Tvýma očima 2009 – výsledky studentské fotografické soutěže
Celkem 413 snímků hodnotila odborná porota v druhém ročníku fotografické soutěže Tvýma Očima 2009, která tentokrát měla téma Budova – zrod a zánik. Vypisovatelé soutěže rozdělili mezi soutěžící celkem 11 cen, z toho 9 cen udělila odborná porota, o třech cenách rozhodlo internetové hlasování. Vítězi kategorií se stali Kristýna Svobodová, Pavel Hamar, Martin Neruda a Michal Rouha.
Vysoká účast soutěžících a vysoké počty přihlášených fotografií zřetelně vypovídají, že přestože jde teprve o druhý ročník, tato soutěž má mezi mladými fotografy pověst prestižní události. Významně se na tom podepsalo jméno a mezinárodní význam organizátora ČVUT, Fakulty stavební a osobnost předsedkyně poroty Ivany Matějkové1). Také hlavní sponzor akce, stavební společnost Metrostav a dále partneři – fotografický palác obchodu, služeb a kultury fotoŠkoda, časopis DIGIfoto a časopis Stavebnictví a interiér jsou dobře známé i široké veřejnosti. Doplňme, že časopis Stavebnictví a interiér zastupovala v porotě Vladimíra Štěpánková.
Ocenění v této soutěži má tedy váhu a může být zásadní vzpruhou pro další rozvoj zejména mladých, začínajících fotografů. Viděno z druhé strany, pro porotce byl úkol vybrat vítěze ze 413 snímků obtížný. Práci jim usnadnila přísná anonymita studentských prací, kdy se porotci dověděli jména autorů fotografií až při slavnostním vyhlášení výsledků. Anonymita a technika výběru, která rychle směřovala k určení vítězů, byly dobrým vkladem pro hladké, a zejména objektivní hodnocení, za které soutěžící vděčí zkušenostem předsedkyně poroty a porotců. Porota pracovala v tomto složení:
- Ivana Matějková – předsedkyně
- Vladimíra Štěpánková
- Vratislav Ševčík
- Josef Husák
- Miloš Sedláček
Soutěž pro středoškoláky
téma: Budova – zrod a zánik
Cílem soutěže je upoutat zájem středoškoláků na hmotné prostředí, ve kterém žijí, na architekturu, budovy a stavby, jejich kvality technické a konstrukční i na jejich aspekty kulturní a sociální. Současně má soutěž upozornit středoškoláky na možnost studia na Fakultě stavební ČVUT v Praze a také na skutečnost, že součástí studia na této fakultě je řada zajímavých doprovodných akcí, soutěží apod. Nedílnou součástí soutěže je i rozvoj fotografických dovedností, rozvoj tvořivosti a smysluplná náplň volnočasových aktivit.
Kategorie „Snímek”
- 1. místo: snímek č. 0530 – Kristýna Svobodová: Molo
- 2. místo: snímek č. 0620 – Petra Vaníčková: Bundestag Dresden
- 3. místo: snímek č. 0410 – Nela Ferenčíková: V přítmí Ostravy
Kategorie „Série”
- 1. místo: snímky č. 0385-7 – Pavel Hamar: Zacelení
- 2. místo: snímky č. 0772-4 – Ondřej Petruška: Abeceda Jiráskova mostu
- 3. místo: neuděleno
Soutěž pro vysokoškoláky
Téma: Pohledový beton – materie technická i výtvarná
Smyslem soutěže je dát prostor studentům Fakulty stavební ČVUT v Praze, kteří se během studia rychle stávají odborníky ve své technické specializaci, aby se na výsledky své činnosti a produkty svého oboru podívali jiným pohledem, „svýma očima”. Pokud si schopnost takového pohledu udrží i nadále, bude jim v profesní praxi přinášet důležité informace, zpětnou vazbu a cennou inspiraci. Přidanou hodnotou soutěže je rozvoj fotografických dovedností, kreativity.
kategorie „Snímek”
- 1. místo: snímek č. 0110 Ing. arch. Martin Neruda: Můj betonový Berlín 1
- 2. místo: snímek č. 0149 – Bc. Ondřej Vrátný: Světlo na konci
- 3. místo: snímek č. 0248 – Jan Hrušecký: Nad krásným modrým Dunajem
Hlasování studentů Fakulty stavební ČVUT
- 1. místo: Michal Rouha: Made in berlin 2
- 2. místo: Michal Matika: Ladies Only
- 3. místo: Bc. Iveta Fiedlerová: Zašlá sláva (Stadion Strahov)
Řekli o soutěži
Všechny oceněné snímky napříč kategoriemi opět potvrdily jak zájem autorů o témata, tak zájem o fotografii samotnou. Některé byly vyšší úrovně, některé nižší, ale všechny ukázaly kreativitu studentů a velkou snahu poprat se s tématem.
V obou hlavních kategoriích můžeme vidět, jak rozdílně lze pracovat na zadání. Ve snímcích Budova – zrod a zánik se často objevuje silný emočně zabarvený příběh, ve fotografiích Pohledový beton – matérie technická i výtvarná se naopak ocitáme až v abstraktním světě linií, barev a světla. (Ivana Matějková, předsedkyně poroty)
Porota ocenila kvalitu soutěžních snímků, která byla nápadně vysoká zejména v kategorii studentů Fakulty stavební. Relativně nižší úroveň měla kategorie sérií, která vyžaduje poměrně značnou autorskou zralost a pro nižší středoškolský věk se ukazuje být až příliš náročnou. (Vybráno ze Zápisu ze setkání poroty)
Všechny přihlášené fotografie včetně vítězných snímků jednotlivých kategorií si můžete prohlédnout na stránkách souteže: http://tvymaocima.fsv.cvut.cz.