TONDACH připravuje nový formát lícových cihel
Společnost TONDACH ČR, objemem výroby největší český producent pálené střešní krytiny, je zároveň i druhým největším tuzemským výrobcem pálených zdicích materiálů. Pro letošek v tomto sortimentu navíc připravuje další rozšíření nabídky.
Ke stávajícím, tzv. »českým« formátům lícovek 250×120×65 mm a 290×140×65 mm v současné době byl přiřazen i formát tzv. »německý« 240×115×71. TONDACH ČR se tím vrací k výrobku, který již dříve produkoval a který je podle průzkumů a ohlasů na českém trhu žádán i nyní. Všechny uvedené lícovky budou vyráběny jak s povrchy klasicky hladkými, tak i nově s reliéfním dezénem. Ke všem formátům lícovek, v tradičně režném provedení, jsou vyráběny i doplňkové cihly se zaobleným a zkoseným rohem. Podle vyjádření vedoucí technického úseku společnosti Tondach Evy Hellerové budou ceny nových lícovek, u nichž v současné době probíhá certifikační řízení, v úrovni ostatních výrobků koncernu. Od prosince roku 2000 je pro výrobu pálené střešní krytiny a pálených zdicích prvků zaveden a udržován systém jakosti odpovídající ČSN EN ISO 9001.
Strategie rozšiřování nabídky lícových cihel reaguje mimo jiné na současný trend ve stavebnictví, kladoucí důraz na snižování energetické náročnosti budov. Souvisí proto i s novým energetickým zákonem, který je právě uváděn v platnost. Lícovky se používají jak na zdění jednoplášťových stěn s režnou úpravou (bez omítek), tak především na zdění dvouplášťových obvodových stěn (větraných i nevětraných) v kombinaci s termoizolačními bloky.
Pálená střešní krytina
V současnosti vyrábí společnost TONDACH ČR celkem 11 základních modelů pálené střešní krytiny ve všech provedeních – režná, engoba nebo glazura, přičemž další modely je možno v rámci koncernu dovézt i ze sesterských závodů v zahraničí. Novinkou je postupný přechod koncernu na systém jednotných doplňků pro všechny modely. Jde zároveň o systém, který klade důraz na trvanlivost; předpokladem mimo jiné je, že stávající plastové doplňky postupně nově nahradí prvky kovové.
Příkladem kvality a prestiže krytiny TONDACH je její časté použití na památkově chráněných historických stavbách, jako byly v poslední době například některé objekty na Pražském Hradě, klášter v Hubenově (okres Plzeň), kostel Nejsvětější trojice v Chrasti u Chrudimi, zámek v Ledči nad Sázavou, městské domy na terezínském náměstí nebo hrad Hněvín v Mostě, prelatura v Českém Krumlově či pražský Valdštejnský palác.
Mistrovské listy pro pokrývače, »pálená dovolená« pro architekty…
Každý výrobce stavebního materiálu si uvědomuje, jak důležitá je pro jeho výrobky i kvalitně odvedená práce při samotné realizaci. Velký význam přikládá spolupráci se spolehlivými realizačními firmami i Tondach, proto každoročně na veletrzích »Střechy 2001« v Praze a Střechy, pláště, izolace v Ostravě předává vybraným pokrývačům tzv. Mistrovské listy. Jsou udělovány nikoliv za kvantitu provedených střech, ale za kvalitně a precizně provedené řemeslo s pálenou taškou Tondach, za perfektně aplikovaný systém Tondach na konkrétních střechách.
Obdobná soutěž je pořádána i pro architekty a projektanty, přičemž výherci získávají, jak už název »Pravá pálená dovolená« napovídá, zájezd dle vlastního výběru v hodnotě 40 a dvakrát 20 tisíc korun. Komise, složená ze střechařských odborníků, posuzuje u nominovaných projektů především jejich kvalitu, architektonické ztvárnění, vhodnost zvoleného modelu tašky a v neposlední řadě i realizovatelnost střechy.
Již VI. ročník sympozia Jirčanské léto byl zahájen dne 20. 6. 2001 za přítomnosti obchodního ředitele firmy TONDACH Česká republika Vladimíra Dvořáka a Tomáše Urbana zastupujícího spolupořádající občanské sdružení ECCE TERRA. Firma TONDACH Česká republika svým sponzorstvím každým rokem podporuje tradiční akci, při níž se setkávají čeští i zahraniční keramici, výtvarníci a sochaři v Jirčanské cihelně. Zde je jim zdarma poskytnuta cihlářská hlína, prostor k tvorbě, pec pro výpal, sušárna a případně barevné engoby či nízkotavné glazury. Závěrem celé akce je tradiční vernisáž a dražba vybraných děl, jejíž výtěžek jde na podporu Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla pro děti s poškozeným zrakem.
Letošního ročníku se zúčastnily tři desítky sochařů z České republiky i zahraničí. Vernisáž děl a jejich aukce proběhne letos v září pravděpodobně v prostorách Vrtbovské zahrady v Praze.