Textilní rozvody vzduchu – účinnévětrání bez průvanu
Větrání textilními rozvody se uplatňuje zejména ve větších prostorech, jako jsou sklady, výrobny, kanceláře, obchody, restaurace, zemědělské provozy, sportovní haly ap. Je velmi tiché, účinné a bez průvanu. Distribuci větracího vzduchu lze řešit s velkou mírou volnosti, adresně i plošně. Textilní rozvody lze pojmout i jako výrazný, barevný architektonický prvek. Navíc je lze dokonale vyčistit vypráním.
Všechny uvedené přednosti se podepisují na tom, že tento typ větrání nachází stále větší oblibu jak u nás, tak zejména za našimi hranicemi. Pro srovnání: společnost Příhoda s.r.o. prodává textilní vzduchotechniku v 30 zemích Evropy, 15 zemích Asie, 8 zemích Jižní a severní Ameriky a 4 zemí Afriky. Mezi největšími odběratele patří Německo, Itálie, Česko, Francie a Belgie.
Význam větrání stále roste
V současné době, kdy vzduchotechnika často úplně přebírá po oknech funkci větrání, to platí dvojnásob. Ze stavebního pohledu řeší vzduchotechnika zejména odvod vlhkosti, která se do vzduchu dostane dýcháním a technologickými procesy. V poslední době se do popředí zájmu i široké, neodborné veřejnosti dostává mnohem důležitější hledisko, totiž zdravotní, které má ze zákona přednost před stavebními požadavky (kdy větrání někdy jde proti úsporám energie za vytápění). Větrání musí zajistit čerstvý vzduch k dýchání tak, aby byla dodržena bezpečná koncentrace oxidu uhličitého (CO2) ve vzduchu. V České republice zatím neexistuje norma, která by maximální povolenou úroveň CO2 stanovila. Z odborného zdravotního pohledu by ale neměla překročit 1200 až 1500 ppmv (objemových miliontin).
Při rozhodování o tom, zvolíme-li klasickou trvalou plechovou technologii nebo elegantní textil, bývá jazýčkem na vahách možnost, že textil lze jednoduše demontovat a vyprat do sterilní čistoty. Důvodem je, že umělé větrání bývá spojováno s množením řas, mikrobů a alergenů, mj. i uvnitř rozvodů. Tento požadavek pochází historicky z požadavků na rozvody vzduchu pro potravinářský průmysl. Postupem času se však rozšířil i do dalších odvětví a nyní je tato velká výhoda snadné a hlavně rychlé čistitelnosti praním jedním z hlavních důvodů rozhodnutí pro tento typ výrobku.
Myšlenka i provádění textilních vzduchotechnických vyústek je stará již několik desítek let a pionýrské realizace jsou známé i u nás v republice. Přesto společnost Příhoda, s.r.o., která je u nás největším výrobcem textilních vzduchotechnických rozvodů, se od samého začátku svého působení na trhu snažila vyvinout vlastní tkaninu pro různé aplikace. Vzniklo několik druhů tkaniny, které jsou vhodné do různých prostředí i po stránce požární bezpečnosti. Mezi základní úpravy tkaniny patří antibakteriální účinek. Speciální úprava zaručuje ničení bakterií, které se v tkanině usadí. Tento účinek nemizí ani při mnohonásobném praní. Po deseti cyklech praní stále splňuje požadavek normy, což vzhledem k nízké četnosti praní znamená prakticky trvalý účinek. Další funkcí je antistatické provedení, kde zatkané uhlíkové vlákno umožňuje odvádění elektrického náboje z povrchu tkaniny. Tyto funkce jsou testovány ve zkušebnách a je možno je doložit certifikátem. Tkaniny používané při výrobě textilních rozvodů vzduchu nejsou nijak náročné na údržbu, protože jsou vyrobeny z nekonečných vláken a jsou tedy velmi hladké a tím neumožňují usazování nečistot z procházejícího vzduchu. Ten je distribuován otvory a textilní vyústky zůstávají zevnitř téměř čisté (v běžném prostředí). Nevyžadují tak prakticky jinou údržbu než oprašování zvenku. Praní přichází na řadu obvykle pouze z důvodů hygienických nebo estetických.
Požární bezpečnost
Není divu, že právě požární bezpečnosti byla věnována velká pozornost. Musíme si uvědomit, že vzduchotechnické vyústky vedou většinou nad hlavami osob a vyústkami je rozváděn vzduch, který podporuje hoření. Proto bylo vyvinuto několik druhů textilií, které prošly zkušebnou PAVUS a získaly označení tříd, podle druhu použitého materiálu. Textilie ze skelného vlákna je nehořlavá a splňuje třídu A. Pro potřebu zvýšené požární odolnosti je možno využít tkaninu ve třídě B, která plně dostačuje požadavkům norem EN. V ostatních případech se dají použít ostatní tkaniny, které plně vyhoví i požárním požadavkům na rozvody vzduchu. Společnost Příhoda vlastní užitné a průmyslové vzory na velké množství komponent, principů a výrobků použitých při výrobě textilní vzduchotechniky.
Technické řešení textilní vzduchotechniky
Čerstvý vzduch v textilních rozvodech je do požadovaného prostoru distribuován různými způsoby a různými způsoby je také odváděn vyčerpaný či upotřebený vzduch. Základem správné funkce větrání je samozřejmě kvalitní návrh a provedení textilní vzduchotechniky. Textilní výrobky jsou vždy precizně navrhovány na míru k danému projektu a také proto jsou vynikajícím nástrojem k ideální distribuci vzduchu .
1) Přívod vzduchu
Děje se tak většinou pomocí potrubí z neprodyšné tkaniny (obr. 2). Alternativně se čerstvý vzduch přivede na místo určení izolovaným potrubím. Výrobce, společnost Příhoda s.r.o. umí vyrobit odbočky, přechody a jiné tvarovky pro jakoukoliv situaci.
2) Výstup vzduchu z vyústek
Čerstvý vzduch V přivedený do vyústky některým koncem nebo vstupním nástavcem z ní může vystupovat následujícími způsoby (obr. 3):
- A – prodyšnou tkaninou,
- B – mikroperforací – otvory v tkanině o průměru 0,2–0,4 mm,
- C – perforací – otvory o průměrech nad 4 mm,
- D – nástavcem - vzduch je odveden do jiné potrubní větve,
- E – tryskou.
Vždy platí V = A + B + C + D + E (některé z hodnot A, B, C, D, E mohou být nulové)
3) Vstup vzduchu do odsávacího potrubí
Pro vstup vzduchu do odsávacího potrubí se používá výhradně perforace (obr. 4). I tato potrubí dodává společnost Příhoda s.r.o. jako textilní.
Konkrétní řešení a výrobky
Výrobky společnosti Příhoda s.r.o. jsou obvykle zároveň potrubím i distribučním či sběrným prvkem. Rozlišujeme přetlakové rozvody (tkaninové vyústky a potrubí) a podtlakové (odsávací) potrubí pro odvádění vzduchu z místnosti. Naprostá většina dodaných projektů je realizována jako přívodní a distribuční textilní potrubí.