Teplo, teploučko, teplíčko

Zima je tu, úmorným vedrům trvajícím bezmála pět měsíců je prý konec. Nu a nám nezbývá nic jiného, než zkontrolovat komíny, zkontrolovat kotle, udělat nezbytné úkony pro uvedení topení do stavu START. To my všichni, kteří máme vytápění vyřešené. Co však ještě ti, kteří i finišují a vytápění řeší? Možná jim mé povídání trošku pomůže.

Čím začít?

Na začátku si musíme si uvědomit, zda chceme pouze teplo, nebo chceme také ohníček. Nechci mluvit o tepelných čerpadlech, pasivních domech, solárních a fotovoltaických panelech, elektrických topných rohožích, o využívání geotermální energie a jiných alternativních zdrojích tepla. Ráda bych pohovořila o kamnech s ohýnkem, ať už viditelným, nebo skrytým.

Když tak přemýšlím, nesetkala jsem se v životě s mnoha lidmi, kteří by neměli rádi pohled do ohně. Samozřejmě mám namysli ten ohýnek ochočený, sloužící k potěšení, ne ten, který ničí. Naše babička říkala, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Plně s ní souhlasím. Snad je v nás ten pohled do plamenů geneticky zakódován z doby, kdy nás oheň chránil před divokými šelmami, dával nám teplo a vlastně celé společenství spojoval. Dodnes se rádi sesedneme u krbu a musíme si přiznat, že žádný program v televizi nenahradí pohled do jeho plamenů.

Jaké tedy topidlo?

I na tuhle otázku existuje velikánské množství odpovědí. Základem je otázka, zda topidla lokální, nebo centrální s rozvodem po domě. Zužuji výběr na lokální topidla, protože ta umožňují pohled do ohně. Tedy nepředpokládám, že by někdo chodil pozorovat plameny do kotelny. I když si pamatuji, že kotelna bytového domu byla velice oblíbenou „zašívárnou” pro mužskou část nájemníků. Všichni se důležitě vymlouvali, že musí jít topit.

Jsme rozhodnuti

Co je dobré si uvědomit při pořizování kamen, krbu a vlastně i krbových kamen? Všechna tato topidla, ať na hlavní nebo sezonní vytápění, potřebují kromě správného paliva také k hoření nezbytný oxidační prostředek. Tím je samozřejmě vzduch. Pokud je v domě vzduchu dostatek, ani si neuvědomujeme jeho přítomnost. Ale! Rozhodneme se pro rekonstrukci domu. Vyměníme stará okna, kterými táhlo. Vyměníme dveře, které už nedoléhaly a taky jimi táhlo. Díky zateplené fasádě se odstraní různé větrací otvory, třeba do spíže. Vyměníme starou kuchyň za novou s digestoří, která nám vzduch z domu ještě odsává.

A je tu problém. Nějak nám ty „krbovky” nehoří. Je-li totiž dům dobře, či dokonce dokonale utěsněný, teplý vzduch nemůže komínem proudit, ale jen stoupat. Proudění totiž vyžaduje, tak jako u elektrického proudu nebo vodovodního potrubí, aby chladný vzduch zvenku proudil do místnosti a teplý pokračoval komínem zase ven. Když teplovzdušný obvod přeruší vzduchotěsná okna a dveře, vnikají spaliny i do místnosti.

Jiná situace s podobným výsledkem nastane, když např. ostré slunce rozpálí venkovní těleso komína nad střechou, zejména je-li realizováno tenkou trubkou kouřovodu, kterou slunce ohřeje skoro ihned. Kouř pak komínem také nestoupá.

Začít se musí u komínu

Určitě znáte obrázky ohromných krbů ve starých sídlech. Tyto krby měly také ohromné průlezné komíny. Tam bylo prostoru pro odvod spalin dostatek, ale hlavně stará sídla, byť šlechtická, neměla hermeticky těsná okna ani venkovní či interiérové dveře. Pro dnešní utěsněné pasivní, nízkoenergetické, nulové a čert ví jaké ještě domy je pak jediné řešení, totiž přivádět komínovým tělesem i vzduch. A právě k tomu jsou dnešní komínová tělesa přizpůsobená.

Příkladem je třeba komínový systém HELUZ IZOSTAT DUO, který svou konstrukcí umožňuje nejen bezpečný odvod spalin do volného ovzduší, ale i přisávání vzduchu ke spotřebiči jedním komínovým průduchem.

Jiným, ale technicky podobných řešením je komín Schiedel Kingfire se zabudovanou krbovou vložkou, který lze také provozovat zcela nezávisle na přístupu okolního vzduchu.

