Systém Thermodach

Společnost 1. THERMO-STŘECHY s.r.o. uspořádala pro užší skupinu projektantů, včetně soudního znalce na střechy, zájezd do firmy Thermodach Dachtechnik Vertriebs GmbH v obci Thiersheim, SRN, Bavorsko. Cílem bylo seznámení se s novinkami v nabídce nadkrokevních izolací THERMODACH, u nás dobře známých, a výměna zkušeností při jejich navrhování a provádění.

Tuto zajímavou akci, na níž pořadatel sezval výjimečné osobnosti našeho stavebnictví, měla možnost navštívit i naše redakce. Poděkování za to patří Ing. Janu Malouškovi, jednateli společnosti 1. THERMO-STŘECHY s.r.o.

Zleva: Ing. Josef Šanda (VŠUP), Dipl. Ing. Ralph Unger, p. Lenka Richterová (tlumočnice), Ing. Arch. Petr Neumann

Výjimečný produkt

Slovo výjimečný je na místě. Systém nadkrokevní izolace Thermodach, který je určen pro těžkou skládanou krytinu (tašky), slouží na střechách v Německu již přes 40 let a to bez reklamací, zejména bez reklamací tzv. vlhkostních vad.

Česká výprava se v Thiersheimu mj. seznámila se stavem dílců Thermodach na jedné z nejstarších aplikací. Investor tuto střechu rozebral, protože chtěl zvýšit její tepelnou izolaci. To umožnilo posoudit životnost starých dílců, z nichž jeden putoval na výstavku do Thiersheimu. Od nových se lišil jen tloušťkou a tím, že byl zašedlý; očividně by odsloužil i dalších 40 let.

Ne každý střešní systém se může pochlubit tak dlouhodobou kondicí a ověřenou bezporuchovostí. Včetně střech podle doporučení normy ČSN pro navrhování střech. Přesto jsou u nás střechy Thermodach předmětem diskusí. Nemají totiž pod krytinou větranou vrstvu, která by vyhověla normě. To svádí k tvrzením, že jsou tašky namáhané vlhkem. Jak už jsme v tomto časopise už dávno psali [1], ukázaly testy, že betonové tašky uložené na dílcích Thermodach nevykazují po 30 letech žádný rozdíl (ani při laboratorních testech) oproti taškám umístěným na větrané střeše.

Sortiment Thermodach

Základem sytému Thermodach jsou dílce THERMO-Klasik o skladebné šířce 60 mm a THERMO-Plus o šířce 90 cm, oba jsou určeny pro těžkou skládanou krytinu. Dále to je univerzální izolace THERMO-Tetto, která vytváří dvouplášťovou skladbu. Je vhodná pro všechny typy krytin. Pro dodatečné izolování a opravy špatně provedených šikmých střech s využitím stávajícího laťování, oplechování a stávající těžké krytiny je určena univerzální izolace THERMO-Protector, která plní funkce pojistné hydroizolace a tepelné izolace.

Neprůvzdušnost – základ moderních staveb

Firma Thermodach má, co se týče vlhkosti ve střechách, mimořádné kompetence, což se projevilo na asi tříhodinovém semináři s živou diskusí, který firma pro české hosty připravila.

V souvislosti s rozvojem nízkoenergetických a pasivních domů, často na bázi dřevostaveb, je vzduchotěsnost staveb tématem, které v Německu získává rychle na významu,” uvedl Dipl. Ing. Ralpf Unger, který řídil nejen seminář, ale prováděl české hosty podnikem. Zdůraznil, za přikyvování českých odborníků, že „se vzduchem, který proudí do konstrukcí různými netěsnostmi, škvírami, prasklinami a dírami po hřebících a šroubech, vniká do konstrukcí až 1000× víc vodní páry, než je tomu difúzí.” Za rizikové faktory Ralpf Unger označil průvzdušné materiály a konstrukce, např. vláknité izolace (minerální, živočišné či rostlinné vlny, palubky, prkna se suky, sádrokarton s prostupy otvory pro krabičky ap.

Tomuto tématu se budeme na stránkách tohoto časopisu věnovat v roce 2012 a nejen v souvislosti se střechami Thermodach.

Literatura a zdroje:

[1] Vasilenko Ladislav: BRAMAC MAX a THERMODACH na jedné střeše, Stavebnictví a interiér 1/2002, str. 37, www.stavebnictvi3000.cz/c274.

Autor:
Foto: Jiří Hejhálek