Topte dřevem, budete fit
Firma STS Jindřichův Hradec spol. s r.o. vznikla v roce 1995 z bývalé Strojní traktorové stanice. Ještě v původní společnosti, zaměřené na opravy kombajnů a výrobu mulčovačů se už v roce 1991 začalo s výrobou štípačů dřeva a v roce 1992 se přidala výroba kotlů na dřevo (první kotle se jmenovaly Kombitherm). Později začala licenční výroba pro společnost ATMOS a v roce 1995, již pod novým firemním štítem, začala výroba vlastních kotlů na dřevo pod označením PYROS. Ty jsou určeny pro vytápění rodinných domků nebo vhodných průmyslových objektů.
Dřevokotle a regulace
V konstrukci kotlů PYROS se vycházelo z původní koncepce kotlů vyráběných v bývalé traktorce, ale byly provedeny zásadní konstrukční změny ve spalovacím prostoru a zavírání dvířek. Ke změnám došlo také v regulaci spalovacího procesu; ve spolupráci s firmou K+K Electronic Praha byl vyvinut základní model regulátoru kotlů na pevná paliva s označením REG a speciálně jeho modifikace pro kotle řady PYROS. Výsledkem jsou teplovodní kotle na dřevo PYROS včetně regulační a řídicí techniky, které jsou určeny pro spalování suchého dřeva, dřevního odpadu a dřevěných briket. První kotle PYROS 35 a 50 měly výkon 35 - 50 kW a z nich vznikla výkonová řada 20, 28, 40, 55 kW. V roce 1997 byl vyvinut zcela odlišný typ kotle PYROS PRIMA o výkonu 32 kW, který prošel s úspěchem zkouškami požadovanými Evropskou unií. Tento typ je určen mj. pro západoevropský trh. V současné době je vyvíjen nový typ univerzálního kotle, který bude spalovat peletky i kusové dřevo. Ve stadiu zkoušek jsou dva druhy hořáků české i zahraniční provenience a na výstavě AQUA-THERM v listopadu tohoto roku bude k vidění funkční prototyp celého kotle. Podle způsobu řešení regulace výkonu jsou kotle PYROS jsou dodávány ve dvou základních typech a od nich odvozených variantách:
Kotle s termostatickým ovládáním výkonu, u kterých je výkon kotle regulován pouze stavitelným provozním termostatem, jsou vhodné zejména pro již hotové otopné systémy, které již mají vlastní ovládání oběhových čerpadel a eventuáně i regulaci vytápěcí vody pomocí řízeného směšovače (ekvitermní regulaci). Dále jsou vhodné pro zabudování do systémů s akumulačními nádržemi, u kterých je proces vytápění regulován jiným externím regulátorem.
Kotle s elektronickou regulací výkonu, u kterých je výkon kotle regulován plynule v závislosti na nastavené teplotě vytápěcí vody a momentálních tepelných ztrátách. Tyto kotle jsou vybavovány různými modifikacemi regulátoru REG 05, který umožňuje mimo vlastní regulaci kotle a ovládání chodu oběhových čerpadel další doplňkové funkce dle přání uživatele:
REG 05 - tento regulátor umožňuje ovládání výkonu kotle PYROS podle nastavené teploty vytápěcí vody, eventuálně podle nastavené teploty prostoru v referenční místnosti, a ovládání oběhových čerpadel podle přednastavené teploty. Kotle vybavené tímto regulátorem jsou vhodné zejména pro použití v nově budovaných otopných systémech, u kterých není požadována regulace pomocí řízeného směšovače a není uvažováno s použitím druhého alternativního zdroje tepla.
