Trapézové plechy VIKAM - profily vaší stavby

Od ledna až do října letošního roku probíhá soutěž pro projektanty, architekty, statiky a projekční kanceláře o kreativní využití trapézových plechů VIKAM v současné architektuře. Mezi hlavními cenami soutěže, kterou vyhlásil výrobce plechů ve spolupráci s Obcí architektů, je automobil Škoda FABIA, software v hodnotě 100 000 Kč nebo osobní počítač.

  I touto cestou chce firma VIKAM PRAHA a.s., přiblížit možnosti použití trapézových plechů, svého nosného výrobního programu. Její linka pro výrobu trapézových plechů je jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě a umožňuje v současné době vyrábět šest typů ohýbaných EURO profilů. Tato technologie dovoluje zpracovávat rozdílné vstupní materiály, od plechů polakovaných, pozinkovaných a aluzinkovaných až po plechy hliníkové a nerezové. Použitý materiál a jeho povrchová úprava pak nejvíce determinují i následné technické vlastnosti a životnost stavebního prvku. Další technologie umožňují ohýbání trapézových plechů do táhlých oblouků velkých i malých poloměrů či dělení a ohýbání doplňkových klempířských prvků až v šestimetrové délce.

Polak
   Názvem POLAK je označován ocelový oboustranně žárově pokovený plech, dodatečně polakovaný organickými laky. Ve standardním provedení společnost VIKAM nabízí polyester 25/7-10 µm v odstínech stupnice RAL, přičemž podle potřeby je možno dodat i jiné provedení, např. PVDF, RUBABSORB aj. Jakost a vlastnosti materiálu splňují ČSN EN 10147 nebo ČSN EN 10215, zaručená životnost plechu je minimálně 40 let.

Aluzink
   ALUZINK je ocelový plech oboustranně žárově pokovený slitinou zinku, hliníku a křemíku v množství 150 g/m2. Tato povrchová úprava splňuje nejnáročnější požadavky na odolnost proti korozi. Má vysokou reflexi světla i tepla a svoje vlastnosti si zachovává i v prostředí s teplotou do 315 0C. Plech lze bodově svařovat a lepit, ale nelze pájet. Jakost a vlastnosti materiálu jsou určeny ČSN EN 10215, zaručená životnost plechu je minimálně 25 let.

Aluzink s povrchovou úpravou SPT
   Zcela novou modifikací aluzinkového plechu je ALUZINK s povrchovou úpravou SPT. V tomto případě jde o chemickou úpravu ve formě tenkého polymerového povlaku, který je bezbarvý a který je nanášen již při výrobě materiálu. Jeho tloušťka je cca 1 mm a skládá se z kombinace polymerů akrylátu a chemických činidel používaných při chromátování. Ochranná vrstva významně zvyšuje odolnost materiálu vůči venkovním vlivům a snižuje naopak rizika vzniku tzv. černé koroze při nesprávně dopravě a skladování. SPT povrch také zcela odstraňuje možnost otěru trapézových plechů při manipulaci i montáži a výrazně prodlužuje jejich životnost. Aluzinkové trapézové plechy se speciální ochrannou vrstvou SPT vyrábí a dodává společnost VIKAM standardně od počátku roku 2001.

Použití
   Technické vlastnosti a celá řada možných modifikací profilů VIKAM předurčuje i jejich mnohostranné využití ve stavebnictví, v exteriéru i interiéru. Mimořádně vhodné jsou nejen pro opláštění nových objektů, ale i pro zateplení stávajících budov - při montáži je možno volit jednoduché nebo sendvičové provedení. Při architektonickém řešení fasádních plášťů profily dovolují vodorovnou i svislou aplikaci, zároveň je možno je ohýbat v malých poloměrech systémem SOFTLINE. Tento způsob nabízí bezproblémové řešení rohových detailů, propojení střešního a fasádního pláště, moderní řešení hřebenáčů, splynutí ramene střechy v jeden prvek, bezhřebenáčový systém atd. Dalších typů profilů lze využít jako nosných prvků, umožňující řešení stropních nebo střešních konstrukcí. Pro zajištění komplexnosti dodávek jsou spolu s trapézovými plechy dodávány doplňky klempířského charakteru, dále pak spojovací materiál, utěsňovací a izolační profily, tepelně izolační materiály apod. Od roku 1995 společnost VIKAM vyrobila a vyexpedovala již více než 20 000 tun trapézových plechů řady TR. Mezi stavbami, na jejichž rekonstrukcích či realizacích se VIKAM dodávkami svých kovových profilů podílel, jsou takové stavby, jako např. zimní stadion v Mladé Boleslavi, Hypernova v Hradci Králové, Obchodní dům OBI v Praze 9, areál pivovaru v Krušovicích, budova České pojišťovny v Praze 4, depozitář Národního muzea v Horních Počernicích nebo benzinové stanice ÖMV a Paramo.

Nadstavba programu AutoCAD
   Použití trapézových plechů vyžaduje některé nekonvenční metody jejich zpracování a montáže. Pro snadnější výpočet kladečských plánů, soupisky použitých prvků atd. připravila společnost VIKAM ve spolupráci se společností CAD Studio s.r.o. speciální softwarový produkt - nadstavbu pro AutoCAD. Tato nadstavba je k dispozici zdarma na firemních internetových stránkách www.vikam.cz. 
Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy