Těsnicí materiály pro dotěsňování otvorových výplní
V loňském roce se objevila na českém trhu stavebních tmelů, lepidel a montážních pěn nová řada výrobků pod obchodním názvem MASTERsil®. Tento sortiment je určen pro velký okruh zákazníků. Každý spotřebitel najde takový výrobek, který se hodí právě pro jeho konkrétní potřebu - silikonové tmely pro zasklívání, pro použití v koupelnách a kuchyních, pro lepení akvárií, různá těsnění apod., ale také tmely akrylátové, bitumenové, butylové, kaučukové, epoxidové, montážní pěny aj.
Obaly těchto výrobků jsou navrženy tak, aby byly pro uživatele snadno srozumitelné a umožnily mu rychle a snadno se orientovat v široké paletě jednotlivých typů. Spotřebitel najde základní informace o každém tmelu nebo pěně již jedním pohledem na přední stranu obalu - název, materiálové složení, pro jaké aplikace je výrobek určen a jeho nejdůležitější vlastnost. Současně také je na každé kartuši i dóze srozumitelný obrázek, znázorňující pro jakou aplikaci je tmel vhodný. Jednotlivé typy tmelů jsou od sebe ještě rozlišeny barevnými detaily.
Přesto je někdy pro spotřebitele těžké rozhodnout se, který z nabízených těsnicích materiálů je pro něj ten nejvhodněší. Zde uvádíme několik rad, kterými je dobré se při výběru řídit. Zamyslíme–li se podrobněji, co všechno obnáší vyplňování stavebních otvorů, zjistíme, že potřebujeme několik různých těsnicích materiálů v několika postupných krocích.
Základním materiálem používaným pro upevňování a dotěsňování dveřních a okenních rámů je polyuretanová montážní pěna. Ta se na trhu objevuje již více než 10 let, přesto se někdy setkáváme s jejím neodborným použitím, či mylnými představami, jaké by měly být správné vlastnosti této pěny. K největším omylům v tomto směru patří představa, že čím více pěna nabyde, tím je kvalitnější. Zdaleka tomu tak není, takováto pěna má ve hmotě po vytvrzení pouze více vzduchových »bublin«, ale schází jí potřebná pevnost. Proto se hodí pouze tam, kde potřebujeme vyplnit dutý prostor o větším objemu, bez vyšších nároků na vlastnosti výplně. Pro tento účel je k dispozici MASTERFOAM Výplňová pěna.
K dalším obecně rozšířeným neznalostem o správném používání polyuretanové pěny je nevědomost, jak správně pěnu v dóze před samotnou aplikací promíchat. Je třeba protřepávat dózu ve vodorovné, nikoli svislé poloze, nejméně po dobu 1 - 3 minut, aby došlo ke správnému promísení hnacích plynů se samotnou polyuretanovou hmotou. Jiným důležitým momentem, který je třeba důsledně dodržovat, je vlhčení podkladu před samotnou aplikací pěny. Ta totiž ke svému »vypěnění« potřebuje vlhkost z okolního prostředí a z podkladu (to ale neznamená, že lze pěnu stříkat do vody). Toto platí dvojnásob obzvlášť, pracujeme-li v letním horkém a suchém období.
Pod značkou MASTERsil® najde zákazník několik typů polyuretanových pěn pro různé použití. Například, potřebuje-li osadit okenní nebo dveřní rám do připraveného stavebního otvoru, je dobré pro rychlou fixaci použít Rychletuhnoucí montážní pěnu. Tuto pěnu používáme pouze pro uchycení na několika místech kolem rámu. Pěna rychle ztuhne, proto není třeba již ničím rám fixovat, v práci je možné pokračovat již po cca 10 - 15 minutách. Pro dotěsnění zbytku rámu můžeme použít buď Montážní pěnu standart nebo Montážní pěnu nízkoexpanzní. Ta je vhodná pro výplně dutin s nižšími nároky na expanzi (expanduje s menší silou, proto nehrozí nebezpečí zdeformování rámu apod.).
Potřebujeme-li pracovat s Montážní pěnou v zimním období, kdy teplota vzduchu klesá pod +5 0C, je vhodné používat Montážní pěnu zimní. S touto pěnou je možné pracovat až do –13 0C okolního vzduchu. Je však vhodné si před samotným použitím dózu s pěnou nahřát při pokojové teplotě nebo v teplé vodě.
Po nabytí a vytvrzení pěny ve spáře je třeba ji ještě dále upravit. Především odříznout přebytečnou pěnu. To je velmi snadné s pomocí ostrého nože. Po odříznutí a zarovnání do potřebné roviny musíme pěnu ještě překrýt jiným těsnicím materiálem, protože polyuretanová pěna není odolná proti UV záření. V interiérech je možné pro tento účel použít Akrylátový tmel – pružný a přetíratelný. V exteriéru můžeme použít buď Venkovní akrylátový tmel – odolný proti mrazu, nebo Neutrální silikon. Ten je odolný vůči mrazu, vůči UV záření, ovšem je třeba počítat s tím, že jej nelze přetírat nátěrovými barvami, proto musíme být opatrní při výběru jeho barvy.
Zn. MASTERsil® nabízí tento tmel v šesti základních barevných odstínech – čirém, průsvitném, bílém, šedém, hnědém, černém. <
Rovněž můžeme použít Polyuretanový tmel. Jejich výhodou proti silikonům je lepší přilnavost na porézní stavební materiály. Pro tyto aplikace je vhodné použít středně tvrdý polyuretanový tmel. Tyto tmely jsou méně odolné vůči UV záření, než tmely silikonové, jsou ale přetíratelné, proto se zde přetření vhodnou barvou doporučuje.
