Tradice a stále nové nápady vynesly okna TROCAL mezi špičku Plast překonává možnosti tradičních materiálů

Od vzniku prvního sériově vyrobeného plastového profilu pro okna uplynulo půlstoletí1). Za tu dobu plast v oknech překonal plast dětské nemoci a do třetího tisíciletí vstoupil jako plnohodnotný a perspektivní materiál. Docílí takřka všech předností tradičních materiálů (dřeva a kovu), jejich méně příznivé vlastnosti nahradí lepšími a navíc odkrývá nové užitné hodnoty oken.

Důvody jsou prosté. Plast dokáže jednak velmi pružně reagovat na nejrůznější požadavky konstruktérů a vedle toho je i technologie prvovýroby plastů stále rychle se rozvíjejícím oborem, který »na objednávku« nalezne recept na plast s požadovanými mechanickými a fyzikálními vlastnostmi. Základním materiálem pro výrobu plastových profilů je stabilizovaný polyvinylchlorid (PVC), pro jehož stabilizaci začíná firma HT Troplast (společně s ostatními firmami nadnárodního seskupení Profine International, GmbH) používat jako první na světě stabilizátory na bázi sloučenin vápníku a zinku.

Základní přednosti plastových oken

byly již nesčetněkrát jmenovány. Přesto řada investorů, kteří chtějí přistupovat k výběru oken pragmaticky a bez předběžné náklonnosti dejme tomu pro dřevo, se nechá přesvědčit argumentací o tradičních hodnotách staletími prověřených materiálů: »Dřevo je přirozené, dýchá, je příjemné na pohled i na dotek, symbolizuje sepětí člověka s přírodou, nový životní styl, společenské postavení« atd. Investor pak často zapomene, co od okna opravdu vyžaduje.

Základními přednostmi plastu jsou minimální požadavky a náklady na údržbu, velmi malý součinitel tepelného prostupu rámem, kterého nelze u kovových a dřevěných oken docílit bu. vůbec nebo za cenu komplikovaných konstrukčních opatření. Plast - na rozdíl od dřeva - nepodléhá délkovým změnám, tj. smrš.ování a protažení v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu, neobtěžuje vnitřní prostředí výpary se schnoucích barev, nemůže se - na rozdíl od lepeného dřevěného rámu - rozklížit a zkroutit. Plast naopak v nejdůležitějších vlastnostech překonává kov i dřevo a stává se hlavním profilovým materiálem i pro okna nízkoenergetických a pasivních domů.

Stále nové nápady

Firma HT Troplast, známá možná více prostřednictvím své obchodní značky okenních profilů TROCAL, patří k průkopnickým firmám, díky nimž se dnes plastová okna pevně usadila na trhu. Jejich obliba však nepřišla sama od sebe ani u nás a před námi ani jinde v Evropě, včetně Německa (země původu firmy HT Troplast). Je na jedné straně výsledkem vytrvalé, technicky korektní a přesvědčivě vedené a osvěty a na druhé nekončící vývojovou a inovační ofenzívou, která otevírá spotřebitelům nové možnosti. Zejména v inovační aktivitě stěží nalézá firma HT Troplast mezi podobnými výrobci konkurenta.

Naextrudované těsnění

Firmě HT Troplast je připisováno prvenství v zavedení technologie protlačování (extruze) při výrobě plastových profilů. Je také první, kdo zvládl technologii koextruze, pomocí které se začaly v jediném technologickém kroku protlačovat profily společně s povrchovou vrstvou, která může být barevně tónovaná, ale zejména má lepší mechanické vlastnosti než jádro. Výsledkem je profil s lepší dilatací, který lépe odolává povětrnosti.

Do třetice firma TROCAL jako první začala používat systém středového těsnění, které je vždy účinnější, než běžné systémy dorazového těsnění používané konkurencí. Přestože další prvenství už může čtenáře nudit, je nutno jej zmínit, nebo. má zásadní vliv na tepelnou izolaci okna. Středová těsnicí manžeta - její chemické složení je PVC modifikovaný kaučukem - je na profily TROCAL naextrudována již ve výrobním závodě.
Proč je to tak důležité?

Okenářská firma se tím vyhne ručnímu, zdlouhavému a pracnému navlékání těsnicí manžety na středový ozub profilu rámu. Také se vyloučí chyba pracovníka, který těsnicí manžetu navléká. Tento detail se na první pohled může zdát malicherný. Jenže netěsnost na malých, třeba i milimetrových úsecích těsnicí manžety vyvolá velké proudění (konvekci) vzduchu a v něm obsažené vodní páry napříč spárou mezi okenním křídlem a rámem. Tato konvekce je založena na fyzikálním jevu, při kterém dochází k vyrovnávání rozdílných tlaků vnitřního a vnějšího prostředí. Čím menší je plocha netěsnosti, tím rychlejší proudění skrze ní (dokonce platí nepřímá úměra mezi čtvercem rychlosti proudění a plochou netěsnosti). Jedna či pár takových drobných vad v těsnění mohou zcela znehodnotit očekávaný výsledek: okna budou mít malou tepelnou izolaci a navíc může ve spáře mezi rámem a křídlem okna kondenzovat voda.

TROCAL InnoNova_70

Počínaje letoškem nabízí HT Troplast zákazníkům okenní rámy pouze se stavební hloubkou 70 v pětikomorovém provedení mm. Základem sortimentu jsou dva profilové systémy InnoNova_70 se středovým naxtrudovaným těsněním dva s běžným dorazovým těsněním. Na rozdíl od dřívější tlouš.ky 62 mm lze zvětšením stavební tlouš.ky docílit a překročit přísnější požadavky na prostup tepla rámem a to až pod hodnotu 0,8 W/(m2K). Společně s tepelně izolačním zasklením vznikne okno vhodné pro tzv. energeticky pasivní domy. Pracnost při vsazování tepelně izolačního dvojskla výrazně usnadní zasklívací lišta, další originální inovativní prvek.

Systémy InnoNova_70 jsou k dostání v barvě bílé a s koextrudovanou vrstvou AcrylProtect i pěti barevných odstínech. Neomezené barevné ztvárnění umožňuje systém opláštění hliníkem AluClip. Ten je možno povrchově upravit práškovými barvami takřka jakýmkoli odstínem RAL, popřípadě eloxovat.

Okna se samočistícím efektem

HT Troplast došel nesporně nejdál také ve snaze ušetřit uživatelovi práci s mytím oken a v současné době v tvrdých přírodních podmínkách testuje rámy se samočisticím efektem. Samočisticí úprava spočívá ve vytvoření silně hydrofilního povrchu, kdy voda, např. deš.ová, podplaví a odnese špínu, jakmile přijde do styku s povrchem.
K tomu je nutné povrchovou vrstvu speciálně chemicky upravit a zajistit, aby její hydrofilní chování bylo opakovaně a samočinně aktivováno. To se děje pomocí ultrafialového záření, které je vždy přítomno v denním světle. Další prvenství firmy HT Troplast je v tom, že se jí podařilo jako první zrealizovat hydrofilní úpravu na plastovém povrchu PVC a také v tom, že jako první využila fotokatalytických účinků prachového oxidu titaničitého TiO2 viz [1]. Ten se ve velmi tenké, ale souvislé vrstvě nanese na povrch plastu. Vrstva je tak tenká, že nemá žádný vliv na barevné podání profilu.

Bohatá historie, záruka budoucnosti

Vůbec první předchůdce dnešních oken TROCAL vznikl v roce 1952 pod názvem MIPOLAM ELASTIC a pod vlajkou firmy Dynamit Nobel založené již v 18. století. V roce 1954 vznikl ve stejné dílně vůbec první profilový systém – to byl právě MIPOLAM ELASTIC - pro výrobu oken - šlo o ocelové profily potažené plastem. 60. léta minu-lého století pak byla ve znamení vzniku prvního profilového systému s dorazovým těsněním a už v 70. letech vznikl první systém se středovým těsněním, který zamezuje proudění vzduchu mezi rámem a křídlem okna. Od 1. 9. 2003 je firma HT Troplast součástí nadnárodního seskupení Profine International Profile Group, GmbH, který sdružuje dále firmy Kömmerling, Knipping a KBE. Cílem seskupení je spojit mimořádné zkušenostmi a mohutnou inovační sílu všech čtyř subjektů, využít synergických efektů vyplývajících ze širší nabídky pro početně i územně rozsáhlejší základnu zákazníků a v neposlední řadě docílit významného podílu na evropském trhu.

Literatura a zdroje:
[1] Jiří Hejhálek: Plastové okno se samočisticím účinkem, Stavebnictví a interiér č. 12/2003, str. 10, viz také http://www.stavebnictvi3000.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy