Nové, výkonné a levné technologie na využití veškerého palivového dřeva
Dnes se jasně ukazuje, že i s výhledem na několik let dopředu bude ekonomicky nejvýhodnějším palivem dřevo. Pro dřevo hovoří i to, že je obnovitelným a do budoucna na nejlevnějším zdrojem tepelné energie. Dnes existují nejen technologie na zpracování suchého palivového dřeva, ale i technologie, umožňující využít dřevo mokré.
Vytápění je jednou ze základních otázek při projektování a výstavbě malých i velkých budov. Z dnešního pohledu je nejlepším a nejekonomičtějším energetickým zdrojem dřevo, viz. tab. 1. Je to obnovitelný zdroj, jehož jen v lesích České republiky ročně přibude miliony tun. Palivové dřevo je významným prvkem i v oblasti ekologie. Jeho spotřeba v poslední době výrazně stoupá nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí, z nichž některé využívání dřeva jako paliva podporují významnými dotacemi.
Tab. 1: Roční náklady na vytápění pro průměrný rodinný dům podle druhu tepelného zdroje (převzato od České energetické agentury).
Velkou brzdou rychlejšího rozvoje využití dřeva pro vytápění byla neexistence výkonných a levných technologií, umožňujících s minimem lidské práce zpracovat palivové dřevo v místě vzniku a následně použít v moderních kotlích s vysokou účinností, ve kterých lze spalovat nejen dřevo včetně mokrého, ale i jiná, zejména fosilní paliva.
Dnes je tato technologie k dispozici, včetně kotlů nové generace s vysokými užitnými vlastnostmi, které jsou schopny spalovat více různorodých paliv. Jedním z výrobců, který nabízí tyto produkty na evropském trhu je společnost ATOMA - ROJEK.
Kotle ATOMA - ROJEK mají v porovnání s dostupnými kotli tyto vlastnosti:
- Předpokládaná životnost 30 let.
- Záruka 6 let.
- Spalují vlhké dřevo, vlhké piliny, kůru, biomasu.
- Lze v nich s vysokou účinností spalovat koks nebo uhlí.
- V případě potřeby lze okamžitě snížit výkon kotle až o 40 %, není nutné odvádět přebytečné teplo do akumulační nádrže.
- Hmotnost kotle je podstatně nižší, kotel nemá šamotovou vyzdívku, teplo je předáváno přímo do vody v mezistěně.
- V malých provedeních je možno kotel dodat jako krbová kamna, celý topný výkon je možno vzít na vytápění a na přání možný ohřev TUV.
- Cena kotlů je nižší než u dosud vyráběných kotlů na dřevo.
- Možnost vybavení zásobníkem s automatickým podavačem kusového dřeva – dlouhé štěpky do kotle.
- Většina kotlů má vyšší cenu, kratší životnost, názoumožňuje pouze spalování suchého dřeva nebo pelet, vlhké v nich spalovat nelze, zpravidla obsahuje pouze podavač na pelety, jejichž cena několikanásobně převyšuje cenu palivového dřeva.
- Přímý ohřev vody není možný.
- Pro případ náhlého snížení tepelného výkonu musí mít akumulační nádrž.
Je to zatím jediný kotel na trhu, který v automatickém režimu umožňuje spalování kusového dřeva – dlouhé štěpky. Kotle jsou vyráběny a dodávány na přání zákazníka o výkonech 20–1000 kW a svými vlastnostmi dokazují, že patří mezi nejlepší z dosud vyráběných kotlů na spalování dřeva.
Palivo k těmto kotlům, tzv. dlouhou štěpku o délce 5 – 8 cm a průměru 9 cm, lze levně získat z těchto zdrojů:
- odpad po těžbě dřeva – větve, vršky stromů,
- výchovné prořezávky v lese,
- odpad na pilách – tzv. krajinky,
- nálety dřevin na neobdělávané půdě, u energovodů, silničních a železničních náspů,
- prořezávky dřevin, větve při údržbě stromořadí,
- energetické dřeviny na neobdělané půdě – topol, vrba.
Dlouhá štěpka má přibližně stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí. Dobře se skladuje, dopravuje a samovolně do tří týdnů vysychá. Nedochází u ní k zaplísnění, jako u klasické štěpky. O jejím spálení zůstanou 2 % popele, který je dále využitelný jako vynikající hnojivo. Každoročně vzniká jen na našem území více než 12 mil. tun dřevního odpadu, zpracovatelného na dlouhou štěpku. Jeho cena je minimální a neměla by se v budoucnu zvyšovat. Palivo z obnovitelných zdrojů nebude podléhat ekologické dani, kterou, jako členský stát EU, budeme nuceni v krátké době platit ze všech fosilních paliv! Dlouhá štěpka se jeví z hlediska vlastností jako levný a výhodný druh paliva jak pro domácnosti, tak pro větší objekty.
Firma ATOMA - ROJEK dodává kromě zmíněných kotlů nové generace i potřebné technologie na zpracování palivového dřeva. Jde o drtič dřevní hmoty DH 10, vyráběný ve třech verzích:
- mobilní drtič s benzinovým motorem Honda o výkonu 4 kW se spotřebou benzínu 0,7 l,
- stacionární drtič DH 10 s elektromotorem o výkonu 3,5 kW,
- drtič DH 10 napojený na vývodový hřídel traktoru s možností připojení vleku za traktor a výkonem více než 5 t dlouhé štěpky za hodinu.
Firma ATOMA - ROJEK také přichází na trh s novou technologií zpracování kusového dřeva. Jedná se o patentově chráněnou technologii, kdy je v horizontální poloze, pomocí „ŠTÍPAČE DH 20“, zpracován celý kmen stromu do průměru 30 cm na palivo. V jedné operaci je oddělena nastavená délka kmene a zároveň je kmen rozštípnut na 2 – 4 kusy. Tento drtič a štípač DH 20 je schopen zpracovat tvrdé i měkké dřevo. Výhodou takto zpracovaného dřeva je, že během cca tří měsíců samovolně vyschne a nemusí se čekat rok a více. Informace o technologiích dodávaných firmou ATOMA - ROJEK můžete získat na adrese uvedené v záhlaví článku.