TOP 30 Ostrava - krajská metropole se mění
Moravskoslezská krajská metropole Ostrava v myslích některých obyvatel, zejména z Čech, přetrvává co by černá, nevlídná, zapadaná sazemi, s totálně zkaženým ovzduším. Tomu už tak dávno není. Zvláště v letech nedávno minulých a hlavně nyní se mění doslova před očima. Dalším počinem, který ji ještě více kvalitativně posunuje, je TOP 30 projektů.
Některé objekty se už staví, další jsou těsně před zahájením, jiné zatím na papíře. O některých jsme již psali, např. nový koncertní sál s unikátní akustikou, dále o Žofince, Bytovém domu na rohu ulic Biskupská - Kostelní nebo o rekonstrukci nádraží Ostrava-Vítkovice včetně doprovodných fotografií. Abychom úplnému přehledu i vaší zvědavosti učinili zadost, zveřejňujeme ucelený přehled všech staveb, u některých připojujeme stručný popis:
1, Koncertní sál, 2. vědecká knihovna Černá kostka, 3. Parkovací dům u hejtmanství, 4. Rezidence Stodolní ulice (spíše čtvrť), která opět získá přívlastek "která nikdy nespí", 5. Žofinka, nová čtvrť vyplní prostor mezi novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovic, 6. Polyfunkční dům Václav vedle nejstaršího objektu v Ostravě kostela sv. Václava, 7. Výškový dům na ul. Ostrčilova, rekonstrukce dle projektu Prof. arch. Evy Jiřičné, 8. Bytový dům Biskupská-Kostelní, 9. Rezidence Biskupská, 10. Nové Bazaly, nový fotbalový stadion Baníku ve Slezské Ostravě, 11. Centrum ledových sportů a oprava Ostravar Arény, 12. Hotel Palace, 13. Mrakodrap Ostrava Tower Complex, 14. MUSEum+ pod vysokými pecemi, 15. Víceúčelová sportovní hala míčových sportů, zejména basketbalu, nahradí zatím stojící halu Tatran, 16. Parkovací dům u katedrály Božského Spasitele, 17. Jindřich Plazza, přestavba zchátralého bytového domu Jindřich, v sousedství zachované těžní věže dolu Jindřich. Projekt zahrnuje 210 bytů, administrativní budovu a parkovací dům pro 300 vozidel. 18. Polyfunkční dům Křižovatka vedle Janáčkovy konzervatoře. Zde se po vyjasnění sousedských sporů vlastníků vedlejších nemovitostí počítá s 50 byty, komerčními prostorami i podzemním parkováním, 19. Bytový dům Vojanova u Výstaviště Černá louka, po archeologickém průzkumu, přeložení inženýrských sítí, začne samotná novostavba. 20. Nádraží Ostrava-Vítkovice, probíhá rekonstrukce budovy v bruselském slohu z 60. let minulého století, 21. Malé lauby (spisovně podloubí), 22. Rezidence Nová Karolina, 23. Novostavba divadla MÍR, které zatím hraje v bývalém kině Mír v O.-Vítkovicích, 24. Vila Dvořákova, 25. Krytá střelnice v Plzeňské ulici pro výcvik, tréninky i mezinárodní závody, 26. Rekonstrukce Vodního světa Sareza tzv. Čapkárny, probíhá zateplení části budovy, střechy i fasády, výměna prosklených ploch, nerezové bazénové vany, úprava terasy a relaxačního prostoru, 27. Multifunkční dům Muglinov na Hladnovské ulici ve Slezské Ostravě, 28. Pavilon tučňáků v Zoologické zahradě, 29. Oční klinika Gemini a 30. Viladomy EMA u stejnojmenné haldy ve Slezské Ostravě.

Stavba koncertního sálu v Ostravě pokračuje
Budoucí koncertní sál se špičkovou akustikou, spolu s proměnou Domu kultury města Ostravy, je vlajkovou lodí cílevědomé transformace města. Po rozsáhlých terénních úpravách je na…
Tento výčet není jediným počinem ve stavebních změnách a proměnách Ostravy. Nebudeme zatěžovat laskavé čtenáře dalším výčtem. Nicméně tyto nebývalé možné a již realizované návrhy od renomovaných architektů dostaly Ostravu jako jediné české město do finále prestižní mezinárodní soutěže Cena EU za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe, o níž se zasloužila přestavba historických jatek. Zájem o účast na vznik nových a rekonstrukce stávajících staveb včetně revitalizací veřejných prostranství nabízí mnoho známých ateliérů, a to i zahraničních. Za všechny jmenujme impozantní číslo 30 architektonických studií z celého světa, které se chtěly podílet na Nových Bazalech. Nyní jich je po výběru deset, až na konec vyhraje jediné.
Téma: Architektura
V této souvislosti si neodpustíme připomenout již dříve zveřejněnou proměnu historického stadionu Bazaly v současnou Fotbalovou akademii. V krátkosti - spočívala v bourání stávajících ploch a zejména hlavní kryté tribuny. Starým fandům Baníku tekly slzy při pohledu na likvidaci jejich sedadel a hlavně nucenému přesunu ligových zápasů do Městského stadionu ve Vítkovicích. "Kdepak, to nejsou Bazaly, my chceme zpátky", volali unisono. A hle - jejich přání se splní. To je úleva a radost zároveň!
Končíme záslužnou činností MAPPA města Ostravy (Městského ateliéru prostorového plánování a architektury): Náměstí, parky, ulice či jakákoliv jiná veřejná prostranství vnímáme jako obývák města. Je přístupný všem, péče o něj a jeho proměna je jedním z důležitých úkolů města. Jak na Ostravu vitální, obytnou, udržitelnou? Připravujeme rozvoj území, Pořádáme architektonické soutěže, Pracujeme s prostorovými daty, Pomáháme kultivovat veřejná prostranství, Tvoříme koncepci. Dánský architekt a urbanista Jan Gehl řekl: "Dobré město je jako dobrý večírek. Hosté zůstávají, protože se baví". Na shledanou v zelené čisté nové i historické Ostravě.