V tiskárně TYPOS barevně ladí dlažba s malbou

Sdružení plzeňských obkladačů s.r.o. (SPO) položilo v objektu TYPOS zhruba tři a půl tisíce metrů dlažeb a obkladů s využitím systémů Ceresit. O svých zkušenostech se stavební chemii Ceresit, ale i s průběhem celé realizace, se s námi podělil Pavel Vodička a Šimon Kuntzmann, oba z SPO.

V podstatě jen se dvěma barvami (oranžovou a černou) vystačil architekt nové haly plzeňské firmy TYPOS tiskařské závody a.s., ale výsledný barevný dojem rozhodně nebudí zdání ošizení, spíše dokonalé rovnováhy a sladěnosti. Černá a odstíny šedé působí ve společnosti pronikavějším, oranžové zklidňujícím dojmem. „I proto to byla jedna z našich nejhezčích větších zakázek,“ říká Pavel Vodička, spolumajitel společnosti Sdružení plzeňských obkladačů s.r.o., které v objektu položilo zhruba tři a půl tisíce metrů dlažeb a obkladů s využitím systémů Ceresit.
TYPOS tiskařské závody a. s. vyrostly loni v průmyslové zóně Plzeň - Bory. Nová hala s tiskárnou a administrativním zázemím zajišťuje kompletní polygrafickou výrobu, od přípravy tiskové formy, přes rotační, velkoplošný a digitální tisk až knihařské zpracování. „Nás se týkaly vstupní prostory haly s recepcí, schodištěm a přilehlými chodbami v administrativní části, sociální zázemí se sprchami pro zaměstnance, jídelna a kuchyně. Barevně byla stavba dotažena do všech detailů, protože s obklady a dlažbou byla sladěna i barevnost příček a malba v přilehlých prosklených kancelářích,“ říká Šimon Kuntzmann z SPO, který na realizaci dohlížel. Vesměs se jednalo o leštěnou slinutou dlažbu Taurus ve standardním provedení, jejíž světlejší a tmavší odstíny šedé se průběžně střídají s oranžovou, jen pro sociální zázemí se použily obklady MARAZZI, vše dodané firmou Keramika Soukup a.s.


„Tentokrát jsme podle projektu nevytvářeli téměř žádné tvarové či barevné obrazce a kombinace, a tak jedinou výraznou specialitou byla pokládka dlažby na točitých schodech. Materiál specifikovaný projektem se totiž nevyrábí v úpravě pro schody a nám se nechtělo kazit dojem použitím protiskluzných lišt, a tak jsme oslovili kameníky, aby v dlažbě vyfrézovali drážky a protiskluznost jsme vytvořili dodatečně,“ popsal Šimon Kuntzmann, jak si s problémem poradili. Výsledná podoba ani trochu nenaznačuje, že by dlažba s drážkami nepocházela už z „prvovýroby“.
Žádné výjimečné požadavky nesměřovaly ani na stavební chemii. „Aplikované materiály byly klasické, tzn. penetrační nátěr jsme prováděli CT 17, což je hloubkový nátěr bez rozpouštědel. Na vyrovnání jsme spotřebovali velké množství samonivelační stěrky CN 72, která je vhodná třeba i pro podlahové vytápění. Hydroizolace především ve sprchách jsme vytvořili hydroizolační stěrkou CL 51 a přechody mezi podlahou a stěnou páskem CL 52. Dlažbu na podlahách jsme lepili tenkovrstvými flexibilními lepicími maltami CM 117 a CM 17. V kuchyni jsme spárovali flexibilní hmotou CE 37 pro spáry od 2 do 15 mm na kritických podkladech, jinak jsme používali spárovací hmoty pro úzké spáry do 5 mm CE 33 SUPER,“ popsal použitou stavební chemii Ceresit Šimon Kuntzmann z SPO.
Autor: Mgr. Alena Drtinová
Foto: Archiv firmy