Topná sezóna a spáry dřevěných podlah , Poraďte svým zákazníkům snadné řešení !
Dřevo patří k nejstarším a nejoblíbenějším přírodním materiálům s nejvšestrannějším využitím. Podléhá, jako každý produkt živé přírody, vlastním přírodním zákonům. Je pro svůj přírodní charakter, přirozenou kresbu, příznivé fyzikální vlastnosti a estetický vzhled oblíbeným prvkem, jímž se člověk obklopuje.
Při přijímání vody z okolního prostředí dochází k bobtnání vláken dřeva a k nárůstu objemu dřevěných prvků. V opačném případě, když dřevo v extrémně suchém prostředí svou vlhkost ztrácí, jeho vlákna sesychají a dochází ke zmenšení objemu dřevěných prvků.
Bobtnání a sesychání dřevěných podlah je ovlivněno jednak klimatem prostředí a jednak stavem podkladu. Přitom se bude dřevo stále snažit vyrovnat s vlhkostí prostředí. Vyrovnání může trvat dny, týdny, ale taky měsíce. Dřevo má speciální rovnovážnou vlhkost, jenž je závislá na faktorech klimatu prostředí, tedy teplotě a relativní vlhkosti vzduchu.
V letním období odpovídá klima místnosti přirozenému klimatu s relativní vlhkostí cca 50 až 80 %. V průběhu topné sezóny se vytvoří umělé klima s vlhkostí cca 25 až 45 %. Tyto klimatické výkyvy mají za následek, že dřevo »pracuje« – to znamená, že bobtná a smršťuje se. Při méně než 50 % relativní vlhkosti vzduchu vznikají mezi parketami spáry. Vznik spár v tomto období lze omezit použitím zvlhčovače vzduchu. Zvlhčovač vzduchu musí být dimenzován a seřízen tak, aby relativní vlhkost vzduchu neklesala pod zmíněných 50 %. Tím se v průběhu topného období zabrání vzniku větších spár.
Pozn. Relativní vlhkost vzduchu při 50 % při 20 oC představuje 9 g vodní páry v 1 m3 vzduchu. Pozn. Dle ČSN 49 2120 se smí vlhkost dřevěných podlahovin pohybovat od 7 do 12 % |