Systém ztraceného bednění ARXX a první tuzemské zkušenosti: - Kdo jej vyzkouší, ten u něj zůstává
Zdicí systém na principu ztraceného bednění s polystyrénovými dílci zaznamenává v poslední době zvýšenou pozornost. Je to dáno nejen začínajícím příklonem k vícevrstvému zdění s vyšším tepelným odporem, ale v případě systému Arxx (dříve známý jako AAB) také uceleností systému, mimořádně rychlou, snadnou a čistou výstavbou a konečně také výbornými vlastnostmi a příznivou ekonomikou. Systém ARXX distribuuje v ČR výhradně děčínská firma CANStroy CZ.
Všechny uvedené důvody stály podle slov Ing. Jana Hrona u mohutné expanze systému ARXX v Severní Americe a nic nebrání tomu, aby se systém ujal i v České republice tím spíše, že nepopírá tradiční tuzemskou kulturu výstavby z tradičních pevných anorganických materiálů.
Systém už má nadšené příznivce v naší republice. Jedním z nich Ing. Zdeněk Pospíšil, majitel a stavbyvedoucí firmy Obchodní společnost s.r.o. z Přerova, která se zabývá stavební činností: „V případě výstavby rodinných domů, což je u nás zatím nejčastější, i když pouze jedno z širokých možností použití systému ARXX, trvá výstavba jednoho podlaží obvodového zdiva ve dvou až třech lidech tři dny včetně zalití betonem. Kdo si tento systém jednou ohmatá, ten jej už neopustí. Lze s ním postavit celý dům včetně podzemních partií. Dnes je často žádána výstavba z tradičních zdiv plus zateplení. Tuto technologii naše firma samozřejmě zvládá, ale přesvědčuji zákazníky, aby volili systém ARXX, který se ve finále stává vždy lacinějším, než klasický způsob výstavby. Odpad bednicích dílců je minimální, do 2 %. Na staveništi je velmi čisto; žádné haldy písku, hory cihel, blátivé cesty atd. Původní trávník vedle zastavěné plochy zůstane během stavby spolehlivě zachován.“
Charakteristika systému
Systémové dílce, základní a rohové, jsou vyráběny ze stabilizovaného, samozhášivého a netěkavého pěnového polystyrénu stupně hořlavosti C1 o objemové hmotnosti 30 až 35 kg/m3, který vyhovuje mezinárodním standardům i požadavkům platným v ČR. Protipožární odolnost výsledné konstrukce je 2 hodiny. Hlavní předností systému jsou originální polypropylénová žebra, jimiž jsou spojeny obě polystyrénové desky každého dílce. Na vnějších stranách bednicích dílců přecházejí žebra do svislých ekvidistantních lišt, do kterých lze šroubovat pohledové panely, vnitřní příčky, rozvody, zařizovací předměty apod. Alternativou jsou bednicí dílce s žebry zapuštěnými několik mm pod vnější strany desek, tudíž neviditelnými. Systém byl vyvinut pro stavby různých objektů, rodinných domů, obchodních, průmyslových či jiných budov; vzhledem k vysoké únosnosti betonového jádra je výška staveb omezena pouze požadavkem 22,5 m, který stanoví maximální výšku při použití tepelné izolace z polystyrénu. Tuzemský dodavatel systému ARXX, firma CANStroy CZ, s.r.o. vydala pro účely jeho prodeje v ČR prohlášení o shodě na základě certifikátu č. P-C-99-0120/P, vydaným AO 212 zastoupenou Ing. Petrem Kučerou, Centrum stavebního inženýrství, a.s. Praha.
Stavební přednosti
- Základní předností je jednoduchost, rychlost a přesnosti zdění. Doba výstavby zdiva v systému ARXX je zkrácena až o 60% oproti tradičnímu zdění. Drobnější stavby, např. obvodové zdivo garáže, lze na připravených základech vystavět za cca 8 hodin včetně zalití betonem. U rodinných domů trvá vztyčení patra tři dny.
- Dílce lze vyskládat až do výšky 3,5 m a postupně zalít betonem. Stabilita polystyrénové formy při vylívání je dána důmyslným a pevným systémem plastových žeber a speciálním zámkovým spojením dílců nad sebou i vedle sebe připomínajícím stavebnici Lego (dílce nad sebou se skládají »na vazbu«) a dále důmyslným systémem podpěr, který je pro výstavbu zapůjčován a slouží zároveň jako lešení.
- Systém ARXX je vhodný i pro výstavbu podzemních partií budov. V takovém případě se na bednění po zalití betonem a nezbytném vyzrání aplikuje speciální tlustá a mechanicky poddajná samolepicí folie. Neprodyšné vnější polepení podzemní části zdiva z bednicích prvků ARXX fólií trvá nejvýše několik hodin.
- Při výstavbě odpadá skladování materiálů, těžká mechanizace, není nutno montovat lešení.
- Výstavba velice šetří náklady za práci. Přípravu a vztyčení dílců zvládá četa o 3 lidech a pouze u jednoho se předpokládá odpovídající zaškolení, na něž je potřeba minimálních výdajů.