Kamna na další paliva

Kromě krbů na pevná paliva můžete volit krby plynové, kde keramické napodobeniny polen suplují polena dřevěná. Jsou i krby, které nepotřebují komín, topným mediem je etanol. Tyto krby mohou být zavěšené třeba na zdi jako obraz. Vesměs ale vyžadují intenzivní odvod etanolových spalin, což je vodní pára a oxid uhličitý CO2. Bez něho budete zakrátko jako v parní a nedýchatelné sauně. Jinou možností jsou krby elektrické, které rovněž komín nepotřebují. Já mám ale nejraději, když kromě plápolání ohýnku slyším i typické praskání hořícího dřeva. To je potom prožitek tři v jednom.

Kamna a kamínka

Z čeho tedy vybírat. Zkusme nejdříve keramiku. Kachlová kamna jsou nádherným zdrojem tepla. Ať už jsou v historickém nebo v současném provedení. Na trhu jich je nepřeberné množství a kamnářské řemeslo je stále oceňované a živé. Kamnáři si ruku v ruce s výrobci kachlů hlídají kvalitu své práce, kamnářským cechem. No, taková kachlová kamna nejsou levnou záležitostí, ta by měl stavět opravdu profesionál. A když je potom roztopíte a přitisknete se k nim, tak se venku mohou čerti ženit a vám nic nechybí. Snad jen pořádný hrnek horkého čaje, nebo pohár svařeného vína. Ta kamna nehřejí jen dobrým dřevem, ale spoustou vynaložené rukodělné práce.

Něco málo o výrobě kachlů

Kachle se většinou vyrábějí podle starých návodů, ručně. Buď se formují, nebo lijí. Speciálně namíchaná keramická hmota se formuje do sádrových forem. Hmota se musí do formy dobře natlačit, nesmí v ní zůstat žádné vzduchové bubliny. Ve formě kachel lehce zatuhne, pak se z formy opatrně vyjme. Druhou možností je výroba kachlů litím do sádrových forem. Touto technologií se vyrábějí jednoduché tvary kachlů.

Dříve se po zavadnutí kachle na její povrch ještě nanášela engoba. Kachle se vyráběly z poměrně hrubozrnné hmoty, to bránilo příliš velkému smrštění při sušení. Ale kachle musí být hladké. Proto se na povrch kachle nanášela ještě engoba. To byla jemně mletá hlína, která po nanesení na zavadlý povrch udělala kachel sametově hladkým.

Kachle se, díky složitému tvaru a nestejnoměrné tloušťce střepu, musí sušit velice pomalu. Sušení může trvat i několik dnů . Pak přijde první pálení, po něm se kachel většinou kalibruje, to je upravení rozměru kachle obroušením. Glazuje se stříkáním. Barev a druhů glazur je veliké množství, od transparentních, kterými prosvítají hrany, nebo krycí. V současnosti se nabízí i řada efektních glazur, které na jednoduchých kachlích vytvoří zajímavé obrazce. Kachle se také mohou zdobit malováním do syrové glazury. Pak už následuje ostrý výpal, který dodá kachlům finální podobu.

A jsme u ceny kachlových kamen. Zkuste si spočítat, kolikrát takový kachel projde rukama, než dosáhne své finální podoby. A kolikrát projde ještě rukama kamnáři, který kamna staví. Proto kachlová kamna „hřejí” i když se v nich netopí, hřejí lidskou prací a energií, která do nich byla vložena.

Z keramických kachlů můžete mít postavená kamna, kachlové krby, u kterých si užijete kromě tepla i ten pohled do ohně. A ti nejnáročnější, kteří mají hodně místa a peněz, můžou mít i kachlový sporák, včetně pěkně vyhřátého spaní na peci, které známe z pohádek.

Kromě kachlových topidel je v obchodech s topidly i obrovský výběr kamen a kamínek z kvalitní litiny či plechu. V této kategorii je velké množství výrobků i výrobců z Česka, ale také ze zahraničí. Podoba kamen i užitkovost se dá počítat na desítky. Můžete mít kamna s viditelným plamenem, nebo se skrytým plamenem. Kamna s výměníkem a rozvodem tepla, která vytopí celý byt. Ale i kuchyňské sporáky a parádní kamna, která budou zajímavým solitérem v interiéru. Je pouze na investorovi pro jakou variantu se rozhodne.

V dalším vydání vás seznámím s některými českými i zahraničními výrobci komínů, kachlů, kamnářů i kamen.

Fotogalerie

Autor: Jana Hlináková
Foto: Archiv ABX, Heluz, Shutterstock.