REG 05 E - tento regulátor umožňuje ovládání dvou kotlů (např. kotle PYROS + plynového nebo elektrického kotle) a jejich automatický provoz. Kotle vybavené tímto regulátorem jsou vhodné zejména pro zabudování do již stávajících otopných systémů s plynovými nebo elektrickými kotli, nebo jinými zdroji tepla, u kterých je možné automatické zapálení, nebo u nových otopných systémů, kde se uvažuje s druhým zdrojem tepla. Vlastní parametry vytápění jsou nastavitelné na regulátoru REG 05 a platí pro oba zdroje tepla. Druhý kotel je automaticky spouštěn po dohoření paliva v kotli PYROS a je též regulován regulátorem REG 05 E.
REG 05 EK nebo REG 05 EEK - tyto regulátory umožňují veškeré funkce jako výše popsané regulátory a navíc jsou vybaveny tzv. ekvitermním regulátorem, který umožňuje řízení teploty otopné vody v systému na základě venkovní teploty, teploty v referenční místnosti a nastavených parametrů ekvitermního regulátoru.
Kotle s elektronickou samočinnou regulací jsou vhodné zejména pro otopné systémy, u kterých se požaduje vyšší komfort vytápění, dokonalá regulace otopné soustavy a vyšší nároky na hospodárnost a ekologii vytápění. Tyto kotle jsou též vhodné pro použití do systémů s akumulačními nádržemi, které nejsou vybaveny externím regulátorem.
Kotle PYROS mají vysoký stupeň zabezpečení proti přetopení nebo jinému poškození vlivem nevhodné manipulace. Jsou vybaveny bezpečnostní obtokovou armaturou a vlnovcem v horní části kotle, který v případě přetopení kotle automaticky pouští vodu obtokovou armaturou a tím nedojde k havárii kotle. K zamezení kouření kotle do místnosti jsou instalovány dvě kouřové klapky, které spolu s automatickým vypínáním ventilátoru při otevření komínové klapky zabezpečují čistý provoz kotle. Všechny kotle jsou vybaveny podlimitním termostatem, který při teplotě 40 0C automaticky vypíná ventilátor při dohoření paliva. Tím dochází k úspoře elektrické energie a nedochází k následnému podchlazování kotle.
Kotle na dřevo o výkonu 20 kW mají spalovací prostor, do kterého se vejde dřevěné poleno o délce 35 cm a průměru 20 cm. U ostatních výkonů je délka polena maximálně 55 cm a průměr 20 cm. Délka hoření kotle při přikládání suchým dřevem o vlhkosti 15 – 20 % (doba schnutí takového dřeva je 2 až 3 roky) je 6 - 8 hodin podle typu kotle, kvality dříví a výkonu. Objem násypky je podle typu kotle od 90 do 190 litrů. Účinnost kotlů se pohybuje podle velikosti od nejmenšího kolem 74 %, u větších kotlů 82 % a kotel PRIMA dosahuje 87 %.
Kotle PYROS jsou exportovány do sedmi států - Litvy, Lotyšska, Estonska, Polska, Rumunska, SRN, Rakouska. Do zahraničí je určeno 80 % výroby kotlů.
Štípače dřeva
Pro usnadnění práce při přípravě dřeva ke spalování byly v STS Jindřichův Hradec vyvinuty štípače dřeva. V současné době je ve výrobě řada štípačů od síly 60 kN, určených pro domácí použití, až do síly 270 kN tun, což jsou stroje pro hromadnou úpravu palivového dřeva. Štípače o působící síle 60, 70 a 90 kN tun jsou poháněny elektromotorem o výkonu 2.2, 3 a 4 kW, zbylé dva typy o síle 15 a 27 tun jsou opatřeny pohonem od vývodkové hřídele traktoru. Všechny typy štípačů mají vlastní hydraulický systém včetně olejové náplně a čisticích filtrů. Vyznačují se jednoduchou obsluhou, snadnou manipulací, robustní konstrukcí, vysokým výkonem a odpovídají požadavkům na BOZP a evropským standardům CE. Štípače je možné i zapůjčit.
Další výrobní sortiment jsou pásové brusky na kov ve čtyřech modelech. Šíře pásku je 75 a 150 mm ve vertikálním i horizontálním provedení.