- ARXX šetří zastavěný prostor. S tloušťkou necelých 300 mm nabízí téměř dvojnásobnou tepelnou izolací ve srovnání s jednovrstvým zdivem 450 mm z klasických prvků.
- Se systémem ARXX lze pracovat takřka celoročně; podle zahraničních pramenů lze práce provádět již od teplot nad -18 °C bez speciální úpravy betonu. Je tomu tak proto, že hydratační teplo uvolňované čerstvým betonem neuniká díky polystyrénovým do ovzduší a teplota zrajícího betonu tak i za mrazu značně stoupne až k pocitu horka, přičemž hydratace probíhá za dostatku vody. Zrání tak probíhá velmi rychle do optimální kvality betonu. Skutečnost, že v našich podmínkách se betonáže provádějí až od - 5 °C, vyplývá spíše z nutnosti udržet beton v dostatečné teplotě před nalitím.
Vlastní postup stavby
- Systém ARXX se aplikuje na betonový základový pás nebo na betonovou základovou desku. Výškový nivelační rozdíl nesmí být větší než 5 mm. Okenní, dveřní otvory a jiná vsazení je nutno zhotovit již v průběhu výstavby bednicích dílců.
- Mezi panely polystyrénu se následně vlévá beton typu B20. Během jedné hodiny po zalití dochází k hydrataci a do 24 hodin je beton natolik ztvrdlý, že lze pokračovat v další výstavbě. Za další 24 hodiny odpovídá tvrdost betonu požadované hodnotě. Návrh nosné konstrukce, zejména množství a uložení armovacích drátů, prutů a třmínků, které jsou osazovány do vrubů polypropylénových žeber bednění, je nutno svěřit statikovi.
- Pro instalace např. elektrického vedení, telefonních rozvodů, rozvodů vody je nutno před zalitím betonem připravit prostupy, drážky a nutné otvory, např. za pomoci nože. Zakrytí drážek a otvorů po instalacích se řeší v rámci povrchových úprav. Konečná vnitřní i vnější úprava stavby se provádí následně po instalaci střechy.
Povrchové úpravy
Obložení na vnitřní stěny se lehce a rychle šroubují k polypropylénovým lištám žebroví stavebních dílců. Jednotlivé šrouby unesou zátěž odpovídající hmotnosti až 45 kg. Pro obklad vnitřní stěny se nejběžněji sádrokarton, možné jsou i jiné materiály - dřevo, plast, tapeta nebo minerální omítka. Na vnější stěny lze aplikovat některou z tenkovrstvých nebo tlustovrstvých omítek, které používají kontaktní zateplovací systémy, nebo obklad (plast, dřevo, plech) či pohledovou samonosnou přizdívku.
Přednosti systému ARXX
Hodnoty základních fyzikálních veličin deklarované výrobcem udává tab. 1 (viz. časopis)
- Součinitel prostupu tepla zdiva ARXX bez povrchových úprav bohatě vyhoví požadavkům platné, ale i připravované tepelně technické normy. Rozhodne-li se investor pro výstavbu nízkoenergetického domu, lze použít systém ARXX doplněný z vnější strany další vrstvou tepelné izolace, příklad takového řešení je na obrázku.
- Díky hutnému betonovému jádru splňuje konstrukce nutné fyzikální předpoklady pro velmi dobré zvukově izolační vlastnosti, které překračují požadavky platné normy ČSN ISO 717-3 i při extrémních hodnotách venkovního hluku.
- Beton o tloušťce 162 mm zajišťuje podmínky pro dobrou tepelnou akumulaci zdiva ARXX a související teplotní setrvačnost vnitřní povrchové teploty, zejména při denních výkyvech vnějších teplot. Výměna tepla mezi betonem mezi izolačními vrstvami a okolím obvodové konstrukce je malá. Teplotní vlna se tak šíří napříč konstrukcí pomalu (zpoždění teplotního kmitu je podle výrobce ca 6 hodin) a s vysokým útlumem (nad 100 na protilehlém povrchu). Tzn., že vliv výkyvů vnějších teplot na vnitřní povrchovou teplotu je malý a projevuje po dlouhé době. Vnitřní povrchová teplota je ale citlivější na vypnutí otopné soustavy, kdy se ve vnitřní polystyrénové vrstvě začnou rychle vyrovnávat teploty na úroveň betonu. Řešením jsou povrchové úpravy, které akumulují teplo (sádrokarton nebo tlustovrstvá omítka, apod.).
- Systém ARXX umožňuje významné úspory za vytápění a chlazení díky optimální kombinaci tepelně izolačních a akumulačních vlastností.
- Systém ARXX je odolný vůči seismickým otřesům.
- Systém ARXX se chová velmi příznivě z hlediska kondenzace vlhkosti v konstrukci za chladného počasí. Plyne to mj. i z toho, že polystyrénové desky, které samy o sobě brzdí prostup páry, jsou navíc velmi těsně poskládány ve svislých i vodorovných spárách. Intenzita srážení vodní páry v konstrtukci ARXX za tuhých mrazů je zhruba o řád menší, než v případě jednovrstvých konstrukcí z lehčených prvků. Od teplot ca -5 °C nahoru ke kondenzaci nedochází.