V roce 2004 bauma poprvé s bauma mining. Přípravy veletrhu bauma 2004 v plném proudu

Bauma, nejvýznamnější světový veletrh stavebních strojů a strojů pro stavební výrobu, bude v roce 2004 poprvé rozšířen o sekci bauma mining, tzn. obor důlního strojírenství. Spojením baumy 2004 s baumou mining se veletrh v Mnichově, který se bude konat od 29. března do 4. dubna 2004, stane nejen mohutnějším (vystavovat se bude na 500 000 m2), ale navíc ještě pro mezinárodní účast z odvětví důlního strojírenství a mezinárodní odbornou veřejnost atraktivnějším.



Dne 15. října 2003 proběhla v Praze tisková konference na téma bauma 2004 poprvé s bauma mining. Hlavní slovo zde měl Dr. Peter Hug, zodpovědný ve Svazu stavebních strojů a strojů na výrobu stavebních materiálů při VDMA za odbor statistiky a konjunktury. Řekl, že veletrh bauma 2004 bude opět rozdělen podle skupin produktů na halových i volných plochách. Tím si uchová přehled.
V halách B1, C1 a C2 si přijdou na své návštěvníci zajímající se o stroje a zařízení k výrobě cementových, vápenných a sádrou spojených stavebních elementů. Stavební přístroje, stavební stroje a zařízení stavenišť budou k vidění v halách A1, A2 a A3.
Pro vystavovatele a odborné návštěvníky bude připraveno informační centrum »Výzkum života«. Centrum bude jedinečným místem k výměně poznatků s profesory a studenty, místem, kde se bude možno informovat o hospodářské situaci ve státech SNS, navázat spolupráci, vyměnit si názory či získat nové kontakty.
Pro zajímavost Dr. Peter Hu porovnal export stavebních strojů a strojů na výrobu stavebních materiálů v letech 1999 - 2002. Západoevropský stavební objem se v těchto letech rozvíjel velmi nerovnoměrně (např. Velká Británie zaznamenala nejvyšší přírůstek - 8,3 %, naopak Německo zaznamenalo opačný trend - pokles o 5,9 %). Naproti tomu se stavební objemy ve východoevropských zemích - s výjimkou Polska - vyvíjejí značně pozitivně.
Česká republika a Polsko jsou momentálně trhem s největším stavebním objemem ve východní Evropě a jedním z nejdůležitějších trhů pro německý průmysl stavebních strojů a pro průmysl strojů pro výrobu stavebních materiálů.
Dále Peter Hug ukázal na statistických údajích pozitivní vývoj v exportu strojů do Ruska, Iránu, Saudské Arábie, Turecka, ale i Jemenu.
Jde o země s bohatými nerostnými surovinami a například Irán je dnes jedním z největších odbytišť pro mezinárodní cementová zařízení. Budoucí slibné trhy jsou v Indii a v Číně. Číňané nejen že kupují stále větší množství nakládacích strojů, ale zároveň si mnohé stroje a zařízení vyrábějí sami a se svými výrobky nebudou na baumě chybět.
A jaké stroje se dnes konstruují? Pryč jsou doby, kdy se firmy předháněly ve výstavbě stále větších a silnějších stojů. Dnes tu jsou tzv. stroje »inteligentní«. Ty musí poskytnou obsluhovateli při jeho práci co největší podporu (garantují stálé optimum výkonu) a pracují neustále na maximum. Také mechatronika (spojení mechanických elementů s elektronickými) stojí stále více v popředí. Po zvýšení životnosti a zátěžovosti se používají zesílené a pevnější svařené materiály.
I ekologie a přístupnost obsluhy hraje čím dál tím větší roli. Přístroje jsou stále častěji vybaveny inteligentními obslužnými systémy a možnostmi dálkového ovládání. Ve stavbě zařízení na výrobu cementu jde trend k stále větším sjednocením (cement se dováží např. z Asie do Nigérie). U jeřábů se dbá na větší mobilitu a univerzalitu. Na veletrhu nebudou chybět ani novinky v GPS technice a v oblasti úpravy techniky. Na baumě mining se v roce 2004 představí přístroje a stroje pro oblast logistiky, povrchovou těžbu, stroje pro ražbu tunelů, bezobslužné pojízdné nakladače - tzn. stroje bez řidičů.
Pořadatelé věří, že se návštěvníci z řad odborníků i laiků opět mají na co těšit. Další informace získáte na www.bauma.de, www.bauma-mining.de.
Autor:
Foto: Helena Hejhálková, Archiv Messe Munchen