Úspora výměnou starého plynového kotle za moderní kondenzační
Rozhodli jste se pro přechod na nový plynový kondenzační kotel nebo o něm uvažujete? Ztrácíte se ve výčtu udávaných technických parametrů a ptáte se, jak velkou úsporu vám taková změna vlastně přinese? Napovíme, že vedle důkladného prověření výrobce hrají velkou roli vlastnosti kotle, zejména jeho schopnost automatického řízení spalování či regulace výroby tepla v přímé návaznosti na aktuální potřebě. Výsledná úspora se odvíjí také od míry účinnosti kotle starého.
Změny v energetické legislativě nutí majitele kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy k jejich brzké výměně (nejpozději do září 2022). Tyto vybrané skupiny si budou v příštím roce dokonce moci zažádat o dotační podporu a například na plynový kondenzační kotel mohou získat až stotisícikorunový příspěvek z programu takzvaných kotlíkových dotací. Výrobci proto omezují sortiment a například v oblasti plynových spotřebičů se orientují na vývoj moderních kondenzačních zařízení s vysokou účinností. Pozitivním vedlejším efektem tohoto vývoje jsou optimalizované výrobní náklady, s čímž úzce souvisí snížení cen, což kvitují také majitelé starších atmosférických plynových kotlů. V současnosti se tedy na trhu vyskytují závěsné kondenzační plynové kotle, jejichž pořizovací cena stále klesá, a výměna starého spotřebiče za nový se proto vyplatí i těm, komu dotace nepřísluší.
Plynové kondenzační kotle využívají i teplo spalin a maximalizují tak využití paliva
Plynové kondenzační kotle patří mezi úsporné zdroje tepla. Při velmi nízké spotřebě zemního či zkapalněného plynu nabízejí až stoprocentní účinnost. To vše při nízké produkci…
Efektivní a levný provoz
Kondenzační plynové kotle navíc spoří nemalé náklady během jejich užívání. Jejich sofistikovaná konstrukce přináší – ve srovnání se staršími kotli – až třetinovou úsporu provozních nákladů. Investorovu peněženku šetří moderní plynová technika jak díky nižší spotřebě zemního plynu, tak díky vysoké účinnosti. Ta spočívá v použité technologii, jež umožňuje čerpat teplo nejen z přímého spalování plynu (tedy z výhřevnosti, která je počítána na jeden metr krychlový plynu), ale také z vodní páry, která vzniká při jeho hoření. Ve výměníku, ideálně z nerezové oceli, totiž dochází k ochlazení spalin – pod teplotou rosného bodu se mění jejich skupenství, a vodní pára v nich obsažená tak kondenzuje a uvolněné (spalné) teplo odevzdává do topného systému.
Snížená účinnost starých kotlů
Při zhodnocení, zdali se vyplatí náhrada starého plynového kotle za nový kondenzační, je potřeba vzít v úvahu také to, že starý spotřebič nemá po letech provozu již účinnost, která byla při jeho pořizování deklarována výrobcem. Ta se totiž v průběhu životnosti kotle, s ohledem na zanášení a opotřebení, výrazně snižuje. Důležitým ukazatelem je rovněž spotřeba elektrické energie, která u kondenzačních kotlů klesá díky úsporným elektronickým oběhovým čerpadlům nebo proto, že jsou propojeny s chytrým pokojovým termostatem, jejž lze snadno řídit i on-line prostřednictvím telefonu či tabletu.
Nástěnný plynový kondenzační kotel nejen pro malé bytové prostory
Společnost Viessmann uvádí na trh nový plynový kondenzační kotel, který šetří finance, energii i životní prostředí. Zařízení pro přípravu teplé pitné i topné vody obsahuje řadu…
Zvýšená bezpečnost
Svou roli v úsporném provozu moderní kondenzační techniky hraje také nižší teplota vypouštěných spalin, díky čemuž lze starý komín vyvložkovat jen levnější vložkou. Instalace plastového potrubí je přitom rychlá a snadná, probíhá ze střechy. Nová vložka navíc přináší výhodu v podobě možnosti externího přívodu spalinového vzduchu, a to stávajícím komínovým průduchem, což výrazně zvyšuje bezpečnost provozu plynového kotle.
Postup před montáží
Na co si dát při instalaci nového plynového kotle pozor? Před jeho instalací dbejte na důkladný průplach topné soustavy a její doplnění o kvalitní filtr se zachycovačem korozních prvků (magnet), aby se systém nezanášel a do budoucna nedocházelo k nežádoucím poruchám. Jestliže jste v nedávné minulosti prováděli zateplení obvodových stěn, je rovněž vhodné nechat si odborníkem spočítat aktuální tepelnou ztrátu objektu, abyste se vyvarovali instalace předimenzovaného kotle. A nezapomeňte ani na nutnost zajištění odvodu kondenzátu. Kotel lze napojit i na splaškovou kanalizaci.
Tipy pro maximální úsporu energie i financí:
Co nabízí v oblasti kondenzačních kotlů společnost Viessmann?
Nová generace techniky Vitodens 100 zahrnuje plynové kondenzační kotle v kompaktní formě a moderním designu s vrstvou matného laku Vitopearlwhite, díky čemuž zapadnou do jakéhokoli interiéru. Vybaveny jsou speciálním hořákem MatriX-Plus s rozsahem modulace až 1:10, který při maximální stabilitě plamene plynule přizpůsobuje výrobu tepla aktuální spotřebě s účinkem v podobě nízké produkce emisí CO2 a NOX. Je tak dosaženo vysokého normovaného stupně využití – až 98 procent (HS). Teplo je následně dále přenášeno nerezovým výměníkem tepla Inox-Radial do topného systému. Celý proces spalování je podpořen patentovanou regulací Lambda Pro, která trvale zajišťuje nejvyšší účinnost při spalování a také v budoucnu dovolí bezproblémové a účinné využití plynových směsí ze zemního plynu a až dvaceti procent vodíku, jak uvažuje EU. Kotle řady Vitodens 100 jsou obsluhovány dotykovými tlačítky a sedmisegmentovým LED displejem a mají integrováno wi-fi rozhraní.
Téma: Kondenzační kotle Viessmann
Přečtěte si také
- Splitové tepelné čerpadlo Vitocal 100-S: první zkušenosti
- Vitodens 100: ekologické plynové kondenzační kotle s atraktivní cenou
- Vytápění a chlazení domu tepelným čerpadlem. Úvod do moderní energetiky.
- Tepelné čerpadlo + fotovoltaická elektrárna + solární ohřev = optimalizace
- Zplynovací kotel Vitoligno 100-S
- Hlučnost venkovních jednotek tepelných čerpadel