Umělý kámen k nerozeznání od přírodního

Kámen, o kterém je řeč, se vyrábí z kvalitního betonu a plniv. Probarvený čerstvý beton s určenými přísadami se nalije do formy a po zatvrdnutí vznikne kvádr či deska vhodná jako obklad, obrubník, plotový prvek apod. Vedle probarvení ve hmotě mají umělé kameny další ruční nátěr na povrchu. Napodobení přírodního vzoru je tak věrné, že i odborníci mají mnohdy potíže s určením původu tohoto kamene.

Co je to umělý kámen

Hned na úvod je vhodné zdůraznit, že v názvu umělý kámen se neskrývá obsah plastů a jiných organických hmot v jeho složení, ale „pouze” to, že kámen nebyl vyrubán v lomu. Barva umělých kamenů není monotónní a všude stejná, ale liší se, podobně jako v přírodě, místo od místa a také kus od kusu. Neexistují žádné dva identicky zbarvené kusy umělého bloku kamene. Na povrchu jsou patrné barevné mapy, typické pro přírodní kameny. Pro dosažení tohoto efektu se provádí ruční dobarvení betonových prvků, které vyjdou z forem. Výslednicí celého snažení je symbióza mezi průmyslovým, tzn. strojovým barvením, a výtvarným dekoračním dokončením díla.

Umělý kámen takto vyrobený podle výše uvedeného postupu je k nerozeznání od přírodního kamene. Odborníci, kteří mají možnost porovnat umělý a přírodní kámen s možností vzít si vzorky do ruky, mají mnohdy potíže určit, co je přírodní a umělé. Pro představu, jak takové posuzování vypadá, máme pro vás hned na začátku článku otázku: Poznáte rozdíl?

Pod písmeny A, B, C, D přinášíme 4 fotografie k posouzení. Dvě ukazují skutečný přírodní kámen a další dvě ukazují umělý kámen. Poznáte který je umělý? Odpověď najdete na konci článku. Můžeme vás již teď ujistit, že rozpoznat rozdíly z fotografií je stejně těžké, jako rozpoznat rozdíly u skutečných vzorků.

Vzorek A
Vzorek B
Vzorek C
Vzorek D

Výroba umělého kamene

Umělý kámen, jehož výroba vznikla v Americe, se vyrábí z betonu složeného z nejlepších surovin a přísad. Beton se probarví, smíchá s určitými přísadami a nalije do měkké formy. Po zatvrdnutí betonu vypadne kvádr, vhodný například jako obrubník chodníku. Umělé kameny jsou probarvené, plnobarevné v celém objemu a na povrchu mají ještě další nátěr. Barva kamenů není stejná, ale liší se jako v přírodě, kdy žádné dva bloky kamene nemají totožný vzhled. Na povrchu jsou tvořeny mapy. Barvení se provádí ručně právě k dosažení tohoto efektu.

Pro výrobu umělého kamene jsou nutné polyuretanové měkké formy, které dokonale imitují povrch přírodního kamene.

Výroba forem pro umělý kámen si vyžaduje maximální péči, aby napodobenina jakéhokoli přírodního kamene, který je svým dekorem k nerozeznání od přírodního, byla věrná.

Použití kamene

Umělý kámen nachází své uplatnění v exteriérech i interiérech, zejména pak jako fasádní obklad zdí, soklů či plotů. Majitelům zajišťuje dokonalý vzhled obložené plochy po dobu několika generací. V interiérech se umělý kamen používá k dekoraci obývacích pokojů, v ložnicích, kuchyní a koupelen. Díky propracované technologii výroby, mnohastupňové kontrole kvality a vysokým nárokům na použité materiály se pohybuje životnost betonových produktů v řádech několika desítek let a to včetně vzhledové trvanlivosti. Postup při výrobě forem je tajemstvím každé společnosti.

Obklady z umělého kamene se lepí na nosné zdi budov, zdi a konstrukce plotů. Jednoduchý technologický postup při lepení umožňuje i lidem bez stavební kvalifikace zvládnout montáž vlastními silami, tzn. bez použití speciální techniky a strojů. Na první pohled se obložená plocha skládá z velkého množství kamenů, ale ve skutečnosti jde o moduly, které jsou velké až 1,5 m2 a které se při obkládání velkých ploch skládají vedle sebe. Tím se ušetří práce při obkladech. Moduly jsou přizpůsobeny velikosti plochy a účelu použití.

Vlastnosti umělého kamene

Obklady z umělého kamene jsou:

  • mrazuvzdorné,
  • ekologicky nezávadné, (neobsahují žádní pryskyřice), a proto se mohou používat v jakémkoli interiéru,
  • tepelně akumulační2,
  • zvukově izolační,
  • ohnivzdorné,
  • mají neomezené množství povrchových úprav.

Výrobce

Výrobcem umělého kamene je v České republice společnost Magicrete s.r.o., která je na trhu již od roku 2000. Oproti jiným výrobcům, včetně výrobců z Ameriky, dovedla umělý kámen prakticky k dokonalosti a k nerozeznání od přírodního. Na změnu barvy umělého kamene poskytuje tato společnost záruku 25 let, na strukturu betonu záruku 40 let. V současné době dodává výrobky nejen prakticky do celé EU, ale i do Jižní Ameriky.

Zakázková výroba

Umělý kámen se vyrábí také na objednávku a v různých tvarových zvláštnostech. Použít ho můžeme například i pro obklad kulaté stěny či výrobu parapetů. Dodávky na zakázku jsou cenově podobné jako výroba sériová od množství 3 000 m2. S menším množstvím roste cena. Imitace jsou nabízeny pro jakýkoliv přírodní kámen vyjma leštěných povrchů. Kromě výroby umělého kamene na zakázku nabízí společnost také výrobu forem umělého kamene.

Ceny přírodních a umělých kamenů

Ceny obkladů a plotů z umělého kamene jsou v porovnání s přírodními kameny několikrát levnější. Pro doplnění – cenově je imitace cihel jako obklad 2-3× levnější než cihelné pálené pásky používané na obklady.

Zajímavá reference

Referenční stavby jsou například: Obchodní dům Chodov, kde se společnost MAGICRETE musela barevně přizpůsobit již použitým obkladům.

Tepelněizolační fasádní obklad LITE-PANEL

Novinkou společnosti Magicrete s.r.o. je i funkční fasádní obkladový systém LITE-PANEL, který přináší nejen výborné pohledové řešení, ale rovněž vysokou tepelnou izolaci. Více informací naleznete v článku Tepelněizolační fasádní obklad LITE-PANEL na našem webu.



Výsledky hádanky ze začátku článku:
Umělý kámen je pod označením “Vzorek A” a “Vzorek C”
Přírodní kámen je pod označením “Vzorek B” a “Vzorek D”




1 Čerpáno z firemních podkladů
2 Kámen, beton a obecně všechny materiály s objemovou hmotností nad 1000 kg/m3 mají vysokou tepelnou vodivost, a tudíž se neuplatňují přímo jako tepelně izolační materiál. Zato v kombinaci s tepelným izolantem (minerální vlna nebo expandovaný polystyren) vytvářejí účinnou tepelně izolační dvojvrstvu s vynikající tepelnou akumulací [1]. Příkladem je např. kamenný obklad na vnitřních površích stěn a tepelná izolace na vnějším povrchu obvodových stěn domu.

Fotogalerie

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv MAGICRETE