduchu příliš silný, klapka se samočinně podle rychlosti proudění přivírá tak, aby nevznikal průvan.
Výhody přímého nenuceného větrání
Není ujednocen názor, je-li lepší nucené samočinné větrání pomocí vzduchotechnického zařízení, které upravuje vzduch na požadovanou teplotu, popřípadě i vlhkost, nebo tradiční větrání čerstvým vzduchem pootevřenými okny nebo speciálními větracími průduchy. V druhém případě se vedou diskuse, mají-li být průduchy součástí oken či nikoliv. V praxi většinou rozhodne konkrétní situace a přání investora.
Větrací mříž pro vestavbu do stěn. a) v řezu, náčrt, b) pohled zpředu.
Řešení aralco plní požadavek, že okna mají plnit vedle osvětlovací zejména tepelně izolační funkci. Těleso okna může však být v některých typech využito pro umístění větrací mřížky a větracích cest v horní upravené části okenního rámu. Nepožaduje se od uživatele, aby dodržoval větrací předpis, kdy a jak otevřít okna. Systém aralco umožňuje nepřetržité, samočinné a dostatečné větrání, ale brání průvanu. Zároveň respektuje požadavek na přímé větrání čerstvým vzduchem bez toho, že by vzduch putoval desítky metrů temperovacím potrubím a zařízením, kde mu je odebírána či dodávána vlhkost a kde nabere pachy z biologických a chemických usazenin.
Následující jednoduchý výpočetní program Vám umožní stanovit intenzitu větrání v místnosti či bytě
Přečtěte si také
- Innovation TOUR zavítá do ČR. Bude ve znamení vytápění, chlazení, větrání a ohřevu vody
- Vitovent 200-W: spolehlivá rekuperace pro rodinné domy
- Izolace na letní přehřívání domů nestačí. Pomůže vydatné větrání, barvy a stínění
- Jak zabránit přehřívání půdních prostor v průběhu léta?
- Čerstvý vzduch nejen do školních lavic
- Větrání podkrovního obytného prostoru