Ultratenké povrchové úpravy společnosti DE BOLD s.r.o.

Nanotechnologie a její různé disciplíny jsou na celém světě klasifikovány jako technologie budoucnosti. Jednou z možností jejich využití jsou povrchové úpravy materiálů pomocí nanášení ultratenké vrstvy tekutého skla Nanopool SiO2, které nabízí pro Českou republiku společnost DE BOLD s.r.o.

Ultratenké povrchové úpravy jsou jednou ze sedmi vymezených oborů nanotechnologie. Světovým lídrem ve výrobě ultratenkých nanovrstev z molekul SiO2 je společnost Nanopool®GmbH, která je i držitelem patentu. Společnost DE BOLD s.r.o., založená v roce 2009, je držitelem Certifikátu IHK – nanotechnik, vydaného Obchodní a průmyslovou komorou v Saarlandu, SRN k odbornému provádění ultratenkých povrchových úprav – aplikace „tekutého skla” – SiO2. Společnost má také povolení k prodeji a aplikaci výrobků na území České republiky. Kromě využití nanotechnologií se zaměřuje především na výstavbu a regenerace bytových, administrativních a průmyslových objektů, přičemž zákazníkům nabízí kompletní servis od projektu, přes dodávku, až po realizaci stavby.

Nové vlastnosti

Ultratenkými povrchovými vrstvami je možné měnit vlastnosti různých materiálů, a tak přidávat nové funkce, jako je hydrofobie, oleofobie, trvanlivost aj. Ultratenké povrchové vrstvy pokrývají povrch materiálu jako film nebo fólie a vykazují dokonalou průhlednost, silné propojení a komplexní chemickou stabilitu. Tekuté sklo Nanopool® využívá tyto vazby a síly za účelem vytvoření ochranné vrstvy na povrchu materiálů, které odolají i velkým silám jako např. vysokotlakým čističům.

Podle výsledků nezávislých institutů a akreditovaných laboratoří jsou ultratenké povrchové úpravy Nanopool® fyziologicky neškodné, bezpečné ve styku s potravinami, neškodné ve styku s kůží a sliznicí, bez nanočástic, šetrné k životnímu prostředí

Vlastnosti ultratenkých povrchových úprav Nanopool®

  • snadná údržba
  • hydrofobní
  • oleofobní
  • ochrana proti hnilobě (mechy, řasy, plísně)
  • nečistotu odpuzující povrch
  • ochrana proti oděru
  • ochrana proti graffiti
  • antimikrobiální ochrana povrchu
  • ochrana proti korozi
  • ochrana proti vlhkosti, kyselinám
  • a louhům
  • vysoká životnost

Široké využití

Ultratenké vrstvy tekutého skla se mohou nanášet na jakýkoli materiál a již není potřeba použít jiný ochranný nátěr. Na povrchu vytvoří nano mřížku a tím se povrch stává hydrofobní, ale přesto zůstává naprosto prodyšný.

Nátěry je možné využít na fasády, které jsou vystaveny vysokému znečistění, například u silnic, v místech s vysokou prašností, všude tam, kde hrozí znečistění graffiti. Dále je lze použít na textil, kámen, kov, plast, sklo a keramiku, prosklené fasády, střechy, v interiérech, koupelnách, pasážích, kinech, veřejných prostorách, na památkách, na stavební stroje, ve fotovoltaice apod.

Fotovoltaika a prosklené fasády

Na prosklených fasádách a fotovoltaice zabezpečuje ultratenká vrstva minimální ulpívání nečistot a prachu a lepší průhlednost, průsvitnost i účinnost. Na základě všech těchto skutečností lze u fotovoltaiky a solárních panelů zajistit ultratenkou povrchovou úpravou dlouhodobou ochranu proti znečištění a navýšit jejich výkon. Významným finančním aspektem je i to, že odpadá jakákoliv údržba panelů. Doba aktivní ochrany je po celou dobu životnosti panelu.

Nátěr vytrváří na minerálním materiálu hydrofobní povrch

Ochrana proti graffiti

Anti-graffiti řešení formou ultratenkých povrchových úprav spočívá ve speciálním nátěru, který ochrání ohrožený povrch. Kromě snadného odstranění graffiti přináší nátěr rovněž další nové a žádoucí vlastnosti, jako je ochrana před špínou, vodou i bakteriemi. Nátěry, omítky i další povrchy je většinou třeba zcela renovovat, aby bylo graffiti odstraněno a povrch získal svoji původní podobu. Pigment nebo barvivo graffiti může totiž proniknout i do vnitřní struktury podkladu a oprava je náročná a drahá. Aplikace se nemusí po zásahu vandalů znovu obnovovat, i běžné nečistoty lze na upraveném povrchu velmi snadno odstranit obyčejnou vodou. Navíc díky antibakteriální ochraně získává povrch mnohem delší životnost.

Ošetřený povrch dřeva

Památky

Ochrannou vrstvou byly ošetřeny památky světového kulturního dědictví UNESCO – 4000 let staré město Karum Kanesh v Turecku, starobylé Tripoli, chrám Sagalassos v Turecku, fontána Taschenbergpalais v Drážďanech, basilika v Saarbruckenu, sochy před kostelem sv. Michala v Brně aj. Agresivní prostředí, jako jsou kyselé a zásadité deště, mechy, plísně, holubí trus a tzv. „značkování” od psů má velký vliv na znehodnocení a estetické vnímání památky. Také nový „výtvarný směr” graffiti nepřispívá ke kráse našich památek.

Snadná údržba strojů

Stavební stroje, jsou vystaveny velmi tvrdých pracovním podmínkám, například na haldách, při výkopech apod. Při vysoké prašnosti na nich ulpívá prach, který negativně působí na běžnou povrchovou úpravu strojů. Po aplikaci ultratenké úpravy SiO2 se vytvoří hladký povrch, na kterém prach neulpívá a navíc vytvoří další ochranu proti otěru. Po aplikaci stačí stroj pouze opláchnout vodou a tím se zbaví nečistot.

Úspora nákladů

Díky použití ultratenkých povrchových úprav materiálu dochází k výrazné úspoře nákladů při dlouhodobé údržbě Vašeho majetku. Ať už vezmeme v úvahu všechny rozmanité materiály jako je textil, kámen, kov, dřevo i další, společný je podstatný efekt snížení nákladů díky jejich jednodušší údržbě.

Materiály ošetřené naší speciální povrchovou úpravou mají hydrofobní účinek (odolávají vodě) a jsou také odolnější proti chemickým přípravkům i UV záření. Tím ale úspora nákladů nekončí. Různorodé nečistoty mají mnohem nižší šanci uchytit se na ošetřeném povrchu, a proto ušetříte čas i finance spojené s jinak nutným čištěním. Dále díky povrchové úpravě získáte ochranu proti růstu řas, plísní a mechů, což zaručeně prodlouží životnost a zlepší estetický dojem z každého takto ošetřeného povrchu.

Pokud se chcete dozvědět více o vhodném ošetření jakéhokoli povrchu, neváhejte nás kontaktovat. Připravíme pro vás řešení úspory nákladů, díky kterému ušetříte čas i peníze.

1 Zpracováno z tiskových podkladů a informací Jaroslava Němce
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy