Tradice českého pórobetonu a zkušenosti stavebníků se systémem PORFIX
Seznamte se s těmi, kteří si výstavbu s pórobetonem, konkrétně se systémem PORFIX, vyzkoušeli na vlastní kůži. O své zážitky a zkušenosti se s námi rozhodli podělit, výsledkem čehož je shrnutí, z něhož jasně vyplývá, že jde o zdicí materiál vysokých kvalit. Přesvědčte se sami.
Pórobeton byl v tehdejším Československu poprvé vyroben už v šedesátých letech minulého století. Od té doby prošla jeho receptura dlouhým vývojem a výroba českých stavebních tvárnic na bázi křemičitého písku i dalších produktů byla mnohokrát rozšiřována, a to až do současného stavu v podobě uceleného systémového řešení PORFIX. Součástí nabídky je zdicí materiál dvou pevnostních a čtyř objemových tříd, zahrnuje přitom jak tvárnice a příčkovky, tak překlady, U-profily, stropní nosníky a vložky. Všechny jednotlivé produkty nabízejí skvělé fyzikální vlastnosti jako nehořlavost, odolnost vůči nejrůznějším vnějším vlivům a nízkou objemovou hmotnost při současných výborných izolačních parametrech.
Fakta a mýty spjaté s pórobetonem
Je třeba se obávat obsahu hliníku v pórobetonu? Lze se spolehnout na dostatečnou mechanickou odolnost vylehčených tvárnic? Je možné postavit pasivní dům z pórovitého betonu, a to…
Mezi referenčními stavbami vybudovanými z tohoto materiálu se objevují nejen rodinné domy, ale rovněž vícepodlažní bytové, administrativní, průmyslové i zemědělské objekty. Pórobeton PORFIX si získává stále více příznivců také mezi těmi, kteří se rozhodli vybudovat si bydlení nízkoenergetického či pasivního standardu, a to bez dodatečného zateplení, což je jeden z trendů poslední doby. Takový požadavek kladl na svého projektanta například majitel stavební parcely na Trutnovsku:
Nejdůležitější je založení první řady
Na poměrně větrném, otevřeném prostranství v trutnovské části Bojiště tak vyrostl během pouhých dvou měsíců nový rodinný dům. Pro bungalov s podlahovou plochou 300 m2 zvolili majitelé tvárnice PORFIX 500 Premium (rozměry: 500x250x500) především z důvodu vynikajících tepelně-izolačních vlastností a snadné opracovatelnosti. Jak říká stavbyvedoucí, jde o stavební materiál vyšší specifické hmotnosti (oproti například tvárnicím PORFIX 300), který ale není potřeba zateplovat. Hrubou stavbu včetně věnců zvládla parta pěti zedníků s tím, že založení nechali na odbornících z PORFIXu.
„Je lepší si na tu první řádku někomu říct. Založení domu je nejzákladnější, je potřeba proměřit úhlopříčky, zachovat rovinu. Když to neuděláte, bude vás to zlobit ve všech řádkách,“ říká stavbyvedoucí Stanislav Vyhlíd. Chválí také zapůjčení pily, které PORFIX nabízí.
Majitelé využili i výpočet spotřeby materiálu. Díky němu nemuseli řešit nedostatečné nebo nadbytečné množství, po stavbě jim zůstala jen malá hromádka odřezků. „S PORFIXem se mi stavělo dobře. Je to rychlé, jednoduché, potřebujete jenom pilu, kterou vám půjčí, uděláte si úhly, nemáte žádný odpad. Když přijde další zákazník, že si PORFIX pro svůj dům vybral, rád z něj budu zase stavět,“ směje se Vyhlíd.
Pórobeton pro svépomocnou výstavbu
Dodatečnému zateplování si přál vyhnout se také majitel další referenční stavby – v Rodově na Královehradecku. Do výstavby se pustil zčásti svépomocí a z důvodu snadné opracovatelnosti a vynikajících tepelněizolačních vlastností k tomu účelu zvolil pórobeton. Hrubou stavbu založil sám, pak pracoval se zedníky. Hotovo bylo za cca jeden měsíc, přičemž majitel si mimo jiné pochvaloval možnost zapůjčení PORFIX pily.
Tvárnice pro moderní, rychlé a přesné zdění
Cihla vzniká výpalem cihlářské hlíny z jemného křemičitého prachu (křemen, živec a slída) a jílu (různých variací hlinitokřemičitanů) za přítomnosti vápence (CaCO3). Chemicky to…
„V životě jsem nedržel zednickou lžíci v ruce, zkusili jsme to, a zjistili, že to jde,“ vzpomíná na začátky stavby rodinného domu v Rodově Petr Kněžour. Vybral si pro něj PORFIX a říká, že by neměnil. Cihly se stavebníkovi nelíbily z důvodu křehkosti, vyšší váhy a horší opracovatelnosti a pro dřevostavbu u nás, jak míní, nejsou vhodné klimatické podmínky. „Plánujeme dům na celý život,“ vysvětluje. „Hodně nám pomohla od PORFIXu zapůjčená pila, výrazně zjednodušila opracování, je přesná a práce s ní jednoduchá. Na příčky mám malou ruční pilu,“ říká Kněžour a dodává, že i výpočet spotřeby materiálu od PORFIXu byl na jedničku.
Systémová výstavba pasivních domů
Mezi spokojené investory, již se nedávno rozhodli vsadit na český pórobeton, patří i Vomočilovi. Hledali takový materiál, který jim umožní vybudovat energeticky úspornou stavbu. „Už když jsme s projektantem dům malovali, přemýšleli jsme o konceptu energeticky soběstačného objektu. A opravdu je to znát. V zimě, když svítí sluníčko, tady prakticky nemusíme topit,“ říká mladý stavebník. Na základě doporučení zvolil pro obvodové zdivo tvárnice PORFIX P6-650 (rozměry: 500x250x200), které se díky vyšší objemové hmotnosti vyznačují dobrými akustickými vlastnostmi, zvýšenou pevností v tlaku a kromě schopnosti akumulace tepla také difuzní propustností pro vodní páru. Pro pasivní dům jde o výběr zajímavý, který umožňuje zdění stěn namáhaných vyšším zatížením. Z PORFIXu je ostatně stavba celá, včetně stropního systému. „Strop je ze speciálních tvárnic, takže jsme si mohli dovolit jít až úplně pod střechu. Chtěli jsme velký, otevřený prostor,“ popisuje Vomočil.
Původní návrh domu byl projektován z tvárnic konkurenční firmy, přiznává stavebník. Zvyšující se náklady na stavbu ho však donutily hledat i jiné materiály: „Poptali jsme PORFIX, vyšel cenově o hodně lépe. Navíc jde o českou firmu, to je mně blízké.“ Během stavby se samozřejmě objevila řada překážek, včetně rozmarů počasí, přesto se rodina stěhovala podle plánu. A ačkoli je dům několik kilometrů od letiště v Hradci Králové a poblíž se staví dálnice, na hluk si Josef Vomočil nestěžuje. „Celý barák je odhlučněný, vevnitř není slyšet vůbec nic. Pokud bych měl stavět znova, šel bych do toho zase s PORFIXem,“ dodává.