Mluvíme-li o otvorových výplních je dobré si uvědomit, že ještě předtím, než můžeme osadit hotové okno, bylo při jeho výrobě také použito těsnění. I zde je v posledních letech tradiční sklenářský kyt stále častěji nahrazován jinými, modernějšími materiály. Velmi často jsou používány, díky výborným vlastnostem, silikony. Jsou to materiály velmi pružné, mrazuvzdorné, odolné vůči UV záření, mají výbornou přilnavost na hladké povrchy, ke kterým patří právě sklo.
I zde je na místě zajímat se jak kvalitním silikonem je okno zasklené. Zde doporučujeme používat 100% silikon, protože vykazuje minimální smrštění i po dlouhé době. U materiálů, které jsou nastaveny jinými plnidly – např. rozpouštědly nebo parafínem – dojde po uplynutí určitého času k odpaření těchto látek. Tím se zmenší objem hmoty tmelu, dojde ke smrštění a důsledkem toho velmi často bývá odtržení od podkladu a je třeba zasklení opravovat.
O složení silikonového tmelu se můžeme přesvědčit velmi jednoduchou zkouškou. Vezmeme kousek zvulkanizovaného tmelu a vložíme jej do nádoby s vodou.
100% silikon po krátké době samovolně klesne ke dnu, protože jeho měrná hmotnost je větší než měrná hmotnost vody. U MASTERsil® Univerzálního silikonu v čiré barvě je to 1,03 g/ml, u ostatních barev ještě vyšší. Tmely nastavené rozpouštědly nebo parafínem zůstanou plavat na hladině, protože je tyto látky »nadnášejí«.
I mezi těmito 100% silikony jsou však ještě velké rozdíly, dané recepturami. Tyto receptury jsou vyvíjeny především podle toho, pro jaký účel je daný silikon určen. Existují velmi kvalitní a speciální silikony pro strukturální zasklívání, ovšem ty jsou určeny pro vysoce profesionální práce a běžný uživatel se s nimi vůbec nesetká. Dále existují silikony pro výrobu a zasklívání izolačních dvojskel, ty se používají také především profesionálně. Jsou v prodeji v aluminiových fóliích a vytlačují se pomocí výtlačné vzduchové pistole. MASTERsil® nabízí takovýto typ silikonu pod názvem Duoglass.
Běžně dostupné silikony se prodávají buď v PE kartuších nebo aluminiových fóliích. Jsou určeny širokému okruhu zákazníků, počínaje stavebními firmami, menšími řemeslníky až po zručné domácí kutily. MASTERsil® nabízí sedm typů těchto 100% silikonů. Nejvíce žádané jsou Univerzální silikon a Neutrální silikon. Univerzální silikon je acetátový typ, je rozpoznatelný podle charakteristického zápachu po octu. Používá se nejčastěji pro zasklívání – dřevěných oken a dveří, skleníků, zimních zahrad apod. Neutrální silikon je bez zápachu – výborně přilne i k porézním povrchům, proto je vhodný pro spárování na zdivu, betonu aj., např. pro dotěsnění rámu okna a zdiva, jak již jsme se zmiňovali dříve. Od obou těchto typů existují varianty s protiplísňovými přísadami – Sanitární silikon a Neutrální sanitární silikon. Oba tyto typy jsou určeny do prostor se zvýšenou vlhkostí, jakými jsou koupelny a kuchyně. Sanitární silikon na spáry mezi sanitární keramikou a klasickými obkladačkami, Neutrální sanitární silikon především pro výrobu a instalaci akrylátových van, sprchových koutů a zástěn.
Zde bychom chtěli připomenout, že i o sanitárních silikonech se vyskytuje mezi českými uživateli řada mylných představ. Jednou z nejzákladnějších je ta, že kvalitní sanitární silikon odolává plísni »věčně«. To není možné, protože i tyto protiplísňové (fungicidní) látky ze zvulkanizovaného tmelu postupně těkají.
Za kvalitní sanitární silikon můžeme považovat takový, ve kterém se neobjeví černé skvrny nejméně po dobu 5 let od aplikace. Tam, kde se objeví již po roce nebo ještě dříve se jedná o velmi nekvalitní výrobek. V takovém případě je třeba veškerý tmel ze spáry odstranit a nahradit jej novým, kvalitnějším.
Sanitární tmely MASTERsil® v tomto směru vyhovují bez výhrad, používají je při výrobě i renomovaní výrobci sprchových koutů a van.
K dalším velmi kvalitním silikonům v nabídce MASTERsil® patří Akvarijní silikonové lepidlo určené nejen, jak název napovídá, k lepení a výrobě akvárií.
Tento silikon byl testován na přítomnost škodlivých látek při styku s pitnou vodou a byl shledán naprosto nezávadným. Díky tomuto atestu může být používán i pro výrobu chladících pultů a podobných zařízení, přicházejících do styku s potravinami.
Aby byl výčet silikonů v nabídce MASTERsil® úplný, chtěli bychom se zmínit ještě o dvou typech. Je to jednak Motorový silikon, který odolává teplotám až kolem 300 0C. Proto se používá jako »těsnění na míru« při dotěsňování motorů, převodovek, čerpadel aj.
Posledním ve výčtu 100% silikonů v nabídce zn. MASTERsil® je Střešní silikon. Tento typ neutrálního silikonu je určen pro dotěsňování spojů mezi střešní krytinou a oplechováním, popř. spojů mezi oplechováním samotným (okapy, oplechování komína, apod.), je vhodný pro barevné kovy.
Výčtem polyuretanových montážních pěn a 100% silikonů jsme ovšem pokryli pouze část sortimentu zn. MASTERsil®. Celý sortiment obsahuje řadu jiných, pro uživatele velmi zajímavých materiálů.