Testování prvního cihelného pasivníhodomu HELUZ

Dvoupodlažní rodinný dům, jehož obvodové zdivo je vyzděno z broušených cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací, byl postaven na výstavišti v Českých Budějovicích jako výzkumný a monitorovací objekt z pohledu tepelně technické funkce stavby.

Po dokončení stavby zde budou probíhat měření a zkoumání chování vnitřního prostředí a sledování spotřeby energie v objektu. Dům by měl být zkolaudovaný na jaře roku 2013, přičemž v areálu výstaviště zůstane minimálně po dobu následujících šesti let. Za poslední měsíce výstavba prvního cihlového pasivního domu velmi pokročila. Chytrý dům budoucnosti navíc prošel i několika testy a zjistilo se, že bude velmi úsporný a investice do něj se z dlouhodobého hlediska skutečně vyplatí. (další informace také v článku HELUZ dům pro budoucnost, www.stavebnictvi3000.cz/c4227)

Test vzduchotěsnosti (Bloower Door Test)

Během podzimu nechala firma HELUZ vybetonovat schody, finálně rozvést instalace elektřiny, vody, kanalizace i vzduchotechniky a také nahodit vnitřní omítku. Klíčovým okamžikem pro stavbu ovšem bylo, když dům obstál v první zkoušce, před níž byl postaven. Bylo jí průběžné měření vzduchotěsnosti, které je nadstandardní kontrolou kvality provedení stavby.

Test vzduchotěsnosti je podmínkou pro kontrolu kvality provedení stavby. Pro pasivní dům je hodnota n50, stanovena dle ČSN EN 13829, má být n50 ≤ 0,6 h-1. V průběhu výstavby experimentálního domu, po jejím dokončení i v průběhu užívání stavby, se bude sledovat, jestli a jakým způsobem dochází ke změnám hodnoty neprůvzdušnosti.

První měření, které provedl Ing. Jiří Novák, Ph.D. z ČVUT v Praze, proběhlo na začátku října 2012 ve fázi hrubé stavby, kdy byly zhotoveny vnitřní omítky a osazena okna, nebyla zhotovena konstrukce čisté podlahy. Při prvním měření proběhly celkem čtyři testy, zjišťovala se místa netěsností v obálce domu a činila se opatření proti únikům vzduchu. Některé šlo zcela eliminovat, jiné bohužel pouze zmírnit. Naměřené hodnoty ovšem podle odborníka vypadaly velmi slibně. Ve fázi rozestavěnosti bylo dosaženo hodnot n50 ≈ 0,63 h-1.

Další měření

Koncem listopadu, v další fázi výstavby, provedl Ing. Novák nový test vzduchotěsnosti, při kterém bylo dosaženo hodnoty n50 ≈ 0,40 h-1.

Nejvýznamnější měření vzduchotěsnosti budou sice až po dokončení stavby a v průběhu jejího užívání, ale prozatím se českobudějovický dům budoucnosti může pyšnit tím, že je na cihlovou stavbu velmi vzduchotěsný.

Hrubá stavba se postupně začíná proměňovat do skutečného domu. Přesvědčit se o tom můžete i vy sami. Zájemci o prohlídku stavby domu budoucnosti přímo v areálu výstaviště se totiž zdarma mohou objednat na stránkách www.heluz.cz/heluz-dum-pro-budoucnost.

Autor:
Foto: Archiv